water polo bramkarz
Piłka wodna jest sportem wytrzymałościowym przez co jest doskonałym sprawdzianem dla układu krążenia oraz wydolności i pojemności płuc | fot.: stock.adobe.com

Co warto wiedzieć o Water Polo?

Water Polo znane wszystkim jako piłka wodna nie należy do szczególnie popularnych dyscyplin sportu. Mimo że Water Polo uchodzi za mniej znany i lubiany sport, to warto się zainteresować tą aktywnością fizyczną. Okazuje się bowiem, że regularne treningi piłki wodnej przynoszą ćwiczącym wymierne korzyści zdrowotne. Dowiedz się co warto wiedzieć o tym niepowtarzalnym sporcie.

Podstawowe zasady gry w Water Polo

Nie ulega wątpliwości, że Water Polo należy do sportów drużynowych. Polega na tym, że zawodnicy z dwóch przeciwnych drużyn grają przeciwko sobie w piłkę w basenie. Zasady gry z pewnością nie należą do skomplikowanych. Podobnie jak ma to miejsce w piłce nożnej, zadaniem zawodników grających w Water Polo jest wbicie gola do bramki przeciwnika. Piłka wodna przypomina nieco mecz piłki ręcznej, zasady oby dyscyplin są dość podobne. Drużyny w Water Polo składają się z sześciu zawodników oraz bramkarza. Każda drużyna w tym samym czasie może mieć w wodzie sześciu aktywnych graczy oraz bramkarza.

Czas gry dzieli się na cztery części, a każda cześć trwa 8 minut. Pomiędzy przerwami zawodnicy mają 2 minuty na odpoczynek. Zwycięzcą meczu zostaje ta drużyna, która w trakcie meczu wbiła do bramki przeciwnika większą ilość goli. Zawody nadzoruje dwóch sędziów, po jednym na każdą połowę boiska. Elementarną zasadą gry w Water Polo jest to, że zawodnicy podczas gry przez cały czas muszą się unosić na powierzchni wody, co sprawia że piłka wodna jest wymagającą aktywnością fizyczną a gracze muszą się cieszyć nienaganną kondycją.

Zalety gry w Water Polo 

Nie będzie dla nikogo dużym zaskoczeniem, że regularne trenowanie piłki wodnej pozwala na spalenie dużej ilości kalorii, co w dłuższej perspektywie  przekłada się na spadek masy ciała. Unoszenie się na powierzchni wody przez cały mecz wymaga mnóstwa energii, w co  zaangażowane są rozległe partie mięśniowe. Ponadto w trakcie zawodów zawodnicy również pływają po całym basenie. Water Polo mimo, że należy do bardzo wysiłkowej gry, to uchodzi za sport o bardzo niskiej szkodliwości dla stawów. Treningi odbywające się w wodzie doskonale odciążają stawy i mięśnie przez co Water Polo jest znacznie bezpieczniejsza i niesie za sobą dużo niższe ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji niż jakikolwiek inny sport zespołowy praktykowany na twardej nawierzchni.

Water polo zawodnik
Dzięki regularnym treningom piłka wodna znacząco poprawi kondycję fizyczną i psychiczną organizmu | fot.: stock.adobe.com

Piłka wodna jest sportem wytrzymałościowym przez co jest doskonałym sprawdzianem dla układu krążenia oraz wydolności i pojemności płuc. Chcąc osiągnąć sukcesy w Water Polo zawodnicy muszą stale pracować nad koordynacją oddechu i poznać możliwości i sygnały swojego ciała. Dzięki regularnym treningom piłka wodna znacząco poprawi kondycję fizyczną i psychiczną organizmu. Jest to bowiem gra o bardzo dużej intensywności wysiłku wymagającą pływania tam i z powrotem z  niewielkimi przerwami na odpoczynek. Ponadto ta dyscyplina łączy w sobie siłę, prędkość wraz z nienaganną kondycją fizyczną oraz pracą zespołową.

Podsumowanie 

Jak widać Water Polo wiąże się z licznymi korzyściami zarówno dla ciała, jak i psychiki. Poza wyjątkowymi korzyściami płynącymi z uprawiania tej niezwykłej dyscypliny warto dodać, że Water Polo to także doskonała zabawa skutecznie obniżająca poziom stresu towarzyszący codzienności.

DAX