Mężczyzna zawiązujący na stoku buty snowboardowe
Pierwszym i najważniejszym kryterium, jakim kierujemy się przy zakupie butów snowboardowych, jest ich twardość, określana w 10-stopniowej skali, czyli tzw. flex | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jak dobrać i kupić buty snowboardowe?

Buty snowboardowe, to niezwykle ważny element wyposażenia każdego deskarza. Mają decydujący wpływ na komfort i technikę jazdy. Wybór właściwego modelu butów nie należy do najłatwiejszych, dlatego przed zakupem musimy wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych czynników. Pozwoli to na uniknięcie w przyszłości przykrych niespodzianek na stoku.

Twardość

Pierwszym i najważniejszym kryterium, jakim kierujemy się przy zakupie butów snowboardowych, jest ich twardość, określana w 10-stopniowej skali, czyli tzw. flex. Im niższa jego wartość, tym but jest bardziej miękki. Te modele przeznaczone są dla początkujących oraz osób jeżdżących po przeszkodach w snowparkach, gdzie prędkość nie ma decydującego znaczenia. Wyższy flex powinni wybierać freeriderzy oraz osoby preferujące dynamiczną jazdę po przygotowanych trasach.

Buty na start

Sprzęt dla osób początkujących i doskonalących technikę powinien mieścić się w przedziale 1-4. Miękkie buty wybaczają sporo błędów, przez co łatwiej opanować podstawy jazdy.

Freestyle

Jeżeli preferowanym stylem jazdy jest zabawa w snowparkach, pokonywanie rurek, boksów czy grindowanie na railach, powinniśmy wybierać modele butów o twardości oscylującej między 2-6. Nieco inaczej ma się sprawa w jeździe na half pipe czy na kickerach, gdzie potrzebować będziemy twardszych modeli z flexem 5-9.

Freeride

Zyskująca sobie w ostatnich sezonach niezwykła popularność jazda poza trasami, jest z różnych względów o wiele bardziej wymagająca niż po ratrakowanym stoku. W puchu potrzebujemy większej prędkości i kontroli, przez co buty muszą zapewnić odpowiednią stabilność oraz właściwe przenoszenie sił na krawędzie podczas skrętów. Modele do jazdy freeride mają flex wartości 6-10.

Jazda po stoku

Riderzy preferujący agresywną i szybką jazdę po przygotowanych stokach powinni rozglądać się za butami twardymi, flex 6-9, które umożliwią kontrolę nad deską w trakcie szybkich, dynamicznych skrętów i w jeździe na krawędziach. Twarde buty ułatwią też pokonywanie nierówności stoku.

Wkładka i wiązanie buta snowboardowego

Kolejną kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę przy zakupie butów snowboardowych to wkładka i system wiązania butów. Obecnie na rynku większość modeli wyposażonych jest we wkładki termoformowalne, co oznacza, że po wygrzaniu buta wkładka idealnie dopasuje się do anatomicznego kształtu naszej stopy. Daje poczucie idealnego komfortu w jeździe. Innym kryterium jest wybór systemu wiązania. Najpopularniejszym są tradycyjne sznurówki, które jednak mają tendencje do luzowania się w trakcie użytkowania, a z ich mocnym dociągnięciem w trakcie trudnych warunków możemy mieć spore kłopoty. Innym rozwiązaniem jest system BOA (jedno lub dwustrefowy), czyli stalowa linka z pokrętłem zaciągającym, za pomocą którego bez wysiłku zwiążemy but, jednocześnie go usztywniając.

Oczywiście kupując buty snowboardowe, musimy zadbać, aby ich rozmiar był odpowiedni. Jeżeli w trakcie przymiarki odczuwamy jakikolwiek dyskomfort, należy szukać innej pary. Lekkie uciskanie w sklepie, może okazać się bowiem ściskiem imadła w trakcie kilkugodzinnych sesji na stoku. Dlatego pod tym względem warto skorzystać z porady sprzedawców – a szeroką ofertę butów i pomoc w doborze znajdziesz na https://proboarder.pl/buty-snowboardowe

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

strój do sportów zimowych

Jaki strój na śnieg?

Odzież używana w sportach zimowych musi być wygodna, ciepła, wodoodporna, wiatroszczelna i szybkoschnąca. Nowoczesne technologie i dobór odpowiednich …