Gadżet odblaskowy
Szeroki wybór odblasków sprawia, że z łatwością wybierzemy taki, który będzie pasował nam do stylu i ubioru. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

7 odblasków drogowych, które musisz mieć!

Długie wieczory i szybko zapadający zmrok, a przy tym trudne warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg czy mgła zdecydowanie utrudniają widoczność na drodze. Pieszy poruszający się po nieoświetlonej drodze, przy której jest bujna roślinność, w ciemnym ubraniu i bez elementów odblaskowych jest słabo widoczny dla kierowców i może stwarzać zagrożenie.

Dlaczego odblaski drogowe są ważne? 2 powody

Po zmroku, na nieoświetlonej drodze, pierwsze w oczy kierowcom rzucają się silne światła pojazdów jadących z przeciwka, a zaraz potem białe linie namalowane na jezdni. Nieoświetlone sylwetki pieszych i rowerzystów zauważają dosłownie w ostatniej chwili, z odległości ok. 20-30 m. Jeśli jednak mają oni na sobie odblaski, kierowca zauważy ich już z odległości 130-150 m, co może uratować im życie.

Warto też mieć świadomość, że za brak odblasku można otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie dowolny element odblaskowy. Może to być kamizelka, opaska na ramię lub brelok, najważniejsze, by wybrany gadżet został umieszczony w takim miejscu, aby był widoczny dla innych uczestników ruchu.

Dla kogo odblaski drogowe?

Gadżety odblaskowe wedle ustanowionych przepisów powinni nosić wszyscy piesi – niezależnie od wieku – poruszający się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmierzchu. Nie zaszkodzi jednak, aby po kamizelki odblaskowe i odblaski na ubrania sięgnęli piesi i rowerzyści preferujący nocne eskapady w terenie zabudowanym.

Jakie odblaski na rower?

Odblaski rowerowe pomagają zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego rowerzystę poruszającego się po zmroku. To bezdyskusyjnie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia roweru. Według prawa trzeba mieć obowiązkowo odblask rowerowy tylny w kolorze czerwonym. Nie zaszkodzi jednak zaopatrzyć się w dodatkowe odblaski na rower takie jak kamizelka odblaskowa, odblaski na koła rowerowe lub odblaski na rękę.

Jakie odblaski do biegania?

Podczas biegu ważne są nie tylko buty i dobre ubranie. Niebagatelne znaczenie mają też odblaski dla biegaczy, które pozwalają znacząco zmniejszyć ryzyko wypadku. Odblaski do biegania powinny być wygodne i komfortowe, tak aby biegacz nawet nie czuł, że ma je na sobie. W tej roli dobrze sprawdzą się odblaskowe opaski na ramię czy odblaskowe szelki, które są lekkie i idealnie dopasowują się do ciała, dzięki nie krępują ruchów i nie powodują dyskomfortu.

Gadżety odblaskowe dla dzieci

Dziecko powinno nosić elementy odblaskowe niezależnie od pory roku i części drogi, którą się porusza. Odblaski dla dzieci powinny być umieszczone w widocznym miejscu, tak aby były zauważalne dla kierowców niezależnie od tego, z jakiego kierunku nadjeżdżają. Mogą to być wiszące odblaski na plecak lub odblaskowe elementy garderoby. Przypnij też swojemu dziecku odblaski do roweru.

Odblaski do torebki – bądź widoczna na drodze

Szeroki wybór odblasków sprawia, że z łatwością wybierzemy taki, który będzie pasował nam do stylu i ubioru. Dobrym pomysłem jest przyczepić na stałe odblask do torebki, tak aby być widoczną na drodze niezależnie od okoliczności. To żaden wstyd nosić odblask. Pamiętaj, że odblaski na drodze mogą uratować życie, więc wygląd w tej kwestii nie ma żadnego znaczenia.

Odblaski samochodowe dla kierowcy

Przepisy dopuszczają montaż świateł odblaskowych bocznych oraz przednich. Montaż świateł odblaskowych po bokach pojazdu powinni rozważyć kierowcy, którzy często poruszają się po zmroku w terenie niezabudowanym, który nie jest oświetlony. Nawet małe odblaski samochodowe już z daleka zasygnalizują innym uczestnikom ruchu drogowego o obecności innego samochodu przed nimi.

Odblaski motocyklowe

O odblaskach nie powinni zapominać też motocykliści. Strzałem w dziesiątkę będą tutaj ubrania posiadające wstawki z odblaskowych materiałów. Motocykliści mogą też sięgnąć po kamizelki odblaskowe lub odblaskowe szelki, które nie będą krępować ruchów, a zwiększą bezpieczeństwo na drodze.

Świadomość ludzi w kwestii widoczności na drodze stale się zwiększa i coraz chętniej sięgają oni po odblaski drogowe. Odblaski dla pieszych umieszczone w widocznym miejscu dają sygnał ostrzegawczy kierowcy, by wzmógł czujność. Wystarczy tak niewiele, aby uratować komuś życie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

laptop vpn

Czym jest VPN i dlaczego warto go używać?

Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Jednym z rozwiązań wykorzystywanych do takiej ochrony jest …