K2 pozostaje niezdobyta zimą | fot.: Fotolia

Letnia Wyprawa Unifikacyjna na K2

Już na przełomie 2016/2017 roku próbę wejścia na K2 zimą podejmie polska ekipa PHZz kierownikiem Krzysztofem Wielickim na czele oraz Januszem Gołębiem w roli kierownika sportowego.

Przed zimowym zdobywaniem szczytu K2, polska ekipa himalaistów – pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego – zmierzy się z wysokogórskim wyzwaniem, testując trasę podczas letniej wyprawy unifikacyjnej, zaplanowanej na połowę czerwca 2016.

Zdobycie K2 zimą to jedno z największych wyzwań współczesnego himalaizmu sportowego. Główną trudnością we wspinaczce zimowej na ośmiotysięczniki są silne, huraganowe wiatry wiejące ze średnią prędkością 120 km/h a porywach osiągają nawet 180 km/h. W czasie sezonu zimowego mają miejsce średnio 2-3 kilkunastogodzinne tzw. „okna wiatrowe”, kiedy siła wiatru jest mniejsza niż 60 km/h.

W takich momentach z obozów szturmowych położonych powyżej 7000 m możliwe są ataki na szczyt. Wyprawa będzie się wspinać drogą pierwszych zdobywców Żebrem Abruzzi. Baza jest położona na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5300 m. Stąd droga prowadzi dalej lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo – wschodniego filara (Żebro Abruzzi) gdzie jest miejsce obozu I na wys. ok 6100 m. Dalej droga pnie się w górę poprzez trudny technicznie komin House’a do obozu II 6700 i poprzez Czarną Piramidę do obozu III 7300 m.

Obóz IV rozbija się na tzw. „Ramieniu”, skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Na tym odcinku trudności techniczne rosną w Szyjce Butelki – stromym kuluarze ograniczonym od prawej ogromnym serakiem, będącym źródłem niebezpieczeństw obiektywnych (obrywy). Droga Abruzzi to najtrudniejsza spośród standardowych dróg na ośmiotysięczniki – szczególnie trudna podczas zejścia.

Plan wyprawy na K2
Plan wyprawy na K2 | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Uczestnicy wyprawy:

Jerzy Natkański

Kierownik wyprawy, 61 lat. Klub Wysokogórski Warszawa.
Wszedł na Gasherbrum II w 1997 i Broad Peak w 2007. Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie m.in. zimowej na Nanga Parbat /1997/8 kier. A.Zawada/, zimowej na Makalu 2000/2001 i zimowej Netia-K2 w 2002/2003/ – obie kier. K.Wielicki/. Razem z Darkiem Załuskim dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. Kierował wyprawami unifikacyjnymi PHZ PZA na Manaslu /2012/, Dhaulagiri /2013/ i Broad Peak Middle /2014/. Absolwent AWF Kraków. Ultramaratończyk. Entre.PL.Team, Spartaniedzieciom.pl, STORAT.PL.

Jarosław Botor

41 lat. Klub Wysokogórski Gliwice.
Organizator kilkunastu wypraw w Andy, Góry Alaski i Kaukazu oraz Himalaje. Wszedł m.in. na Ama Dablam /solo w st. alpejskim 3 dni/, Mt. McKinley, Alpamayo /Diretissimą Francuską/, Pisco, 3x Aconcagua, Ojos del Salado, Matterhorn, Dente del Gigante, Piz Badile drogą Cassina, Artensoraju w 2015 roku. Ratownik medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Starszy ratownik GOPR. Mieszka w Zabrzu, prowadzi Agencję Eventową More Then Explore. K.S. Globtroter Zabrze.

Marek Chmielarski

39 lat. Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Absolwent katowickiego AWF.  Wszedł na Gasherbrum II, Broad Peak i Ama Dablam. Za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300m podczas wyprawy na Broad Peak otrzymał Dyplom Fair Play PKOl. Wspinał się w rejonach górskich i skalnych m.in. Afryki, Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Północnej.
Na codzień instruktor i pracownik wysokościowy. Tyszanin.

Mariusz Grudzień

Lat 39, członek Klubu Alpinistycznego Grupy Beskidzkiej GOPR, instruktor ratownictwa górskiego GOPR, ratownik medyczny, zawodowo pracuje jako ratownik GOPR.Wspinał się m.in. w Kaukazie i Pamirze. Grotołaz, przewodnik górski. Mieszkaniec Ziemi Kłodzkiej. Uczestnik wyprawy unifikacyjnej PZA PHZ na Broad Peak Middle w 2014 roku. Za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300m otrzymał Dyplom Fair Play PKOl.

Paweł Michalski

43 lata. Członek Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego.
Wspina się od 1991 roku. Zorganizował i brał udział w kilkunastu wyprawach w Himalaje i Karakorum. Zdobyte ośmiotysięczniki: Broad Peak, Gasherbrum II, Gasherbrum I, Cho Oyu. Brał udział w wyprawie unifikacyjnej PHZ na K2 w 2014 roku (osiągnął wys. 8450 m). Ponadto wspinał się na Kanczendzongę, Lhotse, Nangę Parbat, Dhaulagiri, Manaslu. Jest adiunktem na Politechnice Łódzkiej i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Piotr Tomala

44 lata. Członek Klubu Wysokogórskiego Lublin.
Organizator i lider kilkunastu wypraw w Alpy, Andy, góry Alaski i Himalaje. Wszedł na Mt. McKinley, Aconcangua, Huascaran, Pisco, Alpamayo, Ama Dablam, Island Peak, Cho Oyu, Broad Peak. Wspinał się na Nanga Parbat i Manaslu. Uczestnik wyprawy unifikacyjnej PHZ PZA na Dhaulagiri /2013/ i Broad peak Middle /2014/. Mieszka w Lublinie, prowadzi firmę zajmującą się pracami wysokościowymi.

http://fundacjakukuczki.pl/
http://andrzejzawada.pl/
https://www.himountain.pl/

Veturo.pl

Sprawdź także

Himalaje, Mt Everest

Himalaje – wyżej już się nie da

Himalaje są najwyższym łańcuchem górskim znajdującym się na Ziemi, dobrze widocznym nawet z kosmosu. Położone są …