spowiedź przedślubna
Spowiedź przedślubna jest jednym z etapów, które prowadzą nas do zawarcia związku małżeńskiego. Nie ma co przesadnie się jej obawiać | fot.: materiał partnera

Spowiedź przedślubna – jak się do niej przygotować?

Chcesz zawrzeć związek małżeński? Jeden z kroków na drodze do sakramentalnego „tak” stanowi spowiedź przedślubna. Czy jest się czego obawiać? Jakie grzechy trzeba wyznać? Sprawdzamy!

Dokumenty do ślubu kościelnego

Organizacja ślubu i wesela to ogromne przedsięwzięcie, za które trzeba zabrać się odpowiednio wcześniej. Nie chodzi tylko o zarezerwowanie terminu w kościele czy sali weselnej, ale również o dopełnienie wszelkich formalności związanych z sakramentem w wierze chrześcijańskiej.
Jeśli chcemy wziąć ślub kościelny bądź konkordatowy (wywołujący skutki wyznaniowe i prawne), musimy złożyć protokół przedślubny oraz dostarczyć parafii między innymi:
metrykę chrztu,

  • świadectwo bierzmowania,
  • dowód osobisty,
  • potwierdzenie odbycia spotkań w poradni rodzinnej oraz ukończenia nauk przedmałżeńskich,
  • zaświadczenia o wygłoszeniu zapowiedzi,
  • zaświadczenie o odbytej spowiedzi przed ślubem.


To ostatnie spędza sen z powiek wielu parom, które denerwują się spotkaniem z księdzem i wyznaniem swoich grzechów, szczególnie tych najbardziej intymnych. Zebraliśmy praktyczne porady i wskazówki mające pomóc na spokojnie przygotować się do spowiedzi przedślubnej.

Kiedy przystąpić do spowiedzi przedślubnej?

Według zasad obowiązujących w naszym kraju narzeczeni powinni wyspowiadać się dwukrotnie. Najpierw tuż po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi w parafiach, a potem tuż przed samym ślubem, przeważnie dzień wcześniej, co pozwoli cieszyć się „stanem łaski uświęcającej”.
Pamiętajmy, że jej formułka nie różni się od standardowej, jednak należy wziąć od księdza podpisaną karteczkę, poświadczającą odbytą spowiedź przedślubną.

Przygotowania do spowiedzi przed ślubem – grzechy, które trzeba wyznać

Każda spowiedź, w tym także spowiedź przedślubna, opiera się na wyznaniu swoich grzechów, co nigdy nie jest łatwe. Do najczęściej popełnianych zaliczamy mieszkanie pod jednym dachem jeszcze przed powiedzeniem sobie sakramentalnego „tak” oraz współżycie. Oba, zgodnie z zasadami wiary chrześcijańskiej, nie powinny mieć miejsca.

Podejście księży do tychże grzechów jest jednak różne. Niektórzy uznają je za tak zwane „grzechy ciężkie”, inni będą bardziej pobłażliwi. Zdarza się też tak, że już przy rezerwowaniu daty ślubu i rozmowy z księdzem wspomnimy o tym fakcie, wówczas większość przychyla się do odbycia tylko jednej spowiedzi.
Przed pójściem do konfesjonału warto usiąść w zacisznym miejscu i spokojnie przemyśleć dotychczasowe życie, zachowanie oraz postępowanie. Pomocny jest rachunek sumienia. Przyznanie się przed samym sobą zdecydowanie ułatwia przygotowanie się do spowiedzi przed ślubem. Najważniejszymi kwestiami jest to, czy i w jakich okolicznościach popełniliśmy ciężkie grzechy, czy żałujemy tego, czy zachowaliśmy czystość przedmałżeńską, czy jesteśmy uczciwi, czy kogoś skrzywdziliśmy i kiedy ostatnio się spowiadaliśmy.

Spowiedź przedślubna jest wyjątkowa i ważne jest, by skupić się także na analizie zachowania względem drugiej połówki oraz rodziny. To także czas, by zastanowić się nad tym, czy przy okazji poprzednich spowiedzi na pewno byliśmy szczerzy i nie zatailiśmy jakiegoś istotnego faktu. W nowe życie powinno się wejść z „czystą kartą”.

Pytania od księdza podczas spowiedzi — tak czy nie?

Bądźmy też przygotowani na to, że ksiądz może zadać jakieś pytania, poprosić o doprecyzowanie, ma również prawo zapytać, czy razem mieszkamy i rozpoczęliśmy współżycie, jeśli pominęliśmy ten temat. Przy okazji pamiętajmy, że do spowiedzi przed ślubem nie trzeba przystępować we własnej parafii. Można bez problemu wybrać inną, w której będziemy czuć się komfortowo. Nie zapomnijmy tylko o zabraniu podpisanej przez księdza karteczki.
Spowiedź przedślubna jest jednym z etapów, które prowadzą nas do zawarcia związku małżeńskiego. Nie ma co przesadnie się jej obawiać, tylko podejść do tego spokojnie i z pozytywnym nastawieniem.

Materiał partnera

Sprawdź także

Breadcrumbing

Breadcrumbing – zawsze na głodzie

Breadcrumbing – od angielskich słów “bread crumbs”, oznacza po prostu “okruchy chleba”. I jest odniesieniem …