SPD buty
Zamiana tradycyjnych butów na SPD wymaga czasu i wprowadzenia nowych nawyków| fot.: stock.adobe.com

Buty SPD na rower

Miłośnicy jazdy na rowerze poszukują rozwiązań, które ułatwiają uprawianie tego sportu, ale zwiększają również jego komfort czy poziom bezpieczeństwa. Producenci, wychodząc na przeciw tego typu oczekiwaniom, wprowadzili innowacyjny system SPD (ang. Shimano Pedaling Dynamics), na który składają się pedały SPD z mechanizmem zatrzaskowym oraz bloki umieszczone na podeszwie buta. 

Jak przygotować się na używanie SPD?

Zamiana tradycyjnych butów na SPD wymaga czasu i wprowadzenia nowych nawyków. Jest jednak możliwa, a każdy, kto korzysta z tego rozwiązania nie wyobraża sobie powrotu do klasycznego obuwia. Przed rozpoczęciem pierwszej jazdy, warto jednak oswoić się z działaniem mechanizmów i wykonać krótki test. Zakładając je po raz pierwszy, warto poprosić o pomoc drugą osobę lub wybrać stabilne oparcie. Najlepiej oprzeć się ręką o mur lub ścianę, wpinając jednocześnie stopę. Dzięki temu można uniknąć ryzykownego upadku. Przyjmując wygodną i stabilną pozycję, należy poszukać stopą wpięcia w pedale, ustawiając prawego buta analogicznie jak wskazówki zegarka godziny 4 na 6 oraz lewego- z 8 na 6. Po wpięciu rowerzysta powinien usłyszeć kliknięcie, które oznacza, że system zadziałał. Mechanizm znajduje zastosowanie zarówno w modelach rowerów szosowych, jak i MTB- różnią się tylko powierzchnią bloku, która jest większa w przypadku rowerów szosowych. Oprócz wpinania stopy warto na początku opanować jej uwalnianie. Bezwzględnie należy unikać gwałtownych ruchów. Aby wysunąć buta, należy ustawić stopę na zewnątrz lub wybrać dowolny kierunek zależny od rodzaju bloku- wielokierunkowy lub jednokierunkowy. Na początku wydaje się to dość nienaturalnym ruchem, dlatego warto go trenować, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jeśli odpowiednio wcześnie opanujemy prawidłowy nawyk wypinania buta, zadziałamy automatycznie na drodze i bez problemu uwolnimy stopę. 

Jak działa mechanizm SDP?

System SDP wyposażony jest w regulację siły wypięcia. Dla osób początkujących rekomenduje się najmniejszy poziom. Producenci oferują szeroki wybór obuwia zróżnicowany również pod tym względem. Mocniejsza regulacja jest odpowiednia dla osób, które mają większe doświadczenie z mechanizmem. Warto jednak ponownie podkreślić, że w przypadku butów SDP istotne jest opanowanie działania mechanizmu na sucho podczas jazdy testowej. Początkowo należy również unikać osiągania nadmiernych prędkości, ponieważ są one potencjalnie zagrażające. Nie wiadomo też, jak zareagujemy, kiedy będzie trzeba awaryjnie zsiąść z roweru. W związku z tym niezbędne jest to, aby dokładnie przetestować działanie mechanizmu i opanować sposób jego działania. Na początku, po próbnej jeździe testowej, warto zatem rozpocząć od mniejszych prędkości, zwiększając je wraz doświadczeniem.

Większość osób, która zaczęła przygodę z butami SDP nie wraca już do klasycznego obuwia, ponieważ jazda w nich jest przyjemna i bezpieczna. Warto jednak pamiętać, że zakup takich dodatków jest kosztowny, dlatego należy przemyśleć inwestycję, dokładnie zapoznając się ze specyfiką działania mechanizmu.

IIM