Szlak Appalachów widok w Whitetop
Szlak Appalachów (pełna nazwa angielska Appalachian National Scenic Trail, w skrócie Appalachian Trail lub po prostu AT). Szlak powstał w latach 20. i 30. XX wieku | fot.: stock.adobe.com

Kultowe trekkingi w Ameryce Północnej

Ameryka Północna to ogromny kontynent, ponad dwukrotnie większy od Europy. Dzięki swej wielkości, położeniu oraz „rozciągnięciu” z północy na południe, możemy tu znaleźć obszar o różnorodnym środowisku przyrodniczym oraz stopniu zaludnienia. W Meksyku i południowej części USA natkniemy się na ogromne pustynie, a na północy Kanady na tereny objęte wieczną zmarzliną. Duże odległości, malowniczość oraz niewielkie zaludnienie niektórych obszarów pozwoli nam znaleźć piękne i długie trasy trekkingowe, a wiele z nich wymaga skrupulatnych przygotowań i kondycji.

Poniżej znajduje się subiektywny wybór szlaków. Wybór ograniczono do terytorium Kanady oraz Stanów Zjednoczonych, ale i tak jest to jedynie ułamek dostępych szlaków.

Wybrane trekkingi w USA

Szlak Appalachów

Szlak Appalachów (Appalachian Trail, A.T.), to jeden z dłuższych szlaków w Stanach Zjednoczonych. Jego długość to około 3540 kilometrów – zatem, aby go przejść w całości, należy zarezerwować sobie co najmniej kilkanaście tygodni. Szlak przebiega przez 14 wschodnich stanów. Rozpoczyna się w okolicy Springer Mountain w stanie Georgia a kończy przy Mount Katahdin w Maine. Każdego roku na szlaku pojawia się około 3 milionów turystów. Na trasie zobaczymy wiele interesujących widoków. Na przykład część przechodząca przez stan Pensylwania jest nazywana „Rocksylvania”, ze względu na ogromną ilość malowniczych skał.

Pacific Crest Trail

pacific crest trail
Pacific Crest Trail, Szlak Apallachów i Continental Divide Trail tworzą tzw. potrójną koronę turystyki w Stanach Zjednoczonych | fot.: stock.adobe.com

Konkurencją dla szlaku Appalachów, jest Pacific Crest Trail (P.C.T.), znajdujący się w zachodniej części USA. Jego długość to 4265 km – przebiega od granicy z Meksykiem aż po granicę z Kanadą. Przebiegając przez trzy stany (Kalifornia, Oregon i Waszyngton), jednocześnie znajduje się w sześciu strefach klimatycznych. Na szlaku możemy zobaczyć pustynię Kolorado, siedem parków narodowych, obszary dzikiej przyrody oraz przepiękne góry (Sierra Nevada oraz Góry Kaskadowe).

Continental Divide Trail

Continental Divide Trail
Continental Divide National Scenic Trail (Narodowy Szlak Widokowy Kontynentalnego Działu Wodnego), w skrócie Continental Divide Trail | fot.: stock.adobe.com

Aby móc poszczycić się „potrójną koroną” amerykańskich szlaków trekkingowych, oprócz dwóch wcześniej wymienionych, należy przejść również Continental Divide Trail. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ jest on najdłuższy z wszystkich trzech tras – jego długość to 4873 km. Trasa przebiega przez pięć amerykańskich stanów (Montana, Idaho, Wyoming, Kolorado oraz Nowy Meksyk). Wielu specjalistów od trekkingu uznaje ten szlak za najtrudniejszy do przejścia. Jeśli chodzi o wyzwania jakie czekają śmiałków, to wysokie góry (duża część szlaku przebiega nawet na wysokości 4000 m n.p.m.), pokrywający je śnieg oraz długie bezludne odcinki bez możliwości zaopatrzenia się w żywność.

