Aranżacja podłogi w salonie. Na co się zdecydować?

Na rynku istnieje bardzo wiele materiałów, które można ułożyć na podłodze. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Stoisz przed wyborem podłogi do salonu? Zastanawiasz się, czy wybrać walory praktyczne, czy estetyczne? Na szczęście istnieją rozwiązania, które łączą obydwie korzyści. Poznaj najbardziej aktualne trendy w urządzaniu wnętrz i zobacz, jak zaaranżować funkcjonalną i elegancką podłogę, która cieszy oko i będzie służyć przez lata.

Płytki gresowe do salonu – współczesne trendy

 

  • styl industrialny – surowy minimalizm

Polacy pokochali minimalizm. Inwestorzy i projektanci preferują jednorodne stylistycznie, duże i otwarte przestrzenie. Nowoczesne, wielkomiejskie aranżacje bardzo często nawiązują do stylu industrialnego. Dlatego na podłogach i ścianach zobaczymy płytki przypominające beton.

Wszelkie odcienie szarości, bieli i czerni nadają otoczeniu bardzo elegancki i stylowy charakter. W salonie szczególnie dobrze zaprezentuje się gres w odcieniach szarości, ponieważ łatwo dopasować do niego resztę wyposażenia mieszkania. Nawiązania do surowego betonu znajdziesz w kolekcjach Tassero i Batista od Cerrad, które prezentują modną miejską elegancję w industrialnym wydaniu.

  • styl skandynawski – blisko natury

Drugim trendem wnętrzarskim jest inny rodzaj minimalizmu – w typie skandynawskim. Do aranżacji wnętrz inspirowanych naturą i prostymi formami sprawdzi się przede wszystkim drewno. Drewniana podłoga jest marzeniem wielu osób, które stoją przed decyzją o wyborze podłogi do salonu. Warto jednak wiedzieć, że podczas montażu i w trakcie użytkowania wymaga ona dodatkowych regularnych zabiegów konserwujących. Jest też problematyczna, jeśli chodzi o przewodzenie ciepła w ogrzewaniu podłogowym. Praktyczną alternatywę stanowią płytki, które swoim wyglądem nawiązują do tego naturalnego surowca. Ze względu na swoje zalety gres coraz częściej wypiera tradycyjny parkiet. Dlaczego? Taką podłogę łatwiej zmyć, jest wysoce odporna na ścieranie i trwalsza Nie wymaga impregnacji ani cyklinowania, aby zachowała swoje właściwości na lata.

Dobrym wyborem do każdego salonu będą materiały, które imitują drewno – jasne i delikatne pięknie uzupełnią niewielkie wnętrza o ograniczonym dostępie do światła, ciemniejsze i wyraziste natomiast dodadzą charakteru salonom o sporej przestrzeni i z licznymi przeszkleniami. Takie rozwiązania znajdziesz m.in. w kolekcjach Mattina czy Catalea od Cerrad.

Czym kierować się przy wyborze podłogi do salonu?

Na rynku istnieje bardzo wiele materiałów, które można ułożyć na podłodze. Najpopularniejsze z nich to drewno, panele podłogowe, beton oraz – posiadające najwięcej zalet – płytki gresowe. Do salonu warto wybierać te, które charakteryzują się odpornością na ścieranie oraz komponują się z wizją estetyczną pomieszczenia pełniącego centralną funkcję w domu. Zastanawiając się nad tym, jak wybrać optymalne rozwiązanie do salonu, warto zwrócić uwagę na:

  • klasę ścieralności,
  • właściwości antypoślizgowe,
  • łatwość utrzymania w czystości,
  • dostosowanie materiału do ogrzewania podłogowego,
  • możliwość wyboru odpowiednich kolorów, imitujących popularne rozwiązania (beton, drewno),
  • dostępność wielu formatów.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

mozaika szklana

Mozaiki szklane nadal w modzie

Mozaiki szklane to dekoracyjne płytki, które składają się z kawałków szkła o różnych kształtach, kolorach …