nadzieje medalowe olimpiada Tokio
Co prawda z powodu pandemii najważniejsza impreza sportowa świata trochę się opóźniła, ale faworyci pozostali ci sami | fot.: stock.adobe.com

Nadzieje olimpijskie – który z Polaków ma największe szanse na medal?

Olimpiada w Tokio zbliża się wielkimi krokami. Co prawda z powodu pandemii najważniejsza impreza sportowa świata trochę się opóźniła, ale faworyci pozostali ci sami. Polska jak zwykle liczy na kilkanaście medali, w tym kilka złotych. Na Igrzyskach w Rio De Janeiro udało się zdobyć 11 krążków, w tym 2 złote. Czy w tym roku uda się komuś powtórzyć sukces Anity Włodarczyk oraz wioślarek: Magdaleny-Fularczyk Kozłowskiej oraz Natalii Madaj? 

Siatkarze 

Siatkarze pozostają największą nadzieją, jeśli chodzi o sporty drużynowe. Praktycznie jedyną, bo znacznie loty obniżyli szczypiorniści, tak samo w przypadku koszykarzy. Nie zobaczymy ich tym razem na Igrzyskach w ogóle. Nadzieje związane z męską reprezentacją siatkówki nie biorą się znikąd. W tegorocznej lidze światowej zajęli drugie miejsce, walcząc jak równy z równym z Brazylią. Polacy rozegrali na turnieju kilkanaście spotkań, a zdecydowana większość zakończyła się pogromem przeciwnika.

Imponować może kadra zespołu, gdzie światowymi gwiazdami są przykładowo Bartosz Kurek, Michał Kubiak czy mający kubańskie korzenie Wilfredo Leon. Ten ostatni przez wielu jest uznawany za najlepszego siatkarza świata. Spore nadzieje wiązano też z polskimi siatkarkami, ale pechowo nie weszły one do turnieju.

Lekkoatleci  

Oprócz pływania to właśnie lekkoatleci zdobywają zazwyczaj najwięcej medali olimpijskich. Wiąże się to nie tylko z dużymi tradycjami lekkoatletycznymi w naszym kraju, ale równie z dużej ilości konkurencji. Na największą nadzieję, jeśli chodzi o złoto, wyrasta Paweł Fajdek. Wykonujący rzut młotem zawodnik zdobył już czterokrotnie mistrzostwo świata. Jeśli nie zdobędzie złota w tym roku to już chyba nigdy – przekroczył w 2021 roku już pięciokrotnie 80 metrów. Jeżeli nie zaszkodzi mu presja to żaden przeciwnik nawet nie zbliży się do tego poziomu. 

Duże nadzieje wiążą się tez z występem Anity Włodarczyk. Nie będzie jednak taką faworytką do złota jak 5 lat temu z uwagi na dobrą formę DeAnny Price. Wielkiego pecha ma Wojciech Nowicki, który mógł być faworytem Olimpiady, gdyby nie Fajdek, który startuje w dokładnie tej samej konkurencji. Polacy liczą również na żeńską sztafetę 4 x 400 metrów kobiet, która zdobywała już m.in. Mistrzostwo Europy. 

Tenisiści 

Największe sukcesy ostatnich miesięcy wiążą się z występami tenisistów. Znakomity występ na Wimbledonie zaliczył Hubert Hurkacz, z kolei French Open wygrała Iga Świątek. Co prawda tenis w wydaniu olimpijskim nie cieszy się aż takim zainteresowaniem kibiców, ale złoty medal z pewnością byłby sporym wydarzeniem historycznym.

Inne dyscypliny 

Polacy prawie zawsze wywożą medale w takich kategoriach jak wioślarstwo czy judo. W tym roku na Igrzyska załapało się sporo utalentowanych wioślarzy jak wicemistrz świata Mateusz Biskup i będący w nim w parze Mirosław Zientarski. W judo Polacy z kolei liczą na Julię Kowalczyk, brązową medalistkę mistrzostw świata. Wiele osób liczy również na Maję Włoszczowską, która regularnie odnosi sukcesy w kolarstwie górskim. Mniej imponująco wygląda w tym roku kadra pływacka, ale szanse na medal mają Kacper Stokowski czy Katarzyna Wasick. 

MMI

Sprawdź także

Shibuya Tokyo

Od Tokio do Kioto: Przewodnik po kulturalnych i historycznych skarbach Japonii

Tokio i Kioto to dwa japońskie miasta, które są jak nikt inny. Podczas gdy Tokio …