ćwiczenia z taśmą oporową
Taśmy oporowe wykonane są z gumowego, elastycznego materiału o rożnym stopniu elastyczności, oznaczonym odpowiednim kolorem. - możemy więc indywidualnie dobrać taką, która spełni nasze potrzeby | fot.: Fotolia

Taśma oporowa – kilka ćwiczeń na zgrabną sylwetkę

Trening z wykorzystaniem taśmy oporowej może być wykorzystywany zarówno w trakcie terapii rożnego rodzaju dysfunkcji, jak i w ćwiczeniach ogólnokondycyjnych. Taka aktywność jest bezpieczna i odpowiednia dla osób w każdym wieku. Ponadto, dzięki małej wadze i taśm oporowych możemy używać ich w podróży, kiedy nie możemy sobie pozwolić na pełen trening.

Taśmy oporowe wykonane są z gumowego, elastycznego materiału o rożnym stopniu elastyczności, oznaczonym odpowiednim kolorem. – możemy więc indywidualnie dobrać taką, która spełni nasze potrzeby.

Przykładowe ćwiczenia z taśmą oporową

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych ćwiczeń z użyciem taśmy oporowej. Każde ćwiczenie wykonujemy w czterech seriach, po 15-20 powtórzeń. Warto zacząć ćwiczenia z guma o niższym stopniu elastyczność i po kilku treningach wymieniać taśmę stopniowo na mniej elastyczną, aż dojdziemy do gumy stawiającej największy opór.

1. Odwodzenie nóg w pozycji stojącej 

Ustaw się bokiem do drążka, do którego będziesz mógł przywiązać taśmę oporową. Jeden koniec taśmy zawiń przez drążek, przez drugi przeciągnij swoją kostkę ćwiczonej nogi, tej znajdującej się dalej od drążka. Z wydechem unoś nogę do góry w bok i wracaj do pozycji wyjściowej, kończąc ruch przed linią nogi podporowej.

2. Uginanie przedramion z użyciem taśmy oporowej stojąc

Stanij w rozkroku na szerokość bioder układając taśmę pod stopami. Oba końce taśmy owiń o nadgarstki. Przytrzymaj łokcie w lekkim ugięciu, nogi również lekko ugięte. Z wydechem uginaj łokcie a następnie powracaj do pozycji wyjściowej.

3. Ćwiczenie bicepsu z użyciem taśmy oporowej 

Stanij wyprostowany z napiętym brzuchem. Jedną stopę ustaw lekko z przodu i stanij nią na taśmie. Chwyć w dłonie oba końce taśmy i wykonuj ruch zginania równolegle rąk bez podnoszenia łokci, prowadząc pięści w kierunku barków. Pamiętaj o utrzymywaniu cały czas napięcia mięśni brzucha.

4. Ćwiczenie łydek z użyciem taśmy oporowej

Usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami. Taśmę oporową zaczep pod stopą a następnie wyprostuj całą nogę przed sobą. Wykonuj ruch polegający na zgięciu stopy w kostce, przyciągając palce do siebie. Następnie wyprostuj stopę.

5. Ćwiczenie pośladków z użyciem taśmy oporowej 

Przyjmij pozycję klęczącą z twarzą do podłogi i rękami wysuniętymi rękami do przodu. Taśmę zaczep o stopę a końce taśmy chwyć w dłonie. Wyciągnij nogę z taśmą w tył zachowując ją równo z linią ciała.

6. Ćwiczenie na płaski brzuch z użyciem taśmy oporowej 

Usiądź  na macie, lekko ugnij nogi. Taśmę przełóż pod stopami a końce taśmy chwyć w dłonie i złącz je przed klatką piersiową, wyprostuj plecy. Oderwij stopy lekko od ziemi jednoczenie przenosząc ręce na prawą stronę i skręć górną część tułowia. Powróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ten sam ruch w drugą stronę. W serii wykonaj 15-20 powtórzeń na każdą ze stron.

7. Ćwiczenie na korpus z gumą oporową 

Przyjmij pozycję podporu jak do pompek. Chwyć w dłonie taśmę w ten sposób, by było możliwe rozłożenie rąk maksymalnie na boki. Ćwiczenie zacznij oparta na dłoniach i stopach, ciało tworzy prostą linię. Wykonując napięcie gumy unieś jedną rękę do góry – do pionu, wykonując obrót jak do deski bokiem. Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ten sam ruch drugą ręką.

BMR

Sprawdź także

joga dla biegacza

Joga dla biegaczy: Jak ćwiczenia jogi mogą pomoc w regeneracji i poprawić wydajność biegową.

Bieganie to aktywność wymagająca nie tylko siły i wytrzymałości, ale również elastyczności i równowagi. Z …