mężcyzna w trakcie spotkania z terapeutą
Jeśli czujemy, że nasze życie idzie w nieodpowiednim kierunku bądź w dużym stopniu wymyka nam się spod kontroli, nie zwlekajmy ze skorzystaniem z pomocy specjalisty | fot.: stock.adobe.com

Usługi psychologiczne i psychoterapie – jakie sygnały świadczą o tym, że potrzebujemy wsparcia

Każdy z nas przechodzi czasami ciężkie chwile i jest to całkowicie naturalne, bo różnorodne trudności są częścią naszej egzystencji. Gorszy tydzień nie oznacza więc od razu, że potrzebujemy wsparcia specjalisty, na przykład psychologa. Jeżeli natomiast obniżony nastrój zdarza nam się niezwykle często albo utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, warto podjąć refleksję, czy może faktycznie nie jest nam potrzebna pomoc profesjonalisty. Powody wizyt u psychologów są zróżnicowane, ale jest parę najczęstszych symptomów, które mogą być sygnałem, że dobrą decyzją będzie skorzystanie z pomocy. Pamiętajmy, że właściwie w każdym większym mieście jesteśmy w stanie wybrać spośród kilku profesjonalistów. Największe miasta, jak Warszawa, wręcz imponują pod względem zakresu usług związanych z psychologią oraz psychoterapią, dlatego każdy z nas w razie potrzeby może znaleźć wsparcie.

Każdy z nas przechodzi czasami ciężkie chwile i jest to całkowicie naturalne, bo różnorodne trudności są częścią naszej egzystencji. Gorszy tydzień nie oznacza więc od razu, że potrzebujemy wsparcia specjalisty, na przykład psychologa. Jeżeli natomiast obniżony nastrój zdarza nam się niezwykle często albo utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, warto podjąć refleksję, czy może faktycznie nie jest nam potrzebna pomoc profesjonalisty. Powody wizyt u psychologów są zróżnicowane, ale jest parę najczęstszych symptomów, które mogą być sygnałem, że dobrą decyzją będzie skorzystanie z pomocy. Pamiętajmy, że właściwie w każdym większym mieście jesteśmy w stanie wybrać spośród kilku profesjonalistów. Największe miasta, jak Warszawa, wręcz imponują pod względem zakresu usług związanych z psychologią oraz psychoterapią, dlatego każdy z nas w razie potrzeby może znaleźć wsparcie.

Terapia indywidualna – kiedy warto się zdecydować?

Wśród przeróżnych, złożonych kwestii, jakim na co dzień stawiamy czoła, jedną z najważniejszych jest długotrwały problem w relacji ze sobą lub też z innymi osobami. Przybliżmy zatem powody poszukiwania wsparcia specjalisty zależnie od dominujących problemów.

Po pierwsze, szeroko rozumiany kryzys

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że jednym z najczęstszych powodów decyzji pacjentów o udaniu się do specjalisty jest kryzys. Można go tutaj rozumieć zarówno jako przeżywanie silnych emocji i brak umiejętności poradzenia sobie z nimi w skutek jakiegoś tragicznego wydarzenia, na przykład wypadku, straty kogoś bliskiego czy rozstania z partnerem. Kryzys odnosi się jednak również do sytuacji, kiedy nadmiar nieprzyjemnych i trudnych do opanowania emocji pojawia się w naszym życiu bez znanego nam powodu. Gdy czujemy, że nie radzimy sobie z własnymi emocjami, przez co nasze codzienne funkcjonowanie jest utrudnione, jest to ewidentny sygnał, że pomoc psychologa i ewentualna terapia są wskazane.

Po drugie, poczucie braku kontroli

Drugą nierzadką przyczyną wizyt w gabinetach psychologicznych jest występujące u pacjentów poczucie utraty kontroli nad swoim życiem. Niezależnie, czy zjawisko to dotyczy naszego życia zawodowego czy prywatnego, uczucie braku wpływu na to co się z nami dzieje, może stanowić uzasadnioną motywację do podjęcia współpracy z psychologiem bądź psychoterapeutą. Odpowiednia kontrola jest przecież nieodzownym i niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania elementem naszego życia.

Po trzecie, powtarzalność negatywnych sytuacji lub zjawisk

Kolejnym symptomem tego, że potrzebujemy pomocy psychologicznej może być poczucie, że chociaż staramy się coś zmienić, wciąż przytrafiają nam się podobne kłopoty lub nadal podejmujemy te same, nieodpowiednie decyzje. Do tej kategorii zaliczyć można między innymi szybkie angażowanie się w związki i równie szybkie ich zakańczanie, pomimo prób utrzymania relacji, których pragniemy. Mowa tutaj także na przykład o zatrudnianiu się w jakichś miejscach pracy i ciągłych utratach danego stanowiska po stosunkowo krótkim czasie, co pomimo naszych starań, wciąż nieustannie się powtarza. Takie błędne koło może świadczyć o tym, że zgłoszenie się do psychologa czy psychoterapeuty ma szansę nam pomóc.

Więcej osób, ten sam problem

Częstokroć zdarza się także, że narastający problem rzutuje nie tylko na nasze życie, ale i osób w naszym najbliższym otoczeniu. Nie wystarczy wówczas indywidualne zgłoszenie się do specjalisty, ponieważ opieką powinni zostać objęci wszyscy, którzy tworzą dysfunkcyjną relację. Uzależnienia, przemoc, doświadczenie traumy czy choroby to sprawy, które przepracować muszą ci, którzy uczestniczyli bądź uczestniczą w danym wydarzeniu. We wszystkich tych przypadkach niezbędny będzie doświadczony psychoterapeuta lub psycholog warszawa, ale i każde większe miasto dysponują ogromnym zapleczem i dużą ilością placówek stacjonarnych, w których możemy uzyskać pomoc. Złożone terapie dla większej liczby osób także można podzielić na kilka kategorii.

Terapia par

Kłótnie, nieporozumienia, emocje, które nie znajdują ujścia to najczęstsze przyczyny zaburzonej komunikacji między ludźmi w związku uczuciowym. Ich podstawy mogą być różne i wynikać z różnic charakterów, światopoglądów czy temperamentów, ale też podejścia do spraw codziennych, kwestii związanych z obowiązkami domowymi, wychowaniem dzieci czy zamknięciu się na potrzeby partnera. Terapia par jest też niezbędna, gdy problemy narastają w wyniku różnic kulturowych (partnerzy pochodzą z odmiennych krajów czy kultur właśnie) czy religijnych. Co ważne, terapeuta par wraz z osobami w związku poszukują razem zarówno przyczyn problemów, jak i sposobów przywrócenia równowagi, a także polepszenia jakości relacji. Kluczowa jest tu szczerość i gotowość na otworzenie się na partnera, ale i na trudne tematy, a finalnie – na zmiany. Psychoterapia par kierowana jest zarówno dla małżeństw, partnerów, relacji homo- i heteroseksualnych.

Terapia rodzinna

To spotkania kierowane dla wszystkich, którzy chcą polepszyć komunikację w rodzinie, a także nauczyć się empatycznego reagowania na potrzeby domowników. Dotyczy ona zarówno partnerów, jak i ich dzieci. Stosowana w tym przypadku psychoterapia systemowa skupia się na funkcjonowaniu całości, jaką jest rodzina z uwzględnieniem indywidualnych problemów, zaburzeń czy lęków.

Konsultacje z seksuologiem

Kwestia spotkania z seksuologiem to dla wielu z nas temat trudny, ponieważ dotyczy najbardziej intymnej sfery naszego życia. Jeśli jednak doświadczamy problemów w kontaktach seksualnych, warto i tu skorzystać z pomocy specjalisty. Pamiętajmy, że wykwalifikowany seksuolog jest profesjonalistą objętym – jak każdy lekarz – tajemnicą lekarską i zobowiązanym do całkowitej poufności. Tego typu konsultacje mogą mieć charakter spotkań indywidualnych, jak i terapii dla pary.

Pamiętajmy, że powyższe przykłady to tylko kilka z możliwych do wystąpienia sygnałów informujących nas, że być może sami nie poradzimy sobie z nawarstwiającymi się trudnościami i wsparcie profesjonalistów może okazać się dla nas prawdziwym dobrodziejstwem. Najważniejszą kwestią jest obserwacja siebie, a także swojego otoczenia i szczególnie ważnych dla nas relacji. Jeśli czujemy, że nasze życie idzie w nieodpowiednim kierunku bądź w dużym stopniu wymyka nam się spod kontroli, nie zwlekajmy ze skorzystaniem z pomocy specjalisty.

OLI

Sprawdź także

mikrobiom a psychologia

Mikrobiom ludzki i jego wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne

Mikrobiom ludzki, czyli zbiór wszystkich mikroorganizmów żyjących w i na naszym ciele, w tym bakterii, …