grappling
W walce grapplingowej, głównym celem jest kontrola i obezwładnienie przeciwnika poprzez techniki chwytania i blokowania | fot.: stock.adobe.com

Grappling, czyli walka na chwyty

Grappling jest sztuką walki, która skupia się na walce wręcz, kontroli i technikach obalenia przeciwnika. W grapplingu nie stosuje się uderzeń i ciosów, tylko chwytów. Z korzeniami w judo i brazylijskim jiu-jitsu, grappling ewoluował, aby objąć szeroką gamę technik i stylów. Od czasu włączenia do Igrzysk Olimpijskich, grappling stał się coraz bardziej popularny na całym świecie.

Czym jest grappling?

Grappling to dyscyplina walki, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza „chwytanie” i koncentruje się na kontroli i obaleniach przeciwnika. W przeciwieństwie do innych sztuk walki, takich jak karate lub boks, grappling nie opiera się na ciosach lub kopnięciach, ale na sposobach kontroli przeciwnika. Fighterzy mogą używać szerokiej gamy technik, w tym blokad na ręce,  nogi i duszenia.

Jakie są cele walki w grapplingu?

W walce grapplingowej, głównym celem jest kontrola i obezwładnienie przeciwnika poprzez techniki chwytania i blokowania.

Można to osiągnąć na wiele sposobów, np. poprzez zastosowanie blokad stawów lub poddań, które zmuszają przeciwnika do poddania się lub utraty zdolności do dalszej walki.

W kontekście sportowym, celem może być po prostu kontrola i utrzymanie pozycji dominującej przez pewien czas. W kontekście samoobrony, celem może być ucieczka z niebezpiecznej sytuacji i ochrona siebie lub innych.

W obu przypadkach, ostatecznym celem jest kontrola i dominacja nad przeciwnikiem. Na poziomie osobistym, cele grapplingu różnią się w zależności od stylu i jednostki, ale ogólnie rzecz biorąc, obejmują poprawę sprawności fizycznej, rozwój umiejętności grapplerskich, naukę technik samoobrony i zwiększenie pewności siebie. Niektórzy zawodnicy biorą również udział w turniejach grapplingowych, aby zademonstrować swoje umiejętności i rywalizować z innymi zawodnikami z całego świata.

walka grappling
W kontekście sportowym, celem może być po prostu kontrola i utrzymanie pozycji dominującej przez pewien czas | fot.: stock.adobe.com

Rodzaje grapplingu

Istnieje kilka stylów i dyscyplin, które można wykorzystać w ramach grapplingu, w tym:

 • Judo
 • Brazylijskie Jiu-jitsu
 • Zapasy grecko-rzymskie
 • Sambo
 • MMA

Każdy styl ma swoje unikalne techniki i cele, a fighterzy mogą wybrać skupienie się na jednym lub kilku stylach w zależności od ich zainteresowań i umiejętności.

Rodzaje poddań

W grapplingu istnieje kilka rodzajów poddań. Niektóre z najczęstszych typów obejmują:

 • Blokada stawów: nacisk jest stosowany do konkretnego stawu, aby zmusić przeciwnika do poddania się.
 • Poddania z duszeniem: gdzie nacisk jest stosowany na szyję, aby pozbawić przeciwnika tlenu i zmusić go do poddania się.
 • Poddania przez unieruchomienie: gdzie ciało przeciwnika jest kontrolowane i nacisk jest stosowany tak, że przeciwnik nie jest w stanie się poruszać i poddaje się.

Korzyści wynikające z grapplingu

Oprócz poprawy sprawności fizycznej i umiejętności walki, grappling może mieć również szereg innych korzyści, w tym:

 1. Poprawia koordynację i równowagę
 2. Zwiększa elastyczność i siłę
 3. Rozwija umiejętności samoobrony
 4. Zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości
 5. Zapewnia zabawny i wymagający sposób ćwiczenia.

Czy grappling jest niebezpieczny?

Jak każda sztuka walki lub sport kontaktowy, grappling może wiązać się z pewnym ryzykiem kontuzji. Jednak trenerzy i partnerzy treningowi często pracują razem, aby zminimalizować ryzyko urazu i zapewnić, że wszyscy zawodnicy mają bezpieczne i pozytywne doświadczenie.

Czy muszę być silny, aby uprawiać grappling?

Nie musisz być szczególnie silny, aby uprawiać grappling, ponieważ techniki są oparte na technice i strategii, a nie na brutalnej sile. Każdy, niezależnie od rozmiaru i siły, może nauczyć się i uprawiać grapplng.

Czy do grapplingu potrzebny jest specjalny strój?

Nie ma specjalistycznego sprzętu czy rytualnego stroju do grapplingu (jak jest to w przypadku na przykład judog do judo). Z pewnością przydadzą się rashguardy do MMA – specjalistyczne, obcisłe koszulki treningowe z długim lub krótkim rękawem oraz spodenki do MMA – specjalistyczne spodenki do MMA i grapplingu.

Podsumowanie

Podsumowując, grappling jest ekscytującą i wymagającą sztuką walki, która skupia się na walce wręcz, kontroli i technikach obalenia przeciwnika. Jako, że istnieje wiele stylów i dyscyplin do wyboru, każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz poprawy sprawności fizycznej i umiejętności walki, grappling może mieć również wiele innych korzyści, w tym wzrost poczucia własnej wartości.

MDY

Sprawdź także

walka aikido

Aikido – co warto wiedzieć o tym sporcie?

 Aikido to niezwykle popularna japońska sztuka walki, która w ostatnich latach zdobyła wielu zwolenników na …