odkurzacz automatyczny
Dobry robot sprzątający powinien posiadać kilka trybów pracy. Spośród nich wymieniamy np. jazda zygzakiem, sprzątanie przy krawędziach, czy bieżące skanowanie obszaru pracy | fot.: materiał partnera

Czy warto kupić robot sprzątający?

Czas jest jedną z wartości, których nie można kupić, odzyskać ani sprzedać. Dobrze jest, więc gdy chwile poświęcone na żmudne i przyziemne obowiązki jak odkurzanie, możemy poświęcić rodzinie, czy swojej pasji. Umożliwiają to nowoczesne roboty sprzątające, które od pewnego czasu stały się niezastąpionymi domowymi pomocnikami. Odciążają nas z nudnych obowiązków, pozwalają zaoszczędzić czas i energię, którą musielibyśmy poświęcić na sprzątanie. Czy warto kupić takie urządzenie?

Czym jest robot sprzątający?

Najprościej rzecz ujmując robot sprzątający, jest narzędziem ułatwiającym funkcjonowanie domownikom. W momencie zakupu urządzenia nie istnieje dylemat kto tym razem, posprząta lub umyje podłogę. Wystarczy, że włączymy sprzęt, a on zajmie się wszelkimi zabrudzeniami, plamami, a nawet sierścią zwierząt. Robot mopujący dodatkowo umyje podłogę, by lśniła na długi czas.

Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością fakt oszczędności czasu i energii. Urządzenie dzięki wbudowanym czujnikom dociera w każde miejsce, mopuje pomieszczenia, lecz przede wszystkim – nie wymaga nadzoru.

Budowa robota sprzątającego nie jest zbyt skomplikowana. Pod obudową znajdziemy akumulator, silnik, system czyszczenia, procesor, panel sterowania, zestaw czujników, układ sprzątający i system nawigacji, który umożliwi poruszanie się sprzętu po mieszkaniu.

Robot mopujący dodatkowo posiada głowice czyszczącą, która pozwala na sprzątanie na mokro przy pomocy dedykowanych ściereczek.

Więcej robotów sprzątających znajdziesz na: https://www.neo24.pl/maleagd/dodomu/odkurzacze/robotysprzatajace.html

Jakie funkcje powinien posiadać robot sprzątający?

Skuteczność i bezpieczeństwo

Dobry robot sprzątający posiada liczne czujniki, które w dużej mierze odpowiedzialne są za skuteczną i wydajną pracę urządzenia. Wybierając takie urządzenie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy sprzęt wyposażony jest w funkcje unikania przeszkód i uskoków, która chroni go przed uderzeniem czy spadkiem ze schodów.

Odkurzacz automatyczny zazwyczaj posiada szczotkę główną oraz dwie boczne, co zapewnia skuteczności usuwania zanieczyszczeń wzdłuż ścian. Nie bez znaczenia pozostaje sama konstrukcja urządzenia – powinna być na tyle kompaktowa, aby wjechać we wszystkie zakamarki i pozbyć się kurzu spod mebli czy łóżek w całym domu.

Oczyszczanie powietrza z drobinek kurzu przez robot sprzątający

Bardzo ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru robota sprzątającego, jest rodzaj filtra, w który zostało wyposażone urządzenie. Większość z nich posiada wysokiej jakości i wydajni filtr HEPA. Takie filtry bardzo dobrze radzą sobie z pozbywaniem się kurzu, lecz także bakterii czy sierści. Dużą zaletą robotów sprzątających jest więc fakt sprzyjania alergikom. Docenią je z pewnością także właściciele zwierząt, głównie kotów i psów. Dużym atutem robotów sprzątających jest także to, że wszystkie zabrudzenia trafiają do specjalnego pojemnika, który w łatwy i szybki sposób można opróżnić.

Hałas generowany przez odkurzacz automatyczny

Dobry robot sprzątający powinien posiadać kilka trybów pracy. Spośród nich wymieniamy np. jazda zygzakiem, sprzątanie przy krawędziach, czy bieżące skanowanie obszaru pracy.

Najlepsze roboty sprzątające posiadają także regulację mocy ssącej, dzięki temu przy niewielkich zabrudzeniach możemy włączyć sprzęt z niską mocą, co z pewnością będzie ukojeniem dla naszych uszu. Robot sprzątający wówczas jest tak cichy, że nie powinien obudzić śpiącego dziecka.

Oczywiście podczas pracy na pełnych obrotach również jest o wiele lepiej niż w przypadku klasycznych odkurzaczy. Ważnym aspektem przy zakupie robota sprzątającego jest więc także sprawdzenie poziomu decybeli, które generuje podczas pracy.

Ile kosztują roboty sprzątające?

Ceny robotów sprzątających są zróżnicowane. Zaczynają się od ok. 500 zł, a kończą nawet na 4 tys. zł. Wszystko zależy od funkcji i jakości urządzenia. Dobrej jakości sprzęt kupimy już za 1000 zł. 

Materiał partnera

Sprawdź także

porządki świąteczne

Sprawdzony sposób na szybkie i ekologiczne porządki świąteczne

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Podpowiadamy jak w szybki i prosty sposób zadbać …