aranżacja wnętrza w małym mieszkaniu
Na co należy zwrócić uwagę rozważając aranżacje wnętrz w małych mieszkaniach? | fot.: materiał partnera

Czym się kierować urządzając małe mieszkanie?

Małe mieszkanie to niewiele zachodu przy jego aranżacji? To tylko pozory. Wnętrza o niewielkim metrażu są bardzo wymagające pod kątem dobrania do nich stylu, jak i odpowiedniego wyposażenia. Łazienka, kuchnia, przedpokój i pokój będą wymagać precyzyjnego planowania, aby wszystko miało swoje miejsce, a domownikom mieszkało się komfortowo. Na co należy zwrócić uwagę rozważając aranżacje wnętrz w małych mieszkaniach?

Jak urządzić małe mieszkanie?

Wszystko zaczyna się od idei, również w zakresie planowania wystroju wnętrza. Zanim podejmie się decyzję, warto zapoznać się z wnętrzarskimi katalogami, poszukać inspiracji w Internecie i obejrzeć przykładowe aranżacje wnętrz o niewielkim metrażu.

Dużą rolę odgrywają kolory. Dla miłośników ciemnych barw nie mamy dobrych wieści – w małych mieszkaniu nie powinny one dominować, ponieważ optycznie pomniejszają pomieszczenie. Warto postawić na jasne kolory i meble (polecamy odcienie bielu, beżu jak również pastele), a ciemne elementy potraktować jedynie jako podkreślający charakter wnętrza dodatek.

Jasna, jednolita we wszystkich wnętrzach podłoga (z wyłączeniem łazienki), bez progów między pomieszczeniami to również dobry sposób na to, aby stworzyć wrażenie większej przestrzeni.

Warto również unikać mebli masywnych, a postawić na takie o smukłych liniach. Znakomicie sprawdzą się szafki czy łóżka na wyższych nogach. Zamiast szafki nocnej przy łóżku można zdecydować się na niewielki, elegancki stolik, który doda aranżacji wizualnej lekkości.

Rezygnacja z listew przypodłogowych sprawi, że ściany będą wydawać się wyższe, podobnie jak zastosowanie dużych, ale koniecznie pionowych wzorów na niektórych ścianach. Dużą rolę odgrywa również oświetlenie – im więcej ciepłego światła, tym pomieszczenie jawi się jako bardziej przestronne.

Należy uważać na nadmiar dodatków i dekoracji. W niewielkich wnętrzach naszym sprzymierzeńcem jest minimalizm i doskonale sprawdza się znane powiedzenie, że mniej znaczy więcej.

Jak magazynować przeróżne przedmioty tak, aby nie wpływały one negatywnie na estetykę wnętrza? Doskonale sprawdzi się indywidualnie zaprojektowana zabudowa, która pozwoli maksymalnie wykorzystać każdy centymetr.

Aranżacja wnętrz w niewielkich mieszkaniach – jaki styl będzie najlepszy?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Niemal każdy styl można dostosować tak, aby dobrze wyglądał również w małym mieszkaniu, jednak, aby takie aranżacje wnętrz były udane, warto będzie zasięgnąć konsultacji z projektantem wnętrz.

W małych mieszkaniach znakomicie prezentuje się skąpany w jasnych kolorach, przytulny styl skandynawski. Umiarkowana ilość dekoracji i lekkie, proste meble typowe dla tego stylu sprawią, że mieszkanie optycznie zyska kilka dobrych metrów kwadratowych.

Funkcjonalne meble typu 2 w 1

W niewielkich mieszkaniach pokój dzienny pełni jednocześnie funkcję sypialni jak i salonu. Idealnym rozwiązaniem do takiego wnętrza może być rozkładana sofa, która wieczorową porą zamieni się w wygodne łóżko do spania. Jeżeli taka sofa posiada skrzynię na przechowywanie pościeli i innych rzeczy, tym lepiej!

Partnerem materiału jest redNet Dom.

Materiał partnera

Sprawdź także

kamień szlachetny onyks

Onyksy – przepiękne minerały w aranżacji wnętrz

W ostatnich latach wykorzystywanie naturalnych materiałów jest coraz częstszym rozwiązaniem we wnętrzarstwie. Dzięki nim mieszkania …