Yosemite Grand Traverse

Half Dome Yosemite
Half Dome – granitowa formacja skalna w Parku Narodowym Yosemite w stanie Kalifornia w USA | fot.: stock.adobe.com

Dla osób, które nie mogą poświęcić kilku tygodni na przejście powyższych szlaków, można polecić trasy krótsze. Często są to malownicze części długich szlaków. Przykładem jest Yosemite Grand Traverse, znajdujący się na trasie Pacific Crest Trail.  Szlak o długości 96 kilometrów znajduje się w Kalifornii. Szacowany czas na jego przejście to 6-7 dni a najlepiej wybrać się na niego w okresie od połowy lipca do połowy września. Na trasie zobaczymy imponujące wodospady, wysokie wzniesienia oraz rozległe, kolorowe łąki. Zdobędziemy także Half Dome – granitową górę w paśmie Sierra Nevada o wysokości 2693 m n.p.m.

Angel’s Landing

angels landing trail
Angels Landing – formacja skalna znajdująca się w parku narodowym Zion w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych | fot.: stock.adobe.com

Miłośnikom mocnych wrażeń warto polecić szlak Angel’s Landing, znajdujący się w stanie Utah.. Trasa ma długość jedynie 6,5 km a na jej końcu czekają niesamowite widoki na kanion w Zion National Park. Jednak ostatni odcinek trasy (650 m) stanowi wykuta w skale ścieżka o szerokości 80 cm, na której asekuracją są tylko łańcuchy.

Wybrane trekkingi w Kanadzie

Kanada to jeden z mniej zaludnionych krajów na świecie. Dzięki temu, również tutaj możemy znaleźć obszary dzikiej przyrody i pięknych widoków oraz szlaki trekkingowe o różnym stopniu trudności.

Canol Heritage Trail

Canol Heritage Trail
Canol Heritage Trail | fot.: stock.adobe.com

Canol Heritage Trail to szlak rozciągający się na długości 350 kilometrów. Zaczyna się w Norman Wells, przebiega przez góry Mackenzie i kończy się na granicy Jukonu. Ze względu na długość oraz przecinające go rzeki, jest uważany za jeden z najtrudniejszych szlaków w Kanadzie. Jako swój cel, powinni go obierać raczej doświadczeni turyści o dobrej kondycji fizycznej. Czas potrzebny na przejście szlaku to 14 do 22 dni. Na szlaku nie ma możliwości uzupełnienia ekwipunku, co należ wziąć pod uwagę przy przygotowaniach. Często turyści organizują od jednej do trzech dostaw jedzenia na trasę drogą powietrzną.

Akshayuk Pass

Akshayuk Pass
Akshayuk Pass dawniej Pangnirtung Pass to przełęcz w Górach Baffina w Nunavut w Kanadzie | fot.: stock.adobe.com

Szlak, którego wcześniejsza nazwa brzmiała Pangnirtung Pass, to trasa górska o długości 97 km. Znajduje się w północnej części Kanady – na półwyspie Cumberland leżący na Ziemii Baffina. Wiedzie wzdłuż malowniczej doliny w Górach Baffina, na terytorium Parku Narodowego Auyuittuq. Turysta podczas wędrówki zobaczy wysokie góry, bezdrzewną tundrę, lodowce oraz będzie musiał pokonać dwie rzeki. Warto pamiętać, że ta wycieczka jest przeznaczona dla osób dobrze czujących się na zimnych obaszrach.

Powyższy wybór szlaków jest subiektywny i podaje jedynie kilka przykładów interesujących tras. W internecie można znaleźć o wiele więcej propozycji. Ale to turysta, przed wyborem trekkingu musi sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Co chcę zobaczyć? Ile mam czasu na zwiedzanie? Jakie widoki mnie interesują? Czy moja kondycja wystarczy na wybrany szlak?

Każdy zestaw odpowiedzi będzie oznaczał inny wybór. Jednak mnogość północnoamerykańskich szlaków trekkingowych pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie.

RŁU

Sprawdź także

Fifth Avenue, Nowy Jork, USA

Zakupy na świecie: Najlepsze miejscówki dla miłośników mody

Dla wielu podróżników, zakupy są integralną częścią odkrywania nowych miejsc. Od luksusowych domów mody po …