lonżowanie konia
Jednym z podstawowych elementów treningu konia jest lonżowanie, czyli prowadzenie konia na długiej linie (lonży) | fot.: materiał partnera

Lonżowanie – dlaczego jest tak ważne?

Jazda konna w Polsce przeżywa swój renesans. Coraz więcej młodych osób poszukuje informacji o szkółkach jeździeckich, a początkujący jeźdźcy chcą dowiedzieć się, jak przyspieszyć naukę i szybko zapanować nad koniem. Okazuje się, że nie jest to taka łatwa sztuka, a jednym z ważniejszych etapów, by zjednać sobie szacunek zwierzęcia i jego posłuszeństwo, jest lonżowanie.

Na czym polega lonżowanie?

Jednym z podstawowych elementów treningu konia jest lonżowanie, czyli prowadzenie konia na długiej linie (lonży). Stosowane jest przede wszystkim w celu zapewnienia ruchu zwierzęciu, a także podczas ćwiczeń młodych koni. Lonża jest też nieodłącznym elementem treningu u początkujących jeźdźców – instruktor może w ten sposób panować nad wierzchowcem, podczas gdy uczeń koncentruje się na wykonywaniu poszczególnych zadań, poprawia koordynację, technikę dosiadu itp. Lonżowanie powinno być elementem treningu każdego jeźdźca – pozwala nie tylko odpowiednio „wybiegać” konia, ale buduje również zaufanie zwierzęcia. Przypomina także o panującej hierarchii i może wspierać budowanie szacunku do jeźdźca u wierzchowca.

Co jest potrzebne do lonżowania?

Lonżowanie powinno być przeprowadzane na prostokątnym lub okrągłym placu. Dobrym wyborem będzie hala – ogranicza ona liczbę bodźców, które mogłyby rozproszyć zwierzę. Mamy też pewność, że podłoże jest równe i czyste (pozbawione niebezpiecznych przedmiotów). W zależności od celu treningu i stopnia zaawansowania należy dopasować wyposażenie. Przy każdym treningu na nogach konia powinny znaleźć się ochraniacze lub owijki. Stosuje się też nachrapnik, kawecan lub ogłowie z wędzidłem, do których mocuje się lonżę. Zamiast siodła warto zdecydować się na lżejszy pas. Niezbędnym akcesorium jest również bat, który pomaga dyscyplinować wierzchowca. Dobrze też zwrócić uwagę na jakość wyposażenia – lonża dla konia od Horseway to produkt odpowiedni do treningów profesjonalnych. Została wykonana ze specjalnego materiału. Jest solidna i wytrzymała.

Zasady

Każdy trening powinien składać się z 3 faz, a każda z nich powinna mieć odpowiednią zmienność i dynamikę, by nie przeciążać konia. Każdy trening powinien rozpocząć się od rozgrzewki, a po fazie pracy zasadniczej trzeba przejść do rozstępowania. Aby trening był efektywny, trzeba odpowiednio operować lonżą i batem. Zaplątanie się liny wokół dłoni czy nóg może doprowadzić do poważnej kontuzji. Chwyt powinien być mocny i pewny. Oczywiście trening najlepiej przeprowadzić w rękawiczkach, by uniknąć bolesnych otarć.

Koń będzie bardzo czujny podczas przebieżek – jakakolwiek niepewność ze strony instruktora może zaburzyć ich przebieg. Bardziej niż na poszczególne polecenia wierzchowiec będzie reagował na to, w jaki sposób wypowiadane są komendy. Trzeba panować nad zachowaniem odpowiedniego tonu, który będzie motywował konia do zwiększonego wysiłku. Konieczne jest też zmienianie kierunku biegu co 5-10 minut. Bieganie po łuku jest sporym obciążeniem dla konia. Takie działanie pozwala też na zachowanie równomiernej pracy mięśni po obu stronach. Ma więc kluczowe znaczenie dla zdrowia wierzchowca.

Materiał partnera