spodenki kick boxing
Wybór spodenek do kickboxingu, boksu tajskiego czy MMA nie musi być trudny | fot.: materiał partnera

Spodenki a kickboxing – jakie wybrać, aby efektywnie trenować?

Spodenki do kickboxingu powinny być przede wszystkim wygodne. Wygoda ma dla różnych osób nieco różne znaczenie, jednak w przypadku sportów kontaktowych wygoda oznacza dużą swobodę ruchów. W jaki sposób dobierać spodenki do treningów kickboxingu czy boksu tajskiego, aby trening (i sama walka!) były możliwe najbardziej wydajne i wygodne?

Spodenki do kickboxingu i boksu tajskiego – jak wyglądają?

Boks tajski i kickboxing to sztuki walki, w których ciosy wyprowadzane są także z użyciem kończyn dolnych. Nogi często pracują, muszą więc mieć maksymalnie wysoką swobodę ruchów. W innym wypadku kopnięcia mogłyby stać się nieefektowne.

W boksie dolna część garderoby jest nieco dłuższa, ponieważ zawodnicy nie wyprowadzają uderzeń nogami, a wyłącznie rękoma. Boks jest więc domeną spodenek do kolan, inaczej niż promujący krótsze spodenki kickboxing. Ich długość nie przekracza nawet połowy uda, a po zewnętrznych stronach nogawek obecne są charakterystyczne rozcięcia, które jeszcze bardziej poszerzają zakres ruchu nóg w tego typu odzieży.

Spodenkami do kickboxingu mogą być też oczywiście kompresujące i ściśle przylegające pary z poliestru i elastanu. Wykazują one dodatkowo właściwości kompresyjne, zapewniają pełną swobodę ruchów i są bardzo wytrzymałe. Tego typu odzież stosowana jest także przez zawodników trenujących mieszane sztuki walki.

Forma, jaką przybrała odzież do treningu i walk kickboxerskich i boksu tajskiego, nie jest przypadkowa. Od swobody ruchu zależy wygoda. Od wygody swoboda ruchu. Od obydwu efektywność podczas treningu i walki.

spodenki kickboxing złote
Od swobody ruchu zależy wygoda. Od wygody swoboda ruchu | fot.: materiał partnera

Spodenki do kickboxingu – luźne czy dopasowane?

Wybierając odpowiednią parę, trzeba kierować się osobistymi preferencjami i własną wygodą, to prawda, ale nie można zapominać o cechach dodatkowych określonych typów odzieży.

Spodenki dopasowane, które wykonuje się najczęściej z elastanu i poliestru, mają silne właściwości kompresyjne. Kompresja sprawia, że mięśnie pracują efektywniej, są lepiej ukrwione, mniej narażone na urazy, a także bardziej na nie odporne, gdy się już pojawią. Trudniej też otrzeć nogę w spodenkach kompresyjnych.

Wiele modeli jest też odzieżą termoaktywną, która oddaje nadmiar potu na zewnątrz spodenek, zwiększając komfort trenującego. Ułatwia także regulację temperatury ciała i może zapobiegać przegrzaniu się organizmu nawet podczas najbardziej intensywnego wysiłku.

Spodenki luźne to odzież, w której trudno się przegrzać, ponieważ nie przylega do ciała, jest krótka i ma rozcięcia po zewnętrznych stronach obu nogawek. Świetnie odprowadza nadmiar ciepła, nie krępuje ruchów i nie uciska. Wiele osób nie przepada za opinającymi ciało ubraniami, dlatego decydują się na luźny krój spodenek do kickboxingu, które podczas treningu i walki są prawie niewyczuwalne, co stanowi ich dodatkowy atut.

Estetyka spodenek do kickboxingu i boksu tajskiego

Obecnie na rynku występuje tak wiele modeli spodenek, że nietrudno wybrać te, które odpowiadają estetycznym upodobaniom danej osoby. Spodenki do boksu tajskiego przybrały charakterystyczną, bardzo kolorową i lśniącą formę i są wykonywane ze śliskich materiałów.

Spodenki do MMA są natomiast bardzo proste, zazwyczaj utrzymane w ciemnej kolorystyce. Ich estetyka wyraża po prostu pełną funkcjonalność, chociaż obecnie pojawia się zdecydowanie więcej motywów kolorystycznych niż tylko czernie i brązy.

Wybór spodenek do kickboxingu, boksu tajskiego czy MMA nie musi być trudny. Warto uwzględnić swoje preferencje podczas zakupów, aby para spodenek zapewniała maksimum wygody i swobody ruchów!

Materiał partnera

Sprawdź także

trening na skakance

Trening na skakance – najważniejsze korzyści zdrowotne

Aktywność fizyczna na stałe gości w Twoim codziennym planie dnia? Starasz się kierować zasadami zdrowego …