Mężczyzna na nartach
Podczas jazdy na nartach pracujemy całym ciałem, jednak to nasze stopy są najbardziej narażone na uciski, otarcia i dyskomfort. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dlaczego skarpety narciarskie mogą być nieocenionym dodatkiem Twojego wyposażenia?

Kompletując zestaw odzieży narciarskiej zawsze skupiamy się na największych i najdroższych jego częściach. Na stoku byłoby nam ciężko bez odpowiedniej kurtki czy bielizny termoaktywnej, nie możemy jednak zapominać o roli niepozornego drobiazgu, jakim są skarpety narciarskie. Przedstawiamy zalety, jakie przynosi korzystanie z dobrze dobranej bielizny do sportów zimowych.

Dlaczego skarpety narciarskie są tak ważne?

Podczas jazdy na nartach pracujemy całym ciałem, jednak to nasze stopy są najbardziej narażone na uciski, otarcia i dyskomfort. To od nich zależy sterowność sprzętu, jak i nasze samopoczucie. W momencie, gdy jest nam niewygodnie, czujemy w obuwiu zawinięty materiał lub jest nam zimno – automatycznie tracimy ochotę na dalszą jazdę.

Producenci wyszczególniają skarpety narciarskie i snowboardowe. Modele te różnią się od siebie budową, dlatego ważne jest, by brać te przystosowane do uprawianej przez nas dziedziny. Ta część garderoby odpowiada między innymi za ochronę czułych punktów naszych stóp, wsparcie ich pracy, jak i zapobieganie powstawania pęcherzy i otarć. Skarpety narciarskie posiadają też liczne ochraniacze, na przykład palców, czy kostki, dzięki czemu newralgiczne miejsca są lepiej chronione.

Wybieramy odpowiednie skarpety narciarskie

Kupując tę część odzieży zawsze powinniśmy kierować się do specjalistycznego sklepu, posiadającego w swej ofercie nie tylko ubrania, ale i sprzęt. Dzięki temu mamy możliwość wyboru modelu od znanego, renomowanego producenta, wybranego dla nas przez wykwalifikowanych doradców.

Jeżeli nasze stopy mają tendencje do marznięcia powinniśmy szukać skarpet z wełny lub wełny merynosów. Zwykła bawełna nie ma tak dobrych właściwości termoregulacyjnych, dodatkowo wchłania pot i wolno schnie, przez co może powodować dyskomfort. Kupując skarpety narciarskie nie należy obawiać się tkanin sztucznych – te najbardziej profesjonalne propozycje złożone są głównie z nich, często posiadają długi skład. W tym przypadku to zaleta, ponieważ rozmaite wstawki i ochraniacze najlepiej pełnią swoją funkcję, gdy wykonane są z dostosowanych tkanin.

Ważny jest również wybór odpowiedniego modelu, jak i rozmiaru. Skarpety narciarskie tworzone są anatomicznie, dlatego modele dla dzieci, kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Wybierając rozmiar zawsze warto kierować się długością stopy podaną w centymetrach lub milimetrach – nie zawsze ta odpowiada naszemu standardowemu wyborowi.

U osób, które mają za sobą już pierwsze kroki na nartach bardzo ważna będzie też grubość skarpet. Jeżeli na pierwszym miejscu stawiamy pełną kontrolę i całkowite czucie buta decydujemy się na model cienki. Gdy bardziej zależy nam na cieple, niż ostrej precyzji, możemy przebierać w grubych skarpetach narciarskich. Niezależnie od tego, wszystkie z nich będą wyposażone w odpowiednie ochraniacze i ściągacze, które stale będą wspierały nasze stopy.

Nowoczesne skarpety narciarskie

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Jak dbać o skarpety narciarskie?

Znaleźliśmy nasz ideał – teraz chcemy odpowiednią pielęgnacją sprawić, by służył nam przez możliwie najdłuższy okres czasu. Producent naszych skarpet narciarskich z pewnością wie najlepiej, jak powinno się o nie dbać, dlatego zawsze powinniśmy kierować się wskazówkami z opakowania. Niewłaściwe traktowanie skarpet może spowodować, że te stracą swój fason, rozciągną się lub skurczą, albo stracą swoje właściwości termoregulacyjne.

Skarpety narciarskie mogą wydawać się drobiazgiem, jednak odgrywają one dużą rolę w naszym wyposażeniu sportowym. Ich odpowiedni dobór, a następnie pielęgnacja zaowocują ciepłem i komfortem naszych stóp podczas kolejnych zjazdów ze stoku.

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup w sklepie online -> snowshop.pl/skarpety-narciarskie lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:

1 i 2) Warszawa

  1. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b

3) Gdynia

  1. Chwaszczyńska 68

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Mężczyzna w dresie

Spodnie dresowe męskie w nieco innym wydaniu

Jedną z charakterystycznych cech mody męskiej jest przede wszystkim wygoda. Panowie szczególnie upodobali sobie spodnie …