Rower – poznaj zalety tego środka transportu

Dzięki rowerowi możesz pokonać naprawdę sporo kilometrów w stosunkowo łatwy i przyjemny sposób, zwiedzając okolice. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rower… Dla każdego pod tym hasłem może się kryć coś zupełnie innego. Dla jednych to wygodny i być może jedyny środek transportu, który stosunkowo szybko pozwala przemieścić się z punktu A do punktu B. Dla innych jest on sposobem na niedzielną rekreację z rodziną na łonie natury, a dla jeszcze innych jazda na rowerze to po prostu sposób na życie.

Jakie zalety posiada ten środek transportu? Jak dobrać rower do swoich potrzeb i predyspozycji? Jakie są rodzaje rowerów oraz najbardziej niezbędne akcesoria rowerowe, które musisz posiadać, chcąc rozpocząć przygodę z własnymi dwoma kółkami? W dużym skrócie spróbujemy to wyjaśnić już teraz! Zobacz, jak przeróżne oblicza może mieć popularna jazda na rowerze!

Rower rowerowi nierówny, czyli najpopularniejsze rodzaje rowerów

Na wstępie wypada wyjaśnić, że rodzaje rowerów są bardzo różne. To, jaki wybierzesz właśnie dla siebie, nie powinno być uzależnione wyłącznie od ceny, koloru czy ogólnego wyglądu roweru, bo akurat taki, a nie inny Ci się spodobał. Musisz dobrać rower odpowiednio do swoich potrzeb i celu, w jakim zamierzasz z niego korzystać.

Oferta jest bardzo szeroka. I tak, masz do dyspozycji np. popularny rower górski. Już sama jego nazwa wskazuje na to, że przeznaczony jest do jazdy w terenie, na trudnych szlakach. Jego charakterystyczną cechą są szerokie opony, które mają ułatwiać poruszanie się po owym wymagającym obszarze.

Oczywiście, rowery górskie są różne – lżejsze czy cięższe, przystosowane do naprawdę ostrej jazdy i ścigania, jak i do podjeżdżania pod spore wzniesienia. Obecnie możesz rower spersonalizować, dzięki czemu będzie idealnie przystosowany do swoich potrzeb. Górski rower jest z drugiej strony na tyle uniwersalny, że spokojnie możesz korzystać z niego w czasie codziennej jazdy po mieście. Naturalnie, wówczas nie przetestujesz w pełni jego możliwości.

Jeśli nie planujesz szaleństwa na wymagających górskich szlakach, bo wolisz jazdę po bardziej „wygodnym”, płaskim terenie i drogach asfaltowych, może zainteresuje Cię taka propozycja jak rower szosowy. Ale i tutaj rower rowerowi nierówny. Jak zatem dobrać rower szosowy? Ogólnie jest to rower o dużych, gładkich kołach (zazwyczaj 28 cali). Odpowiednio zagięta kierownica umożliwia przyjęcie aerodynamicznej pozycji. Jeśli natomiast chodzi o geometrię ramy, możesz wybrać rower szosowy typowo sportowy lub nieco bardziej turystyczny. Ten ostatni zapewnia wygodną pozycję, która przyda się w czasie pokonywania długich dystansów, gdy nie jesteś jeszcze zapalonym kolarzem.

Innym, bardzo ciekawym typem jest rower trekkingowy. Jaki rower tego typu wybrać i co powinien mieć? Aby najlepiej zobrazować, czym jest rower trekkingowy, wystarczy powiedzieć, że jest to w pewnym sensie kompromis pomiędzy wspomnianymi już rowerami górskim i szosowym. Charakteryzuje się oponami, które są węższe niż w rowerze górskim, ale szersze niż w szosowym. Konstrukcja pozwala na przyjęcie stosunkowo wygodnej pozycji na dłuższe dystanse. Nie jest to rower na poważne górskie wyprawy, ale całkiem nieźle radzi sobie poza asfaltem. Kolejną typową cechą trekkingów jest to, że wyposażone są w błotniki, bagażnik, stopkę, bidon, ewentualnie miejsce na pompkę itp. akcesoria. Są to rowery turystyczne.

Jeszcze jeden rodzaj zdecydowanie wart omówienia, bo coraz to bardziej popularny, to rower miejski. Jazda rowerem tego rodzaju to sama przyjemność. Konstrukcja pozwala na przybranie wygodnej pozycji wyprostowanej i zdecydowanie ułatwia wsiadanie na rower. Dobry rower miejski posiada wszelkie udogodnienia takie jak błotniki, bagażnik, stopka, dodatkowy koszyk, oświetlenie czy nawet osłona na łańcuch.

Zalety roweru

Wiesz już, że istnieją równie rodzaje rowerów i w związku z tym, aby czerpać same korzyści z jazdy na rowerze, musisz wybrać odpowiedni rower dla siebie. Zalet jazdy na rowerze jest całe mnóstwo. Zacznijmy od tej najbardziej przemawiającej do wyobraźni większości z nas, zatem zapewne i Twojej – oszczędność pieniędzy.

Na krótszych dystansach, np. wybierając się na drobne zakupy lub do pracy, możesz zrezygnować z samochodu czy komunikacji miejskiej. Zaoszczędzisz w ten sposób naprawdę sporo pieniędzy na paliwie czy biletach. Jeśli będziesz dbać o rower, nie będzie on wymagał dużych napraw, a co za tym idzie, na jego coroczny przegląd nie wydasz wiele.

Rower = zdrowie. Nie tylko fizyczne, bo i psychiczne. Dbasz o kondycję (wystarczy jeździć rekreacyjnie, ale regularnie), dzięki czemu wspierasz serce, kręgosłup, zachowujesz właściwą masę ciała i zwyczajnie dobrze się czujesz. Następny argument niekoniecznie musi do Ciebie przemawiać, ale wybierając rower zamiast samochodu, wspierasz środowisko naturalne.

Dzięki rowerowi możesz zaoszczędzić sporo czasu – szczególnie, gdy mieszkasz w dużym mieście, gdzie korki są na porządku dziennym. Nie musisz już tracić ogromnej ilości czasu na stanie w korkach. Wystarczy, że wybierzesz ścieżkę rowerową, przemkniesz gdzieś boczną uliczką czy przez park.

Oczywiście, nie musimy dodawać, że dzięki rowerowi możesz pokonać naprawdę sporo kilometrów w stosunkowo łatwy i przyjemny sposób, zwiedzając okolice. Rower to rewelacyjny sposób na aktywne spędzanie czasu z rodziną i zwiedzanie takich zakątków, do których samochody nie mają wstępu, a pieszo byłoby trudno dojść w krótkim czasie. Naprawdę trudno jest znaleźć jakiekolwiek wady takiego rozwiązania jak rower!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

bikefitting

Czym jest bikefitting i jakie korzyści płyną z takiej usługi?

Lubisz jeździć rowerem, ale po kilkunastu kilometrach bolą Cię plecy lub kolana? A może odczuwasz …