grupa ludzi szkolenie z nurkowania
Nurkowanie to piękna przygoda - jednak należy się do niej odpowiednio przygotować, aby eksploracja podwodnych przestrzeni była w pełni przyjemna i bezpieczna | fot.: stock.adobe.com

Kurs nurkowania – jak wybrać dobry?

Dla wielu osób nurkowanie wydaje się aktywnością niezwykle wymagającą, skomplikowaną i przeznaczoną tylko dla nielicznych, wtajemniczonych osób. Jednakże nic bardziej mylnego. Rozsądnie dobrany kurs, może sprawić, że nurkowanie okaże się całkiem proste i przystępne – a dzięki temu stanie się wspaniałą i fascynującą formą spędzania wolnego czasu. Jakie ryzyko wiąże się z nurkowaniem? Na jakie koszty należy się przygotować, i o czym pamiętać decydując się na rozpoczęcie nauki?

Czy każdy może nurkować?

Nurkowanie to stosunkowo powszechnie dostępna aktywność. Jednak istnieją pewne ograniczenia związane ze stanem zdrowia, bądź przebytymi chorobami. Pierwsza kwestia, o której należy pamiętać to ograniczenie wiekowe. Minimum to 10 lat. Przed zapisaniem się na kurs warto skonsultować stan swojego zdrowia z lekarzem oraz wykonać podstawowe badania. Najpowszechniejsze choroby i zaburzenia wykluczające potencjalnego nurka to nieprawidłowości związane z układem oddechowym – przykładowo astma, czy odma płucna. Dodatkowo choroby serca czy układu krwionośnego, otyłość oraz – co ważne – lęk przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach bądź na otwartych przestrzeniach

Wybierając się na kurs nurkowania warto także pamiętać o tym, że każdy nurek powinien posiadać podstawowe umiejętności pływackie.

kurs nurkowania na basenie
Najpopularniejszy kurs nurkowania dla początkujących to Open Water Diver | fot.: stock.adobe.com

Kurs nurkowania OWD – od czego zacząć?

Aby móc cieszyć się nurkowaniem, należy zdobyć odpowiednie uprawnienia. Istnieje wiele organizacji, prowadzących odpowiednie kursy praktyczno-teoretyczne. Należy wybrać jedną z nich i zapisać się do niej. Najpopularniejszy kurs nurkowania dla początkujących to Open Water Diver i jest on pierwszym stopniem w edukacji nurka. Każda z organizacji gwarantuje takie same uprawnienia po ukończeniu kursu podstawowego – możliwość zejścia na głębokość 16-18 metrów w towarzystwie osoby posiadającej te same kwalifikacje. Jest to wystarczająca odległość, pozwalająca na eksplorację przepięknych podwodnych miejsc, wraków czy raf. Co ważne, szkolenie podstawowe w postaci kursu OWD jest podstawą, która umożliwia dalszą eksplorację w dowolnie wybranej dziedzinie. Jeśli doprecyzujemy swoje zainteresowania, szkolenie OWD można uzupełnić o dodatkowe szkolenia, np. nurkowania głębokiego, nawigacyjne czy wrakowe.

Nurkowanie – czego uczy kurs

Zasada o której należy wiedzieć, a niekoniecznie jest oczywista – to fakt, iż nurkowanie jest sportem zespołowym i nigdy nie należy schodzić pod wodę w pojedynkę. Zajęcia w każdej szkole podzielone są na dwa bloki – teoretyczny i praktyczny. Podczas kursu nurkowego należy zapoznać się z podstawowymi informacjami z dziedziny fizyki i chemii, a dopiero później utrwalić je w praktyce. Ćwiczenia początkowo odbywają się w głębokich basenach, dopiero później w terenie. Każdy kurs jest zakończony egzaminem, a po jego zaliczeniu kursant otrzymuje licencję w formie karty. Kurs można zrealizować zarówno w Polsce, jak i za granicą – koszty są porównywalne i z reguły zamykają się w granicy dwóch tysięcy złotych. 

Kurs nurkowania jednak to nie tylko czysto techniczna wiedza, ale i umiejętność postępowania w sytuacjach kryzysowych. Dzięki tego typu zajęciom dowiecie się jak zachować się, gdy zaistnieje potrzeba reakcji na zalanie maski, wiedza jak oczyszczać maskę, kontrolować pływalność, dzielić się gazem, jak wynurzyć się z toni przy pomocy wystrzelenia bojki. Dobrze przeprowadzony kurs nurkowania pozwoli także zorientować się w tym, jakimi kryteriami kierować się wybierając określony zbiornik wodny czy partnera do nurkowania.

nurek nurkujący w otwartym akwenie
Ćwiczenia początkowo odbywają się w głębokich basenach, dopiero później w terenie | fot.: stock.adobe.com

Sprzęt niezbędny podczas nauki nurkowania

Przed wybraniem się na zajęcia należy zaopatrzyć się w niezbędny, podstawowy sprzęt. Każdy początkujący nurek powinien posiadać maskę, rurkę i płetwy (ich koszt waha się od 100 do nawet 500 złotych). Całą resztę, czyli butlę, kamizelkę, komputer – można wypożyczyć w każdej bazie. Dobrym i rozsądnym pomysłem jest także zaopatrzenie się w odpowiednie ubezpieczenie, gdyż jest to sport zarówno przyjemny, jak i na swój sposób ryzykowny. Przedmiot, który może okazać się przydatny to kamera, bądź aparat, które działają pod wodą – umożliwią uwiecznienie pięknych chwil na fotografii. 

Kurs nurkowania – koszty

Jak wspomniano wcześniej, zazwyczaj cena kursu nurkowania nie obejmuje zestawu: maska, rurka i płetwy (koszt to około 150 do nawet 500 zł). Poza tym koszt kursu Open Water Diver oscyluje w okolicach 1500 – 2500 zł. Ceny zależą od ilości osób w grupie, renomy szkoły czy miasta, w którym kurs się odbywa. Do tego należy doliczyć wypożyczenie pozostałego sprzętu niezbędnego do nurkowania (średnio 250-350 zł za tydzień). Wybierając ofertę szkoły nurkowania warto sprawdzić ilość godzin w ramach kursu oraz całość kosztów związanych z odbyciem szkolenia – gdyż w sposób oczywisty mogą się one od siebie zasadniczo róznić.

Nurkowanie to piękna przygoda – jednak należy się do niej odpowiednio przygotować, aby eksploracja podwodnych przestrzeni była w pełni przyjemna i bezpieczna. Oferta kursów nurkowych jest niezwykle szeroka, dlatego szkołę należy dobrać indywidualnie, do swoich własnych potrzeb. 

OŁĘ

Sprawdź także

legginsy sportowe

Legginsy sportowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj sportu uprawiamy, warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież. Takie rozwiązanie …