szermierka akcja
Szermierka to bez wątpienia jeden z najstarszych sportów w dziejach | fot.: stock.adobe.com

Szermierka – jeden z najstarszych sportów świata

Szermierka to jedną z pięciu dyscyplin sportowych, które są obecne w programie nowożytnych Igrzysk Olimpijskich od 1896 roku – czyli od samego początku. Ten sport oparty na władaniu bronią białą wymaga refleksu, szybkości oraz umiejętności przewidywania i siły psychicznej. To piękna i dystyngowana dyscyplina z wieloma tradycjami.

Co warto wiedzieć o szermierce?

Szermierka to bez wątpienia jeden z najstarszych sportów w dziejach. Pierwsze zapisy o czysto sportowych potyczkach przy użyciu broni białej pochodzą już sprzed trzech tysięcy lat. Jej nowoczesna odsłona polega na zdobywaniu punktów trafiając bronią w wyznaczany obszar na ciele przeciwnika. Szermierka sportowa dzieli się na trzy kategorie (o tym poniżej).

Rodzaje broni w szermierce

W szermierce sportowej używa są trzech rodzajów broni sportowej. Jest to szpada, floret oraz szabla. Różnice nie polegają tylko na ich budowie i technice walki nimi. Pojedynki z użyciem każdego z rodzajów tych broni różnią się także zasadami.

  • Szpada to broń kłująca oznacza to, że kontakt z przeciwnikiem jest punktowany po atakach kolnych. Tutaj, całe ciało szermierzy jest obszarem ataku. Jeśli obaj zawodnicy w tym samym momencie otrzymają trafienie, obaj dostają punkt. 
  • Floret to także broń kolna. W przypadku tej broni, obszarem punktowanym jest tylko tułów. Jeśli obaj szermierze trafią swoich przeciwników w tym samym czasie, sędzia jest zmuszony do przyznania punktu tylko jednej stronie. Zwykle przewagę ma tutaj atakujący. 
  • Szabla jest bronią sieczną, punktowane trafienia przeciwnika są zaliczane zarówno pchnięciami jak i cięciami. Tutaj trafienia są naliczane powyżej pasa (łącznie z głowa). Werdykt przy jednoczesnym trafieniu wygląda tak samo jak we florecie.
szermierka zawody
Szermierka to sport dla każdego | fot.: stock.dobe.com

Czy szermierka ma jakieś ograniczenia fizyczne?

Nie! Szermierka to sport dla każdego. Z pewnością niektóre fizyczne atrybuty, będą pomocne na każdym etapie (szczególnie wśród początkujących), jednak przy wyższych poziomach zaawansowania fizyczne różnice między zawodnikami są zacierane przez technikę i strategię. Szermierka może być także uprawiana przez osoby niepełnosprawne.

Od jakiej broni zacząć?

Odpowiedź na to pytanie zależy od dwóch kwestii, indywidualnych preferencji oraz oferty lokalnych klubów szermierczych (niestety to dość niszowy sport). Pamiętaj, że fechtunek nie jedno ma imię. Szermierka to nie tylko odmiana sportowa (olimpijska) ale także klasyczna oraz historyczna (HEMA). Ta ostania cieszy się coraz większą popularnością i oparta jest na historycznej broni i ówczesnej metodyce walki.

Jak zacząć przygodę z szermierką sportową?

Podstawą jest nieznalezienie klub w Twojej okolicy. Każdy z nich prowadzi zajęcia dla początkujących. Skompletowanie sprzętu prędzej czy później okaże się koniecznością, jednak na początkowym etapie możesz korzystać z ekwipunku, który udostępni Ci Twoja szkoła. Wiele klubów oferuje pierwsza zajęcia za darmo. Jest to świetna okazja dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z szermierką na sprawdzenie swoich sił i rozeznaniu się w tym, czy jest to sport dla nich.

SPA