grupa ludzi szkolenie z nurkowania
Nurkowanie to piękna przygoda - jednak należy się do niej odpowiednio przygotować, aby eksploracja podwodnych przestrzeni była w pełni przyjemna i bezpieczna | fot.: stock.adobe.com

Kurs nurkowania – jak wybrać dobry?

Dla wielu osób nurkowanie wydaje się aktywnością niezwykle wymagającą, skomplikowaną i przeznaczoną tylko dla nielicznych, wtajemniczonych osób. Jednakże nic bardziej mylnego. Rozsądnie dobrany kurs, może sprawić, że nurkowanie okaże się całkiem proste i przystępne – a dzięki temu stanie się wspaniałą i fascynującą formą spędzania wolnego czasu. Jakie ryzyko wiąże się z nurkowaniem? Na jakie koszty należy się przygotować, i o czym pamiętać decydując się na rozpoczęcie nauki?

Czy każdy może nurkować?

Nurkowanie to stosunkowo powszechnie dostępna aktywność. Jednak istnieją pewne ograniczenia związane ze stanem zdrowia, bądź przebytymi chorobami. Pierwsza kwestia, o której należy pamiętać to ograniczenie wiekowe. Minimum to 10 lat. Przed zapisaniem się na kurs warto skonsultować stan swojego zdrowia z lekarzem oraz wykonać podstawowe badania. Najpowszechniejsze choroby i zaburzenia wykluczające potencjalnego nurka to nieprawidłowości związane z układem oddechowym – przykładowo astma, czy odma płucna. Dodatkowo choroby serca czy układu krwionośnego, otyłość oraz – co ważne – lęk przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach bądź na otwartych przestrzeniach

Wybierając się na kurs nurkowania warto także pamiętać o tym, że każdy nurek powinien posiadać podstawowe umiejętności pływackie.

kurs nurkowania na basenie
Najpopularniejszy kurs nurkowania dla początkujących to Open Water Diver | fot.: stock.adobe.com

Kurs nurkowania OWD – od czego zacząć?

Aby móc cieszyć się nurkowaniem, należy zdobyć odpowiednie uprawnienia. Istnieje wiele organizacji, prowadzących odpowiednie kursy praktyczno-teoretyczne. Należy wybrać jedną z nich i zapisać się do niej. Najpopularniejszy kurs nurkowania dla początkujących to Open Water Diver i jest on pierwszym stopniem w edukacji nurka. Każda z organizacji gwarantuje takie same uprawnienia po ukończeniu kursu podstawowego – możliwość zejścia na głębokość 16-18 metrów w towarzystwie osoby posiadającej te same kwalifikacje. Jest to wystarczająca odległość, pozwalająca na eksplorację przepięknych podwodnych miejsc, wraków czy raf. Co ważne, szkolenie podstawowe w postaci kursu OWD jest podstawą, która umożliwia dalszą eksplorację w dowolnie wybranej dziedzinie. Jeśli doprecyzujemy swoje zainteresowania, szkolenie OWD można uzupełnić o dodatkowe szkolenia, np. nurkowania głębokiego, nawigacyjne czy wrakowe.

Nurkowanie – czego uczy kurs

Zasada o której należy wiedzieć, a niekoniecznie jest oczywista – to fakt, iż nurkowanie jest sportem zespołowym i nigdy nie należy schodzić pod wodę w pojedynkę. Zajęcia w każdej szkole podzielone są na dwa bloki – teoretyczny i praktyczny. Podczas kursu nurkowego należy zapoznać się z podstawowymi informacjami z dziedziny fizyki i chemii, a dopiero później utrwalić je w praktyce. Ćwiczenia początkowo odbywają się w głębokich basenach, dopiero później w terenie. Każdy kurs jest zakończony egzaminem, a po jego zaliczeniu kursant otrzymuje licencję w formie karty. Kurs można zrealizować zarówno w Polsce, jak i za granicą – koszty są porównywalne i z reguły zamykają się w granicy dwóch tysięcy złotych. 

Kurs nurkowania jednak to nie tylko czysto techniczna wiedza, ale i umiejętność postępowania w sytuacjach kryzysowych. Dzięki tego typu zajęciom dowiecie się jak zachować się, gdy zaistnieje potrzeba reakcji na zalanie maski, wiedza jak oczyszczać maskę, kontrolować pływalność, dzielić się gazem, jak wynurzyć się z toni przy pomocy wystrzelenia bojki. Dobrze przeprowadzony kurs nurkowania pozwoli także zorientować się w tym, jakimi kryteriami kierować się wybierając określony zbiornik wodny czy partnera do nurkowania.

nurek nurkujący w otwartym akwenie
Ćwiczenia początkowo odbywają się w głębokich basenach, dopiero później w terenie | fot.: stock.adobe.com

Sprzęt niezbędny podczas nauki nurkowania

Przed wybraniem się na zajęcia należy zaopatrzyć się w niezbędny, podstawowy sprzęt. Każdy początkujący nurek powinien posiadać maskę, rurkę i płetwy (ich koszt waha się od 100 do nawet 500 złotych). Całą resztę, czyli butlę, kamizelkę, komputer – można wypożyczyć w każdej bazie. Dobrym i rozsądnym pomysłem jest także zaopatrzenie się w odpowiednie ubezpieczenie, gdyż jest to sport zarówno przyjemny, jak i na swój sposób ryzykowny. Przedmiot, który może okazać się przydatny to kamera, bądź aparat, które działają pod wodą – umożliwią uwiecznienie pięknych chwil na fotografii. 

Kurs nurkowania – koszty

Jak wspomniano wcześniej, zazwyczaj cena kursu nurkowania nie obejmuje zestawu: maska, rurka i płetwy (koszt to około 150 do nawet 500 zł). Poza tym koszt kursu Open Water Diver oscyluje w okolicach 1500 – 2500 zł. Ceny zależą od ilości osób w grupie, renomy szkoły czy miasta, w którym kurs się odbywa. Do tego należy doliczyć wypożyczenie pozostałego sprzętu niezbędnego do nurkowania (średnio 250-350 zł za tydzień). Wybierając ofertę szkoły nurkowania warto sprawdzić ilość godzin w ramach kursu oraz całość kosztów związanych z odbyciem szkolenia – gdyż w sposób oczywisty mogą się one od siebie zasadniczo róznić.

Nurkowanie to piękna przygoda – jednak należy się do niej odpowiednio przygotować, aby eksploracja podwodnych przestrzeni była w pełni przyjemna i bezpieczna. Oferta kursów nurkowych jest niezwykle szeroka, dlatego szkołę należy dobrać indywidualnie, do swoich własnych potrzeb. 

OŁĘ

Sprawdź także

jazda konna

Zalety jazdy konnej

Jazda konna to wyjątkowy sport, którego uprawianie niesie ze sobą szereg korzyści. Jest odpowiedni dla …