Ręczniki na blacie w łazience
Jednym z elementów armatury, które nie każdy ma w domu, jest bidet. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy warto mieć w domu bidet?

Choć wydawałoby się. że w każdym domu to pomieszczenie wygląda tak samo, wyposażenie łazienek może być naprawdę zróżnicowane. Jednym z elementów armatury, które nie każdy ma w domu, jest bidet – urządzenie, które w przeszłości wykorzystywano na wiele nietypowych z naszego punktu sposobów. Czy warto instalować go w naszej łazience? Co zrobić, gdy metraż nie pozwala nam na komfortowe umieszczenie dodatkowego elementu armatury, a mimo to chcielibyśmy móc z niej korzystać?

Czy bidet się przydaje?

Wbrew pozorom może on być użyteczny nie tylko dla kobiet w ciąży czy osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Szczególnie docenimy go w ciepłe dni, gdy będziemy mogli szybko i sprawnie odświeżyć się po upalnej drodze z pracy do domu. Bidet ma również ten dodatkowy plus, że gdy zacznie służyć nam jako sposób na szybką toaletę, odczujemy zauważalne ograniczenie zużycia wody – do korzystania z tego urządzenia potrzebujemy jej zdecydowanie mniej, niż w przypadku takich opcji, jak wanna wolnostojąca, wanna narożna czy deszczownica pod prysznicem.

Gdy mamy niewielkie mieszkanie…

…nie musimy rezygnować z bidetu całkowicie. Możemy zainstalować jego mniejszy odpowiednik – bidettę. Jest to dodatkowa, wąska słuchawka prysznicowa o silnym natężeniu i precyzyjnym nakierowaniu wody. Możemy podłączyć ją w pobliżu toalety lub przy baterii umywalkowej. W przypadku, gdy chcemy mocować bidettę pod baterie łazienkowe, warto wcześniej skonsultować to z architektem, żeby ten uzupełnił nasz projekt – nie każda umywalka posiada baterię, do której możemy podpiąć dodatkowy wężyk, a samo urządzenie musi być uwzględnione w planie zagospodarowania powierzchni w łazience.

Jak zamocować bidet?

Ponieważ jest to urządzenie dosyć specyficzne, raczej nie powinniśmy ignorować propozycji architekta. Bidet powinien zapewniać nam dość przestrzeni, aby można było z niego swobodnie korzystać, w związku z czym nie powinien być montowany bliżej niż 30cm od innych sanitariatów. To absolutne minimum, ponieważ jeżeli zależy nam na pełni komfortu, powinniśmy podwoić ten dystans.

Bidet to nietypowe w Polsce, jednak bardzo użyteczne urządzenie, które pozwala nam się odświeżyć, a także utrzymać możliwie maksymalną czystość wtedy, kiedy tego szczególnie potrzebujemy.Warto rozważyć wyposażenie łazienki o ten dodatkowy element. W przypadku, gdy nie mamy dość miejsca, zawsze możemy zdecydować się na mniejszą wersję w postaci bidetty – urządzenie to działa tak samo, zapewniając nam większy komfort oraz ograniczając zużycie wody w naszym domu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

łazienka w stylu angielskim

Łazienka w stylu angielskim – jak ją urządzić?

Łazienka w stylu angielskim łączy w sobie klasykę z nowoczesnością. Urzeka pięknymi akcentami o tradycyjnym …