Wielkanocne inspiracje – o czym musisz pamiętać?

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W tym roku Wielkanoc przypada stosunkowo późno – 21 i 22 kwietnia. Oznacza to jednak, że masz sporo czasu, aby się do niej odpowiednio przygotować. Zarówno pod względem duchowym, jak i pod kątem celebracji. Podpowiadamy, jakie dekoracje wielkanocne są w tym roku modne oraz jakich potraw nie powinno zabraknąć na Twoim stole.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Upamiętnia ono misterium paschalne Jezusa Chrystusa – jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Jest to święto ruchome, które ustanawia się na niedzielę po pierwszej, wiosennej pełni księżyca. Zgodnie z tym, w 2019 roku pełnia będzie miała miejsce w piątek 19 kwietnia, a zatem Wielkanoc ustanowiono na 21 kwietnia. Z tego tytułu czekają nas dwa dni wolne od pracy.

Jak w Polsce świętujemy Wielkanoc?

Przygotowania do tych świąt rozpoczynają pierwszego dnia Wielkiego Postu, czyli w Środę Popielcową. W tym okresie w kościele odbywają się Drogi Krzyżowe w piątki, będące symbolicznym odtworzeniem drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu oraz Gorzkie Żale, odbywające się najczęściej w niedziele.

Ważnym świętem przygotowującym do Wielkiej Nocy jest Niedziela Palmowa, przypadająca w 2019 roku na 14 kwietnia – tego dnia na mszę zabieramy piękne, kolorowe palmy, stanowiące symbol odradzającego się życia. Tuż po niej rozpoczyna się Wielki Tydzień.

Najważniejsze jego dni to Wielki Czwartek, będący pamiątką Ostatniej Wieczerzy, Wielki Piątek upamiętniający śmierć Jezusa, Wielka Sobota, czyli czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie i czuwanie przy Grobie Pańskim. Zwieńczeniem jest Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Chrystusa, świętowana w niedzielę oraz poniedziałek.

Z Poniedziałkiem Wielkanocnym związane jest również święto pierwotnie słowiańskie, zwane śmigusem-dyngusem lub lanym poniedziałkiem. Tegoż dnia na ulice wychodzą mieszkańcy wsi i miast, którzy nawzajem oblewają się wodą.

Wielkanocne dekoracje

W poszukiwaniu inspiracji warto odwiedzić stronę lub aplikację Kimbino. To miejsce, gdzie zebrane są aktualne oferty sklepów, a w nich mnóstwo propozycji, jak w ciekawy i niedrogi sposób możesz przygotować swój dom na święta Wielkanocne. Przykładowo, gazetka KIK prezentuje aranżacje wykorzysujące różnego rodzaju ozdoby – sztuczne tulipany, figurki w kształcie zajączków czy jajek albo dekoracyjne owieczki.

Znajdziesz tam również przepiękne talerze, porcelanowe jajka, koszyczki czy szklane świeczniki. Dzięki temu stworzysz wielkanocno-wiosenny klimat za nieduże pieniądze. Pamiętaj również, że dzięki Kimbino dbasz o środowisko i o swój budżet! Bez wychodzenia z domu możesz zaplanować swoje zakupy, a rezygnując z papierowych gazetek, ratujesz drzewa i naszą planetę!

Potrawy wielkanocne

Każdy region i każda rodzina ma swoje ulubione potrawy, których nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Trudno wyobrazić sobie te święta bez jajek w różnej postaci – mogą to być jajka po tatarsku, sałatki z jajkami, żurek z jajkiem, jaja faszerowane, jajeczne muffinki i tak dalej. Oprócz tego na stole znajdziemy najczęściej różnego rodzaju wędliny, pieczone mięsa, mazurki i inne wypieki, a także wiosenne sałatki czy smakowite przekąski.

Jeśli szukasz inspiracji, jak niedrogo, a jednocześnie smacznie urządzić wielkanocne śniadanie oraz późniejszą biesiadę z bliskimi – sprawdź propozycje na Kimbino. Markety przygotowują specjalne promocje na produkty, które cieszą się ogromną popularnością, np. białe kiełbasy, czekoladowe jajka czy zabawki na śmigusa-dyngusa. Przykładowo, gazetka Biedronka prezentuje zawsze mnóstwo słodkości w dobrych cenach, z których możesz stworzyć upominki „na zajączka” dla najmłodszych.

Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, jednak pamiętaj, że leci on bardzo szybko. Już teraz zaplanuj wiosenne porządki i zaplanuj, jakie przyrządzisz potrawy czy w jaki sposób udekorujesz dom. Skorzystaj z propozycji dostępnych na Kimbino. Dzięki temu w oszczędny, ekologiczny i sprytny sposób nastroisz się na Wielkanoc!

kimbino-logo-240x45

 

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kolorowa choinka na święta

Import dekoracji świątecznych z Chin – tak czy nie?

Chińczycy co prawda bardzo rzadko obchodzą uznawane przez na święta, ale nie przeszkadza im to …