Zakopane to miejsce, z którego można dostać się kolejką linową na Kasprowy Wierch położony w Tatrach Zachodnich | fot.: Fotolia

Jazda na nartach w Polsce. Gdzie warto spędzić aktywnie czas?

Gdy rozpoczyna się sezon zimowy, chętnie planujemy aktywne spędzenie urlopu zimowego lub ferii zimowych z dziećmi. Wielu z nas myśląc o narciarskim wypoczynku rozważa wyjazd do Austrii lub Szwajcarii, ale przecież piękne polskie tereny górskie niczym nie ustępują urokowi Alp.

Dlaczego warto zaplanować jazdę na nartach w Polsce?

Nareszcie coś dzieje się w ośrodkach narciarskich w Polsce. Stopniowo coraz więcej ośrodków narciarskich jest rozbudowywanych i modernizowanych. Nowe wyciągi i poprawa przygotowania stoków zapewniają dobre warunki do jazdy na nartach. Największe ośrodki narciarskie w Polsce znajdują się w pobliżu Zakopanego w Tatrach Wysokich i w Karkonoszach w pobliżu Śnieżki (1 603 m). Również w Beskidzie i Masywie Śnieżnika jest dostępnych kilka wyciągów oraz tras. Niezależnie od tego czy ktoś jeździ na nartach, na nartach biegowych czy na snowboardzie, bez problemu znajdzie w Polsce swój ulubiony ośrodek narciarski.

Urlop zimowy w Zakopanem

Zakopane to miejsce, z którego można dostać się kolejką linową na Kasprowy Wierch położony w Tatrach Zachodnich. Dla narciarzy to prawdziwy raj, ponieważ mogą oni poszusować po przepięknych stokach, dostępne są dla nich obszerne trasy narciarskie. Jedna znajduje się w kotle Gąsienicowym (1500m) a druga w kotle Goryczkowym (2200m).

Chociaż nie należą one do najłatwiejszych tras, każdy turysta może znaleźć miejsce odpowiednie do swoich umiejętności i cieszyć się urokiem zimy i sportów zimowych. Można także skorzystać z czteroosobowego wyciągu krzesełkowego w kotle Gąsienicowym lub dwuosobowego w kotle Goryczkowym. Obie trasy umożliwiają zjazd na nartach do Kuźnic (dzielnica Zakopanego).

Dla nowicjuszy w dziedzinie jazdy na nartach istnieje możliwość skorzystania z lekcji u instruktorów narciarskich, którzy pokażą i nauczą bezpiecznych zjazdów i wskażą miejsca odpowiednie dla początkujących.

Aktywne spędzanie czasu w Świeradowie Zdrój

Świeradów-Zdrój położony jest u podnóża imponujących szczytów Karkonoszy i oferuje zapierające dech w piersiach widoki zapewniając czystą przyjemność jazdy na śniegowych stokach. Nowoczesny sprzęt z wyciągiem gondolowym, pełne zaśnieżanie i reflektory obiecują niezapomniane zimowe wakacje.

Na Śnieżce, najwyższej górze Karkonoszy o wysokości 1 602 metrów znajduje się wiele ośrodków sportów zimowych, które co roku przyciągają tysiące turystów w góry | fot.: Fotolia

Na Śnieżce, najwyższej górze Karkonoszy o wysokości 1 602 metrów znajduje się wiele ośrodków sportów zimowych, które co roku przyciągają tysiące turystów w góry. Zimowi goście i narciarze mogą skorzystać z wygodnej kolejki gondolowej w górę do ośrodka narciarskiego Świeradów-Zdrój na wysokości od 620 do 1060 m. Niesamowity widok z kabiny na równinę sprawia, że jazda dla narciarzy jest przeżyciem, którego nie można przegapić.

Narciarze zjazdowi i snowboardziści mają do dyspozycji ponad 2,5 km doskonale przygotowanych, szerokich tras, prawie zawsze przejezdnych dzięki intensywnemu naśnieżaniu. Trasy narciarskie należą do dosyć łatwych, jedynie sam początek i koniec z powodu oblodzenia mogą sprawić trochę problemów niewprawionym jeszcze narciarzom.

Narciarstwo w Szczyrku – Skrzyczne

Narty są doskonałym sposobem aktywnego wypoczynku, gwarantującym świetną zabawę i rozwijający kondycję fizyczną. Szczyrk otoczony uroczym krajobrazem Beskidu Śląskiego, jest miejscem, które promieniuje wypoczynkiem i spokojem. Szczyrk znajduje się w województwie śląskim, i udostępnia dla narciarzy 35 km tras. Obszar sportów zimowych leży na wysokości od 524 do 1 257 metrów. Narciarze mogą jeździć na nartach po stokach Skrzyczne, Pośredniego, Malinowa, Beskidu i innych gór otaczających Szczyrk.

Ośrodek narciarski Szczyrk jest jednym z największych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Rozciąga się między Szczyrkiem i miejscowościami Czyrna, Solisko i wyciągu orczykowego Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej.

 

Dla zaawansowanych narciarzy najciekawszą trasę stanowi czarna trasa (2850m) jest ona wąska i wymaga dobrych umiejętności. Łatwiejszym rozwiązaniem jest czerwona trasa (3100m), a dla początkujących dostępne są dwie trasy, które narciarze będą mogli pokonać bez większego problemu.

Wypadowa baza narciarska w Szklarskiej Porębie

Ulubiony przez turystów kurort zimowy Szklarska Poręba jest idealną bazą wypadową dla miłośników białego szaleństwa. Otoczona przez Karkonoski Park Narodowy, Szklarska Poręba dysponuje licznymi szlakami turystycznymi, które prowadzą do schronisk górskich i malowniczych wodospadów wzdłuż imponujących wąwozów.

Nartostrady trudne: Fis, Lolobrygida, Śnieżynka

Nartostrady łatwe – Puchatek, stok Slalomowy „Hala Szrenicka”.

Narciarstwo w Szklarskiej Porębie oferuje jazdę na nartach w największym ośrodku narciarskim w polskich Karkonoszach | fot.: Fotolia

Narciarstwo w Szklarskiej Porębie oferuje jazdę na nartach w największym ośrodku narciarskim w polskich Karkonoszach. Bezpośrednio na skraju ośrodka narciarskiego nowoczesne wyciągi prowadzą do trudnych stoków górskiego szczytu Szrenica. Ze szczytu (1,362 m) turyści wracają przez czerwone i czarne trasy narciarskie. W pobliżu ośrodka narciarskiego znajduje się wiele krótkich wyciągów ćwiczeniowych.

ACH

Sprawdź także

wyjazd na narty

Co zabrać ze sobą na wyjazd na narty?

Wybierasz się na narty? Nie możesz doczekać się zimowego szaleństwa? Sprawdź, co musisz zabrać ze …