boisko piłkarskie
Bieżący rok będzie obfitować w międzynarodowe rozgrywki. Odbędą się trzy mistrzostwa kontynentów oraz Igrzyska Olimpijskie | fot.: stock.adobe.com

Najważniejsze międzynarodowe turnieje piłkarskie zaplanowane na lata 2020-2022

Najbliższe trzy lata w międzynarodowym futbolu zapowiadają się pasjonująco. Na każdym kontynencie odbędą się najważniejsze rozgrywki w tej dyscyplinie sportu, które przyciągną na trybuny rzesze fanów.

2020

Bieżący rok będzie obfitować w międzynarodowe rozgrywki. Odbędą się trzy mistrzostwa kontynentów oraz Igrzyska Olimpijskie.

Na pierwszy ogień pójdą piłkarze ze strefy Oceanii. Zmierzą się oni w dniach 6-20 czerwca w Auckland w Nowej Zelandii. W turnieju weźmie udział 8 drużyn a tytułu będzie bronić drużyna gospodarzy. Cztery lata temu Nowozelandczycy pokonali w serii rzutów karnych reprezentację Papui Nowej Gwinei, czym odzyskali mistrzowski tytuł.

Następnie w dniach od 12 czerwca do 12 lipca odbędą się najbardziej znane rozgrywki kontynentalne: Mistrzostwa Europy oraz Copa America. Szczególny będzie turniej odbywający się na Starym Kontynencie.

EURO 2020 odbędzie się w dwunastu miastach Europy od hiszpańskiego Bilbao do azerskiego Baku. Mistrzowskiego tytułu broni Portugalia. Cztery lata temu pokonała po dogrywce ówczesnych gospodarzy mistrzostw, Francuzów 1:0. W tych rozgrywkach kibice po raz drugi w historii obejrzą reprezentacje 24 krajów. Zostanie rozegranych 51 meczów. Pierwsze spotkanie odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie, natomiast półfinały i finał zostaną rozegrane na stadionie Wembley w Londynie.

W tych samych dniach na murawę będą wybiegać drużyny z Ameryki Południowej oraz dwie ekipy zaproszone: Australia i Katar. To już tradycja na rozgrywkach Copa America, że organizatorzy zapraszają dodatkowe ekipy, żeby z pozostałymi reprezentacjami utworzyły trzy czterozespołowe grupy. W tym roku mistrzostwa zorganizują Argentyna i Kolumbia. Mecz otwarcia rozegrany zostanie na Estadio Monumental w Buenos Aires. Po miesiącu zmagań finaliści spotkają się w kolumbijskiej Barranquilli. Tytułu zdobytego w ubiegłym roku będzie bronić reprezentacja Brazylii.

Ostatnim dużym turniejem będą Igrzyska Olimpijskie w Tokio, gdzie wystąpią reprezentacje do lat 23. W Rio de Janeiro tytuł mistrza olimpijskiego zdobyli Brazylijczycy. O tym, czy spróbują obronić złoty medal, zdecyduje turniej kwalifikacyjny strefy CONMEBOL.

2021

Rok później odbędą się tylko dwa duże turnieje. Mistrzostwa Afryki ponownie odbędą się w terminie zimowym, co spotkało się ze złym przyjęciem europejskich klubów, w których gra wielu zawodników z Czarnego Lądu. Gospodarzem 33. edycji Pucharu Narodów Afryki będzie Kamerun. Poprzednie Mistrzostwa, rozegrane w Egipcie, wygrała reprezentacja Algierii. Wszyscy uczestniczy zostaną wyłonieni w kwalifikacjach, które zakończą się w listopadzie 2020 roku.

Złoty Puchar CONCACAF, z udziałem 16 drużyn, odbędzie się w czerwcu. Nie podano jeszcze miejsca, w którym odbędzie się turniej. Kwalifikacje odbywały się dwutorowo: poprzez Ligę Narodów wyłoniono 12 finalistów, natomiast pozostałą czwórka rozegra kolejne turnieje kwalifikacyjne od marca do czerwca 2020 roku. Tytułu mistrzowskiego będzie bronić reprezentacja Meksyku.

2022

W 2022 roku odbędzie się najważniejszy turniej piłkarski – Mistrzostwa Świata. 22. Mundial zostanie rozegrany w Katarze. Wybór tego kraju jako gospodarza Mistrzostw wzbudziło ogromne kontrowersje. Turniej, ze względu na warunki atmosferyczne, zostanie rozegrany w nietypowym terminie: od 21 listopada do 18 grudnia. W kwalifikacjach weźmie udział także obrońca tytułu, czyli reprezentacja Francji. W finale w 2018 roku pokonali oni Chorwatów 4:2.

Kibice z całego Świata znajdą w najbliższych latach turniej, który odpowie ich oczekiwaniom. W każdym zakątku globu będzie można śledzić zmagania najlepszych zawodników na swoich kontynentach. Jeśli dołożyć także coroczne rozgrywki klubowe, można wysnuć jeden wniosek – podczas rozgrywek piłkarskich nie będzie można narzekać na nudę.

ADU

Sprawdź także

trener reprezentacji piłki nożnej

Reprezentacja Polski w piłce nożnej – kto będzie nowym trenerem?

W związku z nagannym zachowanie Paulo Sousy i jego odejściem do brazylijskiego Flamengo prezes PZPN …