Odpady wielkogabarytowe
Odpadami wielkogabarytowymi nazywamy śmieci powstające w gospodarstwach domowych, które ze względu na duże rozmiary lub wagę nie mieszczą się do standardowych pojemników na odpady komunalne | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych i gdzie je wyrzucać?

Odziedziczyłeś w spadku mieszkanie i chcesz się pozbyć zalegających w nim starych mebli oraz innych niepotrzebnych sprzętów? A może za Tobą generalne sprzątanie piwnicy, strychu lub garażu? Jak poradzić sobie z odpadami wielkogabarytowymi i co właściwie można zaliczyć do tej grupy? Przedstawiamy praktyczny poradnik.

Odpady wielkogabarytowe, czyli co?

Odpadami wielkogabarytowymi nazywamy śmieci powstające w gospodarstwach domowych, które ze względu na duże rozmiary lub wagę nie mieszczą się do standardowych pojemników na odpady komunalne. Do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy meble zawierające elementy drewniane lub drewnopodobne (stoły, komody, łóżka, krzesła, szafy), elementy tapicerskie (stare kanapy, fotele, tapczany), a także inne domowe sprzęty – materace, wykładziny lub dywany. Za odpady wielkogabarytowe uznaje się również dziecięce wózki, duże zabawki, rowery, jak również kołdry i pierzyny.

Do odpadów wielkogabarytowych nie należą natomiast odpady budowlane i inne pozostałości po remontach, takie jak wanny, umywalki, grzejniki, panele podłogowe, stare płytki ceramiczne, rolety czy ramy okienne. Do grupy odpadów wielkogabarytowych nie zaliczymy również tzw. elektrośmieci, czyli starych, często niesprawnych urządzeń elektronicznych i elektrycznych, np. pralek, lodówek czy telewizorów.

Czy PSZOK przyjmuje odpady wielkogabarytowe?

Funkcjonujące na terenie każdej gminy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmują nieodpłatnie różnego rodzaju śmieci – zarówno odpady budowlane i poremontowe, jak i elektrośmieci, odpady zielone, zużyte opony, baterie i akumulatory, przeterminowane leki, ale także odpady wielkogabarytowe.

Jeśli chcesz pozbyć się starego kredensu lub kanapy, to możesz samodzielnie dostarczyć je do punktu. Pamiętaj jednak o tym, że w obiektach tego typu obowiązują ograniczenia ilościowe i objętościowe. Wszystkie informacje dotyczące ilości odpadów, które można dostarczyć nieodpłatnie, dostępne są w regulaminie każdego obiektu. Nie masz możliwości przewiezienia mebli do PSZOK-u? Wiele gmin regularnie organizuje zbiórki odpadów wielkogabarytowych, podczas których odbiera od mieszkańców zdezelowane sprzęty gospodarstwa domowego: stare fotele, tapczany czy łóżka. Śmieci należy postawić w wyznaczonym do tego celu miejscu, zazwyczaj nie wcześniej niż 24 godziny przed terminem ich odbioru.

Pozbądź się odpadów wielkogabarytowych z profesjonalną firmą

Osoby, które chcą szybko pozbyć się starych i zniszczonych sprzętów gospodarstwa domowego, mogą zdecydować się na wywóz odpadów wielkogabarytowych. Kraków i okoliczne miejscowości mogą liczyć na pomoc profesjonalnych firm zajmujących się wypożyczaniem kontenerów na śmieci o niestandardowych rozmiarach. Przedsiębiorstwa tego typu nie tylko dostarczają pojemniki i transportują je do miejsca utylizacji, ale mogą również pomóc w ich załadowaniu. Usługa opróżniania pomieszczeń cieszy się dużą popularnością np. wśród osób sprzedających nieruchomość lub przygotowujących mieszkanie pod wynajem.

Firmy zajmujące się wywozem odpadów wielkogabarytowych pomogą pozbyć się mebli i sprzętów domowych, a także ziemi czy przedmiotów wykonanych ze stali lub żeliwa. Wybierając firmę warto sprawdzić, jakie rodzaje kontenerów oferuje. W przypadku mniejszej ilości odpadów najlepiej zamówić niewielki pojemnik, którego wypożyczenie jest tańsze niż dużego, przeznaczonego do załadunku odpadów pochodzących np. z opróżniania całego mieszkania. Ostateczny koszt usługi jest uzależniony między innymi od wielkości kontenera i czasu jego wypożyczenia.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meblościanka z oświetleniem

Powrót do przeszłości, czyli nowoczesne aranżacje z meblościanką w roli głównej

Przenieśmy się odrobinę w przeszłość. Wielu z nas będzie mieć przed oczami obraz, gdzie w …