akcesoria do gry w piłkę
Aby móc bezpiecznie i skutecznie uprawiać tę dyscyplinę sportową, warto kupić nie tylko odpowiednie obuwie, ale i szereg innych akcesoriów | fot.: StockAdobe.com

Co jest istotne przy wyborze butów i akcesoriów do gry w piłkę nożną?

Każdy kto uprawia jakikolwiek sport, zdaje sobie sprawę jak ważne jest zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt i strój. Nie inaczej jest w przypadku piłki nożnej. Aby móc bezpiecznie i skutecznie uprawiać tę dyscyplinę sportową, warto kupić nie tylko odpowiednie obuwie, ale i szereg innych akcesoriów. 

Jak wybrać buty do gry w piłkę nożną?

W dzisiejszych czasach, wybór butów do gry w piłkę nożną jest bardzo duży. Powinno się wybrać modele, które będą dobrze dopasowane do stopy, do nawierzchni oraz do stopnia zaawansowania sportowca. Nie powinny one odkształcać stopy ani się rozciągać. Ważna jest ich stabilizacja i komfort noszenia.

Przede wszystkim warto podkreślić, że można wybrać buty, które posiadają korki lub buty bez korków. To na jaki rodzaj się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od podłoża, na którym się gra. Można wyróżnić:

  • buty rekreacyjne, które świetnie się sprawdzą, podczas rekreacyjne uprawiania piłki nożnej, które jest traktowane jak rozrywka i przyjemność,
  • buty półamatorskie – są przeznaczone dla osób, które dwa razy w tygodniu biorą udział w treningach piłkarskich,
  • buty półprofesjonalne – tańsze o modeli przeznaczonych dla profesjonalistów, jednak zapewniają duży komfort gry,
  • buty profesjonalne – stworzone są z materiałów najwyższej jakości, używają ich nawet najwięksi światowi profesjonaliści.

Osoby, które chcą uprawiać piłkę nożną na nawierzchniach twardych, mogą zdecydować się na turfy. Posiadają one liczne, drobne wypustki na podeszwie, co pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Z kolei, grając na naturalnej powierzchni, która jest dość twarda, ubita i grząska, warto wybrać lanki. Są to buty wyposażone w korki wykonane z tworzywa sztucznego. Inny rodzajem, który dobrze się sprawdzi na miękkiej powierzchni są wkrętki. W tym wypadku korki, wkręcane są do buta na specjalnych wkrętach.

Wybór akcesoriów do gry w piłkę nożną

Uprawiając piłkę nożną, nie można także zapomnieć o zaopatrzeniu się w niezbędna ochraniacze. Pomagają one zapobiec wypadkom i kontuzją. Większość z nich, składa się z twardej powłoki oraz specjalnej pianki czy tkaniny. Dzięki specjalnym pasom i zaczepom, są one utrzymywane w stałej pozycji podczas gry. Można wyróżnić kilka rodzajów ochraniaczy. Podstawą są zwyczajne ochraniacze na golenie, które dobrze dopasowują się do nóg. Inny rodzajem są ochraniacze z rękawami, charakteryzują się one tym, że nie posiadają żadnych pasów. Mają one postać deski z dodatkowymi rękawami, dzięki którym nie przemieszczają się one podczas gry. Ostatnim rodzajem są ochraniacze na golenie i kostki. Są one bardziej rozbudowane i dłuższe, dodatkowo posiadają płytki, które ochraniają kostki podczas gry.

W okresie, kiedy na zewnątrz jest już chłodno i wietrznie, a treningi odbywamy poza halą, zainwestujmy w dobrej jakości bieliznę termoaktywną, która zapobiegnie przewianiu, odprowadzi pot i jednocześnie zabezpieczy nas przed zmarznięciem na boisku.

Chcąc rozpocząć treningi piłki nożnej, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie oraz ochraniacze. Jest to bardzo ważne, ponieważ w sporcie kontaktowym bardzo szybko można się nabawić mniej lub bardziej poważnych kontuzji. Odpowiednie buty i zabezpieczenia to absolutna podstawa.

AKU

Sprawdź także

sandały na lato

Jakie buty na lato? Obuwie, które musisz mieć w swojej szafie!

Buty to bardzo istotny element każdej letniej stylizacji. Wybierając obuwie letnie, zwróć uwagę na fason …