Drabinka sportowa Winner Black

Ćwiczenia na wielofunkcyjnej drabince sportowej w domu lub mieszkaniu

Często zdarza się nam, że nie mamy czasu regularnie ćwiczyć na siłowni, nie możemy się przekonać do treningu w klubie fitness albo nie możemy wyrobić się czasowo (dojazd i powrót itp.) a bez treningu nie wyobrażamy sobie życia. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest sprzęt, który można używać na siłowni, jak i w warunkach domowych.  Najważniejszą rzeczą w domowej siłowni jest sprzęt do ćwiczeń. Kiedyś oprócz hantli i sztang był tylko podstawowy sprzęt, na dzień dzisiejszy ta oferta zdecydowanie powiększa się.

Dlaczego drabinka sportowa w domu lub mieszkaniu?

Drabinka sportowa przeznaczona jest do ogólnorozwojowego treningu, który może przeprowadzić każdy, niezależnie od kondycji fizycznej czy wieku.Dzięki temu urządzeniu można wykonywać przeróżne ćwiczenia, które wzmacniają nasz organizm oraz poprawiają ogólną kondycję. Pozwala na urozmaicenie treningu oraz umożliwia osiągnięcie lepszych rezultatów. Drabinka również idealnie zastępuje partnera treningowego.

Dobry trening na drabince ukształtuje wszystkie nasze partie mięśni, wzmacnia kręgosłup oraz kości. Prawidłowo wykonane ćwiczenia mają pozytywny wpływ na mięśnie klatki piersiowej, brzucha oraz placów, wzmacniają mięśnie nóg i rąk. Dzięki ćwiczeniom z drabinkami nasz organizm pracuje lepiej oraz poprawia nasze samopoczucie i kondycje. Wykonując odpowiedni trening możemy zadbać o właściwą postawę ciała. Drabinka rozwija również inne umiejętności: gibkość, sprężystość czy zręczność.

Drabinka sportowa Winner BlackDrabinka sportowa Winner Black

Gdzie przymocować drabinkę w domu?

Na wszechstronność drabinek wpływa nie tylko możliwość przeprowadzenia ogólnorozwojowego treningu oraz ogromna ilość ćwiczeń. Jej powszechność polega także na tym, że może być zamontowana w wielu miejscach. Nie zajmuje ona dużo miejsca, potrzebujemy jedynie ściany, do której przymocujemy konstrukcję. Drabinka w domu to coraz popularniejszy sprzęt, bez problemu możemy zamontować ją, tworząc swoją małą siłownię w domu. Niewielkie jej wymiary oraz wysoka funkcjonalność pozwalają stwierdzić, że jest to bardzo praktyczny sprzęt.

Jakie ćwiczenia możemy wykonywać na drabince gimnastycznej?

Jak już wspomniano, drabinki gimnastyczne cechują się uniwersalnością oraz szerokimi możliwościami wykorzystania tego sprzętu w treningu.

Drabinki przeważnie mają zastosowanie w ćwiczeniach rozciągających, wzmacniających oraz korekcyjnych. Do najpopularniejszych ćwiczeń należą: wszelkie zwisy i półzwisy, brzuszki, grzbiety, stanie na rękach, prostowanie pleców oraz specyficzne ćwiczenia wyszczególnionych partii.

  1. Zwisy lub półzwisy. Do tego ćwiczenia należy przymocować sprzęt bezpiecznie w pionie, a zwisy oraz półzwisy poprawiają siłę dłoni, ramion oraz kręgosłupa.
  2. Stanie na rękach przy drabince. Nogi przykłada się do drabinki gimnastycznej stopniowo, tak, aby odczuwać jedną oś, którą stanowią ręce, nogi oraz tułów.
  3. Ćwiczenia mięśni czworogłowych oraz dwugłowych.

Stając przodem do drabinek w podporze i naciskając rękami na szczebelki.

  1. Grzbiety i brzuszki przy drabinkach – wsparcie nóg o najniższy szczebelek.
  2. Przysiady zawieszone tyłem do drabinki. Rytmiczne podskoki obunóż w miejscu ze skrętem kolan w lewo i prawo.
  3. Ustawienie bokiem w kierunku drabinki, ręka wewnętrzna wysunięta w przód na szczeblu drabinki na wysokości biodra: kilka podskoków zakończonych głębokim wypadem na nogę zewnętrzną.
  4. Korekcyjne prostowanie pleców przy drabinkach gimnastycznych – równoległe opuszczanie korpusu na rękach ku szczebelkom.

Ćwiczenie na plecy

Treningi na kręgosłup mogą być prozdrowotne, czyli pomagające zachować nasze plecy w dobrym stanie. Są także ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie, wyrzeźbienie i podkreślenie mięśni pleców.

Nasze mięśnie pleców to jedne z najważniejszych mięśni naszego ciała. Odciążają, zabezpieczają i stabilizują nasz kręgosłup. Trening tej partii naszego ciała odgrywają kluczową rolę.

Jednym z najlepszych ćwiczeń jest podciąganie na drążku. Podciągania uruchamiają do pracy wszystkie mięśnie pleców: najszerszy grzbietu, czworoboczny, naramienny, obły, równoległoboczny przy łopatce.

Przykładowe ćwiczenie – podciąganie na drążku trzymanym nachwytem

W zwisie złap szeroko drążek, następnie weź głęboki wdech i podciągnij się tak, aby klatka piersiowa prawie dotknęła drążka. Cały czas spinasz łopatki. Schodząc w dół wypuszczasz powietrze i prostujesz ramiona. Jeżeli nie masz problemu z tym ruchem, możesz podwiesić do pasa obciążenie, co dodatkowo będzie budowało twoją siłę.

Pracujące mięśnie podczas tego ćwiczenia to: mięsień najszerszy grzbietu, mięsień czworoboczny, mięsień równoległoboczny większy, mięsień obły większy, mięsień ramienny, dwugłowy ramienia oraz mięsień ramieniowo-promieniowy

Pamiętajcie, że sprzęty, które są dostępne na siłowniach możecie z powodzeniem używać w swoich domach. Bo to nie miejsce ćwiczeń jest najważniejsze, a korzyści płynące z treningu.

Szczególnie należy myśleć o tym, że sprzęt do ćwiczeń ma nam bezpiecznie służyć przez lata. Jest to inwestycja w nasze zdrowie, dlatego warto wybrać najlepszy i sprawdzony sprzęt.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z producentem drabinek gimnastycznych BenchK

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

joga w biurze

Joga w biurze? Trend dotarł już do Polski

Pracodawcy mają coraz większą świadomość, że zdrowy i zadowolony pracownik jest bardziej aktywny, a tym samym …