Dom pełen pozytywnej energii

Oszczędzanie zacząć powinniśmy po prostu od oszczędnego gospodarowania prądem gasząc niepotrzebne oświetlenie albo wyłączając urządzenia zamiast zostawiać je w trybie czuwania. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Określenie „dobra” czy też „pozytywna energia” używanie jest w odniesieniu do wielu zjawisk. Taką energię wyczuwamy od osób w naszym otoczeniu, szukamy miejsc, w których można ją zastać, chcemy by był nią wypełniony nasz dom. Tymczasem nie powinniśmy zapominać, że pozytywna energia może mieć także bardziej praktyczne znaczenie, a mianowicie to, wyliczone w kilowatach na naszych rachunkach za prąd. Sprawdźmy taryfy energetyczne, jakie mamy obecnie i dowiedzmy się czy u naszego dostawcy nie możemy zamienić ich na korzystniejsze, tak by pozytywna energia odbiła się również pozytywnie na wysokości naszych rachunków.

Pozytywne podejście do podwyżek

Nikt nie lubi przepłacać. Kiedy tylko dowiadujemy się, że nasz sąsiad lub znajomy płaci mniej za prąd, zaczynamy szukać sposobów na obniżenie rachunków w naszym domu. Najczęściej zacząć powinniśmy po prostu od oszczędnego gospodarowania prądem gasząc niepotrzebne oświetlenie albo wyłączając urządzenia zamiast zostawiać je w trybie czuwania. Możemy także pomyśleć o zmianie taryfy energetycznej na bardziej korzystną. Bywają jednak sytuacje, gdy podwyżki opłat za prąd są nieuniknione, wiążą się one bowiem z ogólną tendencją wzrostu cen energii na rynku. Także w obliczu takiej ewentualności jesteśmy się w stanie zabezpieczyć. Wystarczy, że zapytamy u naszego dostawcy prądu o ofertę z gwarancją ceny na okres dłuższy niż rok. Niektórzy dystrybutorzy energii elektrycznej oferują stałe stawki za każdy zużyty kilowat nawet przez kolejne trzy lata (http://www.rwe.pl/pl/dla-domu/oferta/pewny-prad). W ten sposób pozytywnie wpłyniemy na stabilność naszych wydatków mogąc planować budżet bez ryzyka wzrostu kosztów energii elektrycznej.

Pozytywnie przez całą dobę

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób wykonuje tak zwaną telepracę, zużycie prądu w domu nie słabnie w ciągu dnia, a wprost przeciwnie, może być nawet większe niż wieczorem. Sporo jest także gospodarstw domowych, w których znajdują się małe dzieci lub osoby starsze, nad którymi sprawowana jest całodobowa opieka. W ich przypadku także trudno znaleźć okresy mniejszej i większej aktywności. Raczej trzeba zakładać, że energia elektryczna będzie pobierana od rana do nocy, ponieważ większość sprzętów AGD, które potrzebne są do przygotowania posiłków zasilana jest właśnie prądem z gniazdka. Do tego domownicy korzystać będą ze sprzętu RTV oraz komputerów, które także wpłyną na zużycie kolejnych kilowatów w ogólnym rozrachunku. Jeśli tak właśnie funkcjonuje Twoja rodzina, powinieneś wybrać taryfę energetyczną gwarantująca jedną stawkę przez całą dobę. Wtedy komfortowo, bez zastanawiania się czy jesteś w tańszej czy droższej strefie czasowej będziesz mógł korzystać ze sprzętów elektrycznych takich jak pralki, zmywarki czy odkurzacze w twoim domu. Pozytywne zmiany mogą wcale nie kończyć się na zmianie taryfy energetycznej. Możesz pójść o krok dalej i zastosować sposób rozliczania najbardziej korzystny dla twojej kieