Koluchstyl
Koluchstyl to sztuka walki stworzona na Podlasiu, tam też odbywają się mistrzostwa | fot.: Piotrle, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Koluchstyl – sztuka walki stworzona w Polsce

O sztukach walki, jako takich, słyszał zapewne każdy. Wielu osobom sport ten kojarzy się jednak tylko z porywczością, agresją oraz nauką szybkiego oraz nagłego reagowania na bodźce z zewnątrz. W tym miejscu, na przykładzie koluchstylu, chcielibyśmy jednak nieco obalić te stereotypy i pokazać, że ten rodzaj aktywności fizycznej to doskonała opcja niemal dla każdego. Czym zatem jest koluchstyl?

Koluchstyl – ogólne informacje

Koluchstyl to sztuka walki stworzona w Polsce. Styl ten powstał nie tak dawno temu, bo na początku XXI wieku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska twórcy Wiesława Kolucha, któy swoją karierę sportową rozpoczął jako judoka. Pierwsze Mistrzostwa Polski zostały rozegrane 23 maja 2009 roku. Prestiżowe zawody, podczas których walczący mają okazję zmierzyć się w koluchstylu na zasadach turnieju to Młodzi Wojownicy Podlasia w Koluchstyl.

Twórca stylu

Wiesław Koluch to twórca pierwszej polskiej sztuki walki Koluchstyl. Jego aktywność sportowa to 34 lata uprawiania sportów walki. Wszechstronność Kolucha pokazuje jego kariera sportowa. Uprawiał judo, kenjitsu, sumo, tai chi chuan, jujitsu. Był reprezentantem Kadry Narodowej Judo oraz wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i turniejów międzynarodowych w sumo.

Wiesław Koluch – twórca dyscypliny Koluchstyl
Wiesław Koluch – twórca dyscypliny Koluchstyl | fot.: Autorstwa Kawi16 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76856159

Wiesław Koluch posiada 9 Dan w Koluchstyl i Jujitsu nadany w 2012r. przez WMAO. W 2009 r. Wiesław Koluch stworzył polską dyscyplinę sztuk walki Koluchstyl.

Światowa Organizacja Koluchstyl zrzesza w zarządzie Prezydentów dużych federacji światowych. Prezydentem organizacji jest Wiesław Koluch.

Zasady Koluchstylu

Koluchstyl to sztuka walki stworzona na Podlasiu, a zawody w tej dyscyplinie odbywają się systematycznie na całym świecie od 2009 roku. Celem dyscypliny jest zebranie uczestników różnych rodzajów sztuk walki i pokazanie, że sport wcale nie musi być wiązać się z wyłącznie z niezdrową konkurencją oraz niepotrzebną walką przeciwko sobie, a wręcz przeciwnie – może on poszerzać horyzonty innych osób i pokazać, że można działać obok siebie, a nie przeciwko sobie. Co ciekawe, zawodnik jest tutaj szkolony w sposób umożliwiający mu umiejętność spojrzenia na siebie z perspektywy widza, co ma mu w dalszej perspektywie dać jakże cenny obiektywizm i umiejętność dostrzeżenia swoich niedociągnięć z boku, bez zbytniego skupiania się na własnych porażkach i niepowodzeniach.

Koluchstyl – zalety uprawiania sportów walki

Koluchstyl oddziałuje na zawodników w kompleksowy sposób – w sferze psychicznej, fizycznej oraz duchowej. Poza utrzymaniem sprawności i dobrej kondycji, jak każda aktywność sportowa uczy wytrzymałości, dyscypliny oraz samozaparcia. Równie ważna, jak osiągnięcia sportowe, jest tu integracja zawodników.

W przypadku dzieci wśród zalet uprawiania sportu należy uwzględnić fakt, że Koluchstyl jest dyscypliną ogólnorozwojową, z elementami siły, sprawności i gimnastyki.

Formy treningu

Dyscyplina oferuje zawodnikom rozwój w dwóch formach. Zawodnicy mają tutaj do wyboru dwie możliwości treningu – w sportowej formie zawodnicy walczą w parterze, natomiast w formie bojowej celem jest samoobrona. W drugiej formie dopuszcza się walkę w wykorzystaniem broni: pałka, kij, a nawet nóż.

Koluchstyl bezpieczeństwo

Mimo, że koluchstyl jest sztuką walki, to – podobnie jak judo jest to dyscyplina niezwykle bezpieczna, a w turniejach biorą udział już małe dzieci (wspomniany już turniej Młodzi Wojownicy Podlasia). Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że wśród wszelkiej maści dyscyplin sportowych, koluchstyl należy do tych najbezpieczniejszych, co  z resztą potwierdzają lekarze oraz specjaliści od sztuk walki.

Koluchstyl dzieci
W przypadku dzieci wśród zalet uprawiania sportu należy uwzględnić fakt, że Koluchstyl jest dyscypliną ogólnorozwojową, z elementami siły, sprawności i gimnastyki | fot.: Autorstwa Piotrle – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25671481

Minimalizowanie ryzyka kontuzji

Podczas ćwiczeń, uczestnicy trenują w parterze, dotykając jednym lub dwoma kolanami maty. Dzięki takiemu sposobowi walki, ryzyko na zawodach kontuzji, takich jak skręcenie kostki, uszkodzenie kolana, skręcenie barku lub też jego wybicie na skutek upadku i wiele innych kontuzji stawów skokowych czy też naderwania ścięgien, zostaje zminimalizowana prawie do zera. 

Zasady walki w koluchstylu

Kluczowym punktem, na który trzeba zwrócić uwagę już na samym początku walki jest fakt, żeby chociaż jedno kolano stykało się z matą. Walka składa się z trzech rund jednominutowych, do dwóch rund wygranych, przy czym przerwa między rundami wynosi 15 sekund.

Punkty zdobywa się stosując m.in. różne techniki trzymań, wypchnięć, wyniesień i przerolowoń za koło. Uczestnicy mają do dyspozycji około 100 technik, w których zawierają się między innymi unieruchomienia innych zawodników na plecach, brzuchu, bądź też boku, ale też dźwignie na wszystkie stawy rąk i nóg. Zawodnicy do lat 16 nie stosują dźwigni i duszeń.

W zależności od przebiegu walki czy ostatecznej decyzji sędziów, każda runda może być zakończona się na wiele sposobów, w których wymienić możemy te poprzez odklepanie, wypchnięcie poza koło, trzymanie, ale także klasyczny przykład zakończenia w postaci upływu czasu czy decyzją sędziów.

Co ważne, chwytanie podczas walki za pas, koszulkę drugiego zawodnika, albo przetrzymywanie za spodnie, może oznaczać jego dyskwalifikację.

Koluchstyl
Koluchstyl to sztuka walki stworzona na Podlasiu, tam też odbywają się mistrzostwa | fot.: Piotrle, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Mata do walki ma kształt koła, którego średnica, w przypadku dorosłych, wynosi 280 cm, a w przypadku dzieci i młodzieży 230 cm.

Strój uczestników

Jeśli zaś chodzi o ubiór zawodników, to opiera się on na spodniach od judogi w kolorze niebieskim, granatowym lub białym, na żółtych lub czarnych koszulkach bawełnianych z krótkim rękawem, białych skarpetach z dodatkowym ściągaczem ochronnym oraz wreszcie, pasa który jest przekładany przez trzy szlówki spodni.

O stopniu zaawansowania zawodnika świadczy jeden z 6 kolorów pasa – żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, brązowy i czarny.

Reasumując, koluchstyl to doskonała okazja na spróbowanie czegoś nowego i otworzenie się na nowy rodzaj aktywności. Jak już wyżej zostało wspomniane, nie musimy obawiać się kontuzji czy też urazów, gdyż sport naprawdę należy do tych bezpieczniejszych. Jeśli chodzi zaś o zalety dyscyplina ta oferuje możliwość wszechstronnego rozwoju, walka – czy w ramach swojego klubu, czy w turnieju, stanowi doskonałą okazję do sprawdzenia siebie, a sam sport daje możliwość integracji w ramach społeczności ludzi ogarniętych niesamowitą pasją.

Koluchstyl walka
Kluczowym punktem, na który trzeba zwrócić uwagę już na samym początku walki jest fakt, żeby chociaż jedno kolano stykało się z matą | fot.: Autorstwa Piotrle – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25671482

Informacje o stylu, aktualności, Mistrzostwa Polski, informacje o turnieju Młodzi Wojownicy Podlasia można śledzić tu:

https://www.facebook.com/Koluchstyl/

https://koluchstyl.pl/

RED

Sprawdź także

walka aikido

Aikido – co warto wiedzieć o tym sporcie?

 Aikido to niezwykle popularna japońska sztuka walki, która w ostatnich latach zdobyła wielu zwolenników na …