drewniane żaluzje
Jeśli zastanawiamy się, w jakim wnętrzu sprawdzą się żaluzje drewniane, odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta: w niemal każdym | fot.: Materiały własne Domondo

Do jakich wnętrz pasują drewniane żaluzje? Sprawdź, jak je dopasować do domowej przestrzeni

Czy żaluzje drewniane sprawdzą się w każdym wnętrzu? Jaki styl nie pasuje do tych osłon okiennych? Jak dobrać kolorystykę lamelek do istniejącej już aranżacji? Podpowiadamy.

Dlaczego warto wybrać żaluzje drewniane?

Drewno wykorzystywane jest w aranżacjach wnętrz od zawsze i mamy wrażenie, że nigdy się to nie zmieni. Nic dziwnego – świetnie wygląda, jest wytrzymałe, współgra z wszechobecnym stylem EKO i dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Gdziekolwiek się pojawi, wprowadza przytulną atmosferę, będąc jednocześnie jednym z najbardziej efektywnych sposobów na aranżację okien. Jeśli więc szukamy ponadczasowego rozwiązania, powinniśmy rozważyć zakup żaluzji drewnianych.

Żaluzje drewniane, ze względu na swoją budowę, zapewniają ciekawe efekty wizualne oraz optymalną ochronę przed słońcem czy wzrokiem przechodniów. Dzięki obracającym się o 180 stopni lamelkom możemy swobodnie kontrolować ilość i natężenie dostających się do środka promieni słonecznych. W zależności od upodobań i możliwości technicznych można zainstalować je bezinwazyjnie na skrzydle okiennym lub inwazyjnie na ścianie, suficie lub wnęce okiennej.

Lamelki żaluzji drewnianych mogą mieć dwa rozmiary – 25 mm i 50 mm. Wybór zależy przede wszystkim od wielkości przeszkleń, rozmiaru wnętrza i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Wysokiej jakości osłony są zabezpieczone warstwą impregnatu po to, aby wzmocnić odporność na działanie czynników zewnętrznych i przedłużyć ich żywotność. Bardzo ważnym elementem jest system stabilizacji żaluzji, zapobiegający ich kołysaniu się i uderzaniu o ramę.

Jak dobrać odcień żaluzji drewnianych do wnętrza?

Kolor osłon okiennych jest bardzo ważny w naszej przestrzeni domowej. To, jakimi odcieniami się otaczamy, wpływa bowiem nie tylko na przestronność czy charakter wnętrz, lecz także na nasze samopoczucie. Wybierając odpowiednią barwę żaluzji, można kierować się:

  • kolorem stolarki okiennej: to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jeśli posiadamy klasyczne, białe okna, najlepszym wyborem będą lamele w zbliżonym kolorze o całkowicie gładkiej strukturze. Jeśli jednak nasze okna są drewniane, możemy pozwolić sobie na bardziej wyrazistą fakturę materiału.
  • stylem wnętrza: kolor żaluzji może być dopasowany do kolorystyki utrzymanej w danym pomieszczeniu, bez względu na odcień stolarki okiennej. Może być on zbliżony do barwy mebli lub koloru ścian.
  • wielkości pomieszczenia: jednak czy rozmiar ma w tym wypadku znaczenie? Oczywiście – osłona okienna w jasnym kolorze może optycznie powiększyć wnętrze, co sprawdzi się w niewielkich pokojach. Ciemne odcienie z kolei wprowadzą do niego przytulną atmosferę.
  • kolorem elewacji: żaluzje wewnętrzne mogą też mieć znaczący wpływ na to, jak nasz dom czy mieszkanie wygląda z podwórka.
żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane sprawdzą się wszędzie tam, gdzie priorytetami są swobodna kontrola nad światłem i ponadczasowy design | fot.: Materiały własne Domondo

Do jakich wnętrz pasują drewniane żaluzje?

Jeśli zastanawiamy się, w jakim wnętrzu sprawdzą się żaluzje drewniane, odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta: w niemal każdym. Drewno pasuje bowiem zarówno do surowego klimatu skandynawskiego, jak i pełnego dodatków i roślinności stylu boho. Ten wdzięczny i elegancki materiał odnajdzie się także w aranżacjach nowoczesnych i klasycznych, będąc idealnym kompanem dla tradycyjnych mebli czy parkietu.

Żaluzje drewniane sprawdzą się wszędzie tam, gdzie priorytetami są swobodna kontrola nad światłem i ponadczasowy design. Nie są jednak dedykowane wnętrzom narażonym na wilgoć (np. kuchnie,łazienki). Choć z pewnością świetnie wyglądałyby w rustykalnej kuchni, jednak specyficzny klimat, jaki tam panuje, może wpływać na ich trwałość.

żaluzje drewniane
Ten wdzięczny i elegancki materiał odnajdzie się także w aranżacjach nowoczesnych i klasycznych| fot.: Materiały własne Domondo

Drewno jest tak uniwersalnym materiałem, że ciężko nawet znaleźć kolor, do którego nie pasuje.  Montaż drewnianych żaluzji to dobry sposób zarówno na przełamanie minimalistycznego chłodu, jak i podkreślenie elegancji i prestiżu wnętrza. Polecane są nie tylko do mieszkań czy domów prywatnych, lecz także do biur – kontrola nad światłem i obecność naturalnych materiałów wspierają koncentrację.

Uniwersalność i jednoczesna unikalność to czar żaluzji drewnianych. Wyglądają one świetnie w niemal każdej aranżacji, podnosząc walory estetyczne i praktyczne wnętrz.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

Materiał partnera

Sprawdź także

terakota patchworkowa

Terakota patchworkowa – magia wzorów i kolorów w Twojej łazience

Geometria w połączeniu z bogatą ornamentyką? Projektanci wnętrz wciąż poszukują odważnych połączeń, aby przykuwać wzrok …