aero joga
Wielką zaletą ćwiczeń z chustą jest przeniesienie ciężaru ciała na nią i odciążenie kręgosłupa i stawów nawet w najbardziej wymagających pozycjach | fot.: stock.adobe.com

Aerial joga. Co warto wiedzieć o jodze w chustach

Joga to nie tylko sport, ale cały system asan, czyli pozycji, które mają na celu rozluźnienie ciała, pogłębienie oddechu i poprawienie elastyczności mięśni. Dzięki praktykom jogi stajemy się silniejsi, poprawia się zakres ruchu, rośnie samoświadomość ciała i zwiększają się jego możliwości. Co więcej, osoby praktykujące jogę regularnie doceniają jej wpływ na budowanie harmonii nie tylko ciała, ale i umysłu. Jedną z niezwykle ciekawych i dość nowych odmian jest aerial joga, czyli wykonywanie pozycji przy użyciu chusty.

Czym jest joga w chustach – aerial joga?

Aerial joga to ćwiczenia, które powstały w 2006 roku dzięki inicjatywie Michelle Dortignac. Miłośniczka tańca i akrobatyki jako pierwsza wpadła na pomysł, by połączyć spokojną jogę z bardziej dynamicznymi ćwiczeniami na hamaku. Dyscyplina ta łączy w sobie elementy nie tylko jogi i akrobatyki, ale także tańca, stretchingu oraz fitnessu. Są to ćwiczenia ogólnorozwojowe, dzięki którym możliwe jest aktywowanie niemal wszystkich mięśni w ciele. Sama praktyka odbywa się przy użyciu chust ze specjalnego materiału, które wspierają ciało, by osoba praktykująca mogła w pełni skupić się na oczyszczaniu umysłu.

Jak wygląda praktyka z chustą?

Praktyka aerial jogi rozpoczyna się od ćwiczeń, które mają oswoić z chustą. Specyficzny hamak zawieszony jest pod sufitem. Najważniejszym celem wykorzystywania chust jest odciążenie stawów podczas wykonywania asan oraz pogłębienie pozycji. Osoby ćwiczące mogą poczuć intensywne rozciąganie, otwarcie oraz lekkość zarówno ciała, jak i umysłu. Jedne z pierwszych ćwiczeń odbywają się w kontakcie z podłożem i polegają głównie na krążeniach tułowia i skłonach. Kolejnym, bardziej zaawansowanym etapem jest przeniesienie całego ciężaru na chustę i oderwanie się od podłogi.

joga w chuście
e względu na fakt, że ciało opiera się na chuście, strój do ćwiczeń musi być wygodny i gładki, nie powinien uwierać | fot.: stock.adobe.com

Jaki strój do jogi w chustach?

Odpowiedni strój do praktyki aerial jogi jest niezwykle ważnym elementem. Miejsca szczególnie wrażliwe jak pachy, zgięcia kolan powinny być zasłonięte – przynajmniej na początku praktyki. Pomaga to uniknąć otarć i kontuzji. Ze względu na fakt, że ciało opiera się na chuście, strój do ćwiczeń musi być wygodny i gładki, nie powinien uwierać. Nie może też mieć żadnych wystających elementów jak sprzączki, zamki i guziki. Osoby praktykujące ćwiczą na bosaka. Przed każdymi zajęciami koniecznie trzeba zdjąć biżuterię i zegarek, gdyż mogłyby one zahaczać o chustę.

Jakie są korzyści z uprawiania aerial jogi?

Wielką zaletą ćwiczeń z chustą jest przeniesienie ciężaru ciała na nią i odciążenie kręgosłupa i stawów nawet w najbardziej wymagających pozycjach. Docenią to szczególnie osoby, które mają problem z wadami postawy. Joga w połączeniu z akrobatyką pozwala maksymalnie wykorzystać każdą asanę. Dzięki temu ciało staje się bardziej gibkie, elastyczne i rozciągnięte. Każda pozycja pogłębia rozciąganie mięśni i usprawnia motorykę stawów. Ciekawym efektem, który można osiągnąć podczas ćwiczeń, jest wyprostowanie całej sylwetki, co sprawia, że po zajęciach możemy być wyżsi nawet o trzy centymetry. Co więcej, ćwiczenia uspokajają umysł, pozwalają się wyciszyć, popracować nad oddechem i poprawić wydolność. Mocno zyskują też mięśnie ramion i nóg. Stają się silniejsze i bardziej wytrzymałe. Wszystkie asany odwrócone poprawiają też ukrwienie i wpływają pozytywnie na dotlenienie. Oprócz tego korzyści mogą obejmować też organy wewnętrzne, które są masowane podczas przejść i pozycji. Poprawia się dzięki temu działanie systemu trawienia i krwionośnego. Aerial joga ma też pozytywny wpływ na psychikę. Wzmacnia poczucie kontroli nad własnym ciałem, relaksuje i dodaje pewności siebie. Czujemy się silniejsi wewnętrznie i zewnętrznie i mamy większą wiarę we własne możliwości.

aerial joga
Sama praktyka odbywa się przy użyciu chust ze specjalnego materiału, które wspierają ciało, by osoba praktykująca mogła w pełni skupić się na oczyszczaniu umysłu | fot.: stock.adobe.com

Jakie trudności mogą napotkać początkujący?

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę, jak i te, które już zapoznały się z aerial jogą, mogą napotkać kilka problemów. Jednym z nich są problemy z błędnikiem, który może nie nadążać za zmianą pozycji. Może to być szczególnie kłopotliwe dla osób z chorobą lokomocyjną. Innym problemem jest ciężar i to jak działa w połączeniu z materiałem chusty. Nieprawidłowo ułożona chusta może boleśnie wpijać się w ciało i powodować niechęć do dalszych ćwiczeń.

Aerial joga to wiele możliwości rozwoju ciała i ducha. Wpływa pozytywnie na siłę i ogólną sprawność ciała. Należy jednocześnie pamiętać o ograniczeniach i nie zrażać się niepowodzeniami na początku drogi.

KMA

Sprawdź także

joga rozciąganie

Różne rodzaje jogi – w jakim stylu praktykować?

Joga staje się coraz popularniejsza w Polsce. Jednak gdy laik wgłębi się w temat, okazuje …