cyklinowanie podłogi
Cyklinowanie podłóg to zabieg, który może drewnianej posadzce, zniszczonej wieloletnim użytkowaniem, przywrócić dawny blask | fot.: materiał partnera

Czy cyklinowanie podłogi się opłaca?

Cyklinowanie podłóg to zabieg, który może drewnianej posadzce, zniszczonej wieloletnim użytkowaniem, przywrócić dawny blask. Przy użyciu cykliniarki możemy zniwelować różnego rodzaju uszkodzenia, nierówności, wgniecenia czy nawet plamy.

Cyklinowanie podłóg to zabieg, który może drewnianej posadzce, zniszczonej wieloletnim użytkowaniem, przywrócić dawny blask. Przy użyciu cykliniarki możemy zniwelować różnego rodzaju uszkodzenia, nierówności, wgniecenia czy nawet plamy. W przypadku drewnianej posadzki sprawa jest dość komfortowa, gdyż łatwo można ją poddać takiemu zabiegowi. Jednak warto się nad tym zastanowić, czy zawsze jest to opłacalne? Omówimy to w dalszej części naszego tekstu.

Czym właściwie jest cyklinowanie?

Jeżeli nie wiecie czym jest cyklinowanie podłóg, a posiadacie w domu drewnianą posadzkę, warto pochylić się nad tym tematem. Cyklinowanie podłóg to nic innego jak pozbycie się wierzchniej warstwy naszej posadzki – czyli tej zabezpieczającej w formie lakieru lub oleju, a później ze szlifowaniu również (maksymalnie do 2 mm) zniszczonych i wyeksploatowanych klepek parkietu lub desek. Cyklinowanie wiąże się także z demontażem listew przypodłogowych, oceną i identyfikacją stopnia uszkodzeń drewna, dokładnym oczyszczeniem powierzchni i naprawą niezbędnych elementów. Jeżeli zatem posiadamy uszkodzone klepki parkietu, na tym etapie można je wymienić na nowe. Po wykonaniu zabiegu cyklinowania, na naszą drewnianą posadzkę nakładamy ponownie warstwę zabezpieczającą – zazwyczaj taką, jak była przed rozpoczęciem renowacji. Dzięki temu nasza podłoga zyska zupełnie nowy wygląd, a także będzie trwała.

Kiedy cyklinować podłogę?

Musimy wiedzieć o tym, że zabieg renowacyjny drewnianej posadzki bardzo często wiąże się z koniecznością opuszczenie mieszkania lub domu na kilka dni lub nawet tygodni. Całe podłoga, która ma zostać poddana temu zabiegowi powinna zostać również opróżniona. Ponadto, koniecznie powinniśmy wspomnieć o tym, że cyklinowanie drewnianej posadzki posiada wiele zalet. Tak naprawdę w krótkim czasie możliwe jest przywrócenie naszej posadzce dawnego wyglądu lub nadanie jej zupełnie nowej świeżości. Po cyklinowaniu nasza podłoga znów będzie trwała i bez żadnych uszkodzeń. Cyklinowanie podłóg wykonuje się raz na kilkanaście lub nawet raz na kilkadziesiąt lat, albo po prostu w zależności od stopnia uszkodzenia naszej posadzki. Jednak musimy pamiętać o tym, że nie zawsze cyklinowanie podłóg jest możliwe. Jeżeli posiadamy wieloletni i znacznie uszkodzony parkiet, powinniśmy dokładnie rozważyć to, czy cyklinowanie podłóg będzie opłacalne. W przypadku, kiedy doszło do zalania naszej podłogi drewnianej i listwy, deski, klepki napęczniały, a także widoczne są znaczne nierówności, cyklinowanie podłogi będzie niemożliwe. Podobnie cyklinowanie podłóg nie będzie mogło się odbyć w takim przypadku, jeżeli było wykonywane już wielokrotnie, a tym samym deski pozostają zbyt cienkie.

Czy cyklinowanie podłóg się opłaca?

Jak dobrze wiadomo, inwestycja w drewnianą podłogę bardzo często wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Jednak niewątpliwie jest ona warta uwagi, gdyż drewno to materiał ponadczasowym, który pasuje do każdej aranżacji wnętrz, a także zapewnia doskonałe walory estetyczne. Drewniana posadzka uczyni nasze wnętrze niezwykle przytulnym i eleganckim. Ponadto drewnianą podłogę możemy poddawać renowacji, co jest niezwykle ważne. Pewnie wiele osób zastanawia się nad tym, czy drewnianą podłogę opłaca się cyklinować i jakie są tego koszty. Jednak musimy wspomnieć o tym, że koszt cyklinowania podłóg będzie uzależniony od stopnia uszkodzenia posadzki, gdyż może się okazać, że cyklinowanie trzeba będzie powtórzyć. Jednak niewątpliwie jest to zabieg warty uwagi i z pewnością powinniśmy rozważyć zainwestowanie w niego, jeżeli nasza drewniana posadzka wygląda na zniszczoną. Dzięki temu, będzie ona mogła zyskać dawny blask lub zachwycić nas na nowo swoim pięknem.

Podsumowanie

Cyklinowanie podłóg jest zabiegiem opłacalnym i z pewnością warto się na niego zdecydować, by tym samym odnowić naszą drewnianą podłogę. Renowacji możemy dokonać samodzielnie, ale wymagać to będzie od nas wypożyczenia specjalistycznego sprzętu, a także podstawowej znajomości drewna oraz wiedzy z zakresu cyklinowania. Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania specjalistom, którzy zadanie to wykonają sprawnie oraz solidnie, doskonale dobierając parametry cyklinowania do rodzaju drewna oraz stopnia uszkodzeń.

Materiał partnera