Fontainebleau bouldering
Fontainebleau we Francji to największy i najbardziej rozwinięty obszar boulderingowy na świecie | fot.: stock.adobe.com

Bouldering: jak? gdzie? kiedy? Czyli wszystko, co warto wiedzieć

Tajemniczo brzmiąca nazwa pochodzi od angielskiego słowa boulder, które oznacza niewielki głaz. Ta dyscyplina sportu polega na wspinaniu się na kilkumetrowe, zazwyczaj wolnostojące kamienie. Najważniejszą cechą odróżniającą ją od klasycznej wspinaczki jest brak asekuracji. 

Kto wymyślił bouldering?

John Gill bouldering
John Gill uważany jest przez wielu wspinaczy za ojca nowoczesnego boulderingu | fot.: By Silentrunner at English Wikipedia

John Gill to amerykański matematyk, który uważany jest za ojca boulderingu. Swoją przygodę z szeroko rozumianą wspinaczką rozpoczął od jej klasycznych form. Jako gimnastyk kładł nacisk na grację i estetykę ruchów bardziej niż na ich skuteczność.

Gill wyróżnił bouldering jako osobną dyscyplinę sportu, całkowicie niezależną od tradycyjnej wspinaczki. Warto jednak podkreślić, że pionierzy boulderingu pojawili się znacznie wcześniej. Należeli do nich Oscar Eckenstein oraz Pierre Alain

Jak rozpocząć przygodę z boulderingiem?

Sprzętem w jaki należy się zaopatrzyć są buty wspinaczkowe, wygodne ubrania i magnezja. Najczęściej spotykana w formie proszku, minimalizuje pocenie się dłoni oraz zwiększa ich przyczepność. Początkujący powinni zacząć od boulderowni, profesjonalnej sali wyposażonej w asekurujące materace. Dzięki doświadczonym instruktorom rozpoczęcie przygody z tym sportem z pewnością stanie się łatwiejsze. Możliwość wypożyczenia sprzętu jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które stawiają w boulderingu pierwsze kroki. Dobrym pomysłem jest zapisanie się do sekcji wspinaczkowej, aby czerpać widzę od bardziej doświadczonych wspinaczy i dzielić się doświadczeniami.

bouldering sala
Bouldering jest niezwykle wymagającym i widowiskowym rodzajem wspinaczki | fot.: stock.adobe.com

Bouldering w skałach

Po poznaniu tajników boulderingu i zdobyciu doświadczenia w boulderowni warto spróbować swoich sił tam, gdzie narodził się ten sport – w prawdziwych skałach. W terenie wybiera się mniejsze głazy, zazwyczaj do wysokości 3 metrów. Wspinaczka zawsze odbywa się w towarzystwie spottera, czyli osoby, która asekuruje ewentualne upadki. Obowiązkowym wyposażeniem są crash pady – materace ustawiane tuż pod skałą w celu zabezpieczenia miejsca wspinaczki. Do najsłynniejszych rejonów boulderowych należy las Fontainebleau położony niedaleko Paryża. 

W Polsce do popularnych miejsc należy Zimny Dół niedaleko Krakowa. Szare wapienie z wymagającymi chwytami to świetny wybór dla osób, które mają już doświadczenie w boulderingu. W okolicach Tarnowa położone są Ciężkowice, przez wielu nazywane Polskim Fontainebleau. Skały granitowe położone na Dolnym Śląsku m.in okolicach Jeleniej Góry również są chętnie uczęszczanym przez wspinaczy miejscem. 

bouldering
Bouldering w terenie polega na wspinaniu się (zazwyczaj) na niezbyt duże głazy | fot.: stock.adobe.com

Zawody w boulderingu

W Polsce do najbardziej znanych zawodów w boulderingu zalicza się Puchar Śląska oraz odbywające się w Krakowie mistrzostwa kraju. Najbardziej prestiżowe zawody noszące nazwę Rock Master odbywają się we włoskim Arco. Od 1988 roku rywalizacja elitarnych głazołazów ma miejsce w słynnym mini stadionie Climbing Stadium Arco. Ich wielokrotnym medalistą jest wspinacz sportowy Tomasz Oleksy. Polak wygrał zawody w 2000, 2001, 2002, 2004 oraz w 2005 roku. Jest on również wielokrotnym mistrzem Polski w boulderingu.

Bouldering to niesamowicie ciekawa dyscyplina, które zyskuje w Polsce na popularności. Coraz więcej miast oferuje dostęp do profesjonalnych boulderowni, będących świetnym rozwiązaniem zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Ta ciekawa alternatywa dla klasycznej wspinaczki gwarantuje masę adrenaliny. 

JSY

Sprawdź także

głaz do boulderingu

Od czego zacząć trening boulderingowy?

Podobno najlepsza rada dla adepta boulderingu to wspinaj się, ile możesz. Jednak do takiego treningu …