K2 najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi
K2 najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi, mierzący 8611 m n.p.m | fot.: stock.adobe.com

K2 zimą zdobyta!

Piękny rozdział zimowego wspinania na góry najwyższe został zamknięty wspaniałym akordem. Nepalczycy jako pierwsi stanęli zimą na K2 jako samodzielny zespół.

Przez lata zdobycie K2 zimą stanowiło jedno z największych wyzwań współczesnego himalaizmu sportowego. K2 lub inaczej Czogori najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi, mierzący 8611 m n.p.m. znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. 26 lutego 2016 mieszana ekspedycja w składzie: Włoch Simone Moro, Bask Alex Txikon i Pakistańczyk Muhammad Ali Sadpara dokonała pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, co spowodowało że wszystkie oczy wspinaczy zwróciły się właśnie w stronę K2. Przez lata pozostawał bowiem jedynym ośmiotysięcznikiem niezdobytym zimą.

Oprócz ekstremalnej wysokości główną trudnością we wspinaczce zimowej na K2 są warunki pogodowe: silne, huraganowe wiatry wiejące ze średnią prędkością 120 km/h a porywach osiągające nawet 180 km/h. Jet stream – czyli prąd strumieniowy na wysokości 9-12 km n.p.m. osiąga tam prędkość nawet 500 km/h.  W czasie sezonu zimowego mają miejsce średnio 2-3 kilkunastogodzinne tzw. „okna wiatrowe”, kiedy siła wiatru jest mniejsza niż 60 km/h. Ponadto trzeba pamiętać o konieczności torowania w głębokim śniegu. Wszystko to sprawiało, że K2 wydawała się niemożliwa do zdobycia.

K2 niezdobyta zimą… do dziś

W tym roku wyraźnymi faworytami od początku byli Nepalczycy. Dziś od wczesnych godzin porannych (ekspedycja nepalska ruszyła do ataku szczytowego około 1 w nocy czasu polskiego) całe środowisko wspinaczy i sympatyków tej fascynującej dziedziny sportu śledziło każdy ruch ekipy. Co ważne, oprócz znaczenia sportowego, zdobycie K2 przez samodzielną ekspedycję nepalską ma także znaczenie symboliczne jako sukces całego narodu.

Nepalczycy udowodnili swoją niepodważalną wartość jako samodzielni wspinacze stając na szczycie K2 10.01.2021 o 17:00 czasu lokalnego. Co szczególnie ważne, wspinacze w oficjalnym potwierdzeniu sukcesu podkreślili wkład i osiągnięcia wszystkich ekspedycji, które dokonywały kolejnych przełomów w eksploracji K2 zimą. Na liście nie zabrakło więc i Polaków.

Bezpiecznego powrotu do bazy.

k2 zdobyte
źródło https://www.facebook.com/14dawa/

Każdy niemal metr w górę był relacjonowany w social mediach, co dodatkowo podgrzewało atmosferę wspinaczkowego święta.

A tak wyglądał sam atak szczytowy:

Kto zdobył k2 zimą?

Zespół, który 16 stycznia stanął na szczycie K2 składał się z 10 nepalskich wspinaczy:

Nirmal Purja
Gelje Sherpa
Mingma David Sherpa
Mingma G
Sona Sherpa
Mingma Tenzi Sherpa
Pem Chhiri Sherpa
Dawa Temba Sherpa
Kili Pemba Sherpa
Dawa Tenjing Sherpa

Kim jest Mingma G?

Jeden z najbardziej utytułowanych wspinaczy MingmaG wspina się od 2006, kiedy to zdobył Manaslu. 5 krotnie zdobył f Mt. Everest, dwukrotnie był na K2 8611m, stanął także na Kanchenjunga (Kanczendzonga) 8586m, Lhotse 8516m, Makalu 8463m, Cho Oyu 8201m, Dhaulagiri 8167m, 4-krotnie na Mt. Manaslu, raz na Nanga Parbat 8125m, raz na Annapurnie 8091m  oraz na  Gasherbrumie-I 8068m, Broad Peaku 8047m i Gasherbrumie-II 8035m.

Kim jest  Nirmal „Nims” Purja?

Wśród  nepalskich wspinaczy na wspomnienie zasługuje jeszcze  Nirmal „Nims” Purja, czyli zdobywca 14 ośmiotysięczników w 189 dni. Nirmal „Nims” Purja MBE to nepalski alpinista, były Gurkha i żołnierz Special Boat Service, elitarnej jednostki sił specjalnych Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii.

Inni wspinacze na K2 zimą 21

W tym roku pod K2 jest niezwykle tłoczno. Oprócz skromnej reprezentacji Polaków w kierunku szczytu planowało ruszyć kilkadziesiąt osób, m.in. klienci słynnej agencji Seven Summits Trek. Pod K2 stanęli także utytułowani himalaiści – między innymi Muhammad Ali Sadpara, który zasłynął pierwszym zimowym wejściem na Nanga Parbat.

Polacy pod K2

Oczywiście K2 pozostawał także celem wspinaczkowym Polaków, jednakże ostatnia akcja górska Polaków na K2 w marcu 2018 roku z ramienia Polskiego Himalaizmu Zimowego została zakończona przedwcześnie na skutek załamania pogody. Przeszła jednak do historii dzięki akcji ratunkowej Bieleckiego i i Urubki w celu ocalenia zimowych zdobywców Nanga Parbat: Tomasza Mackiewicza i Elizabeth Revol.

W tym roku z Polaków reprezentuje Magdalena Gorzkowska. Na początku zmagań z K2 stanął także Waldemar Kowalewski, jednak został ewakuowany z bazy z powodu problemów zdrowotnych.

 

źródła:

  • https://www.facebook.com/climbermingma
  • https://www.facebook.com/14dawa/
  • https://www.facebook.com/EverestToday/
  • https://www.facebook.com/pakmountainnews
  • wspinanie.pl

RED

Sprawdź także

Broad Peak Netflix

Broad Peak – poruszająca historia Macieja Berbeki w reżyserii Leszka Dawida

Broad Peak to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, należącego …