kalistenika
W treningu kalisteniki w jednym ćwiczeniu mogą pracować jednocześnie różne grupy mięśni | fot.: stock.adobe.com

Kalistenika – co warto wiedzieć o tym sporcie?

Kalistenika to ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała, nie są potrzebne żadne dodatkowe przyrządy. Ćwiczenia tego typu są przeznaczone zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Większość podstawowych ćwiczeń można wykonywać w domu, najważniejsza jest odpowiednia technika i chęć do ich wykonania. Wyraz kalistenika wywodzi się z języka greckiego i jest połączeniem dwóch wartości, siły „sthenos” i piękna „kallos”.

Czym jest kalistenika?

Kalistenika jest treningiem oporowym wykorzystującym masę własnego ciała, była stosowana już przez starożytnych Greków do wzmocnienia siły fizycznej i wyrzeźbienia pięknej sylwetki ciała. Dużym plusem tego sportu jest to, że można go wykonywać wszędzie, w domu, na spacerze w parku, w lesie, jak i na skwerze w mieście (stąd także nazwa Street Workout). Bardzo ważne jest ustalenie indywidualnego planu treningowego. Powinien by on dopasowany do kondycji fizycznej. Osoby zupełnie początkujące, które mają trudności z wykonaniem zwykłych pompek, będą wykonywać inne ćwiczenia niż osoby ćwiczące od lat.

Na początek wystarczy kilka podstawowych ćwiczeń, ale powinny być one wykonywane regularnie i systematycznie w okresie mniej więcej do sześciu tygodni. Następnie można zwiększyć intensywność ćwiczeń i ustalić inny plan treningów. Ćwiczenia trzeba zawsze zacząć od lekkiej rozgrzewki, a po ich zakończeniu wykonać krótką gimnastykę rozciągającą mięśnie, co dobrze wpływa na ich regenerację.

kalistenika progres
Wszystkie ćwiczenia kalisteniki mają charakter rytmiczny i progresywny | fot.: stock.adobe.com

Trening siłowy kalistenika – ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała

Zazwyczaj ćwiczenia w kalistenice podzielone są sześć części:

 – na początku są wykonywane różne warianty pompek rozwijające tricepsy i klatkę piersiową,

 – ćwiczenia na nogi, z reguły są to przysiady rozwijające mięśnie ud,

 – kolejny etap to podciąganie na drążku, które rozwija bicepsy oraz mięśnie brzucha,

 – unoszenie nóg do góry w pozycji leżącej doskonale rozwija mięśnie brzucha,

 – w następnej kolejności należy rozwijać mięśnie kręgosłupa, służy do tego popularny mostek,

 – w ostatnim etapie wykonywane są pompki na poręczach, które wzmacniają mięśnie obręczy barkowej.

Plan treningowy dla początkujących polega na takim zaplanowaniu ćwiczeń, aby dni, w których wykonywany jest trening, przeplatały się z dniami odpoczynku. Osoby początkujące wykonują ćwiczenia tylko trzy razy w tygodniu, aby stopniowo przyzwyczaić organizm do intensywnego wysiłku, dopiero w wersji dla zaawansowanych plan treningowy ustalany jest na pięć dni w tygodniu.

kalistenika trening
Ćwiczenia kalisteniczne pozwalają na równomierną rozbudowę masy mięśniowej | fot.: stock.adobe.com

Zalety kalisteniki

Kalistenika ma dowiedziony korzystny wpływ na układ krwionośny człowieka. Daje także efekty sylwetkowe i sprawnościowe: kształtuje mięśnie, równowagę, zwinność i koordynację ruchową. Choć elementy kalisteniki są włączane do zajęć w-fu w szkołach, treningów personalnych czy ćwiczeń na siłowni, największą popularnością cieszy się w treningu wojskowym.

Czy kalistenika daje efekty?

Popularność kalisteniki wynika głównie z łatwej dostępności do ćwiczeń oraz możliwości osiągnięcia wyjątkowych efektów. Ćwiczenia wpływają wyraźnie na wzrost masy mięśniowej, ale zauważalna jest również duża poprawa koordynacji oraz sprawności psychoruchowej. Regularne uprawianie kalisteniki powoduje zwiększenie ogólnej wytrzymałości organizmu, elastyczności mięśni oraz szybkości. Jedną z najbardziej znaczących korzyści zdrowotnych treningu kalisteniki jest pomoc w kontrolowaniu wagi. Porównując ten rodzaj sportu do innych, można zauważyć, że kalistenika w minimalnym stopniu obciąża stawy, dlatego jest zalecana praktycznie dla wszystkich. Ćwiczenie konkretnych mięśni ciała sprawia, że szybko można zauważyć zarys mięśni brzucha i większą siłę ramion. Wprowadzenie większej różnorodności wpływa na większą motywację do ćwiczeń. Formy treningu w siłowni można łączyć z ćwiczeniami kalistenicznymi, co umożliwia osiągnięcie najlepszych efektów. Poza tym kalistenika może być ćwiczona w różnych miejscach w domu, na spacerze, ale również na różnych wyjazdach i urlopach wakacyjnych.

kalistenika street workout
Niemal wszystkie mogą być wykonywane na bardzo różne sposoby w zależności od chęci oraz możliwości trenującego | fot.: stock.adobe.com

Kalistenika łączy ludzi

Oprócz rozwijania umiejętności czysto fizycznych bardzo ważna jest w uprawianiu kalisteniki tworzenie swoistej kultury i poczucia jedności. Zazwyczaj osoby ćwiczące ten rodzaj sportu łączą się w grupy i razem wykonują ćwiczenia. W parkach można często zauważyć całe grupy osób ćwiczących kalistenikę. Ćwiczenia wykonywane wspólnie zarażają również pozytywną energią, jeśli komuś nie uda się wykonać jakiegoś zadania, zawsze znajdzie się osoba, która będzie chciała pomóc. Jest to zupełnie inna atmosfera niż w czasie treningu w siłowni, gdzie wszyscy ćwiczą w słuchawkach i obserwują swój wygląd w lustrach naokoło. W kalistenice bardzo ważna jest odpowiednia technika, która zapobiega poważnym kontuzjom oraz – jak w każdym sporcie – słuchanie własnego ciała.

MKM

Sprawdź także

jak sie przygotować do wysiłku na siłowni

Początek przygody z siłownią. Jak się do tego przygotować?

Do kwestii rozpoczęcia treningu na siłowni bardzo często podchodzimy mniej więcej tak, jak na przykład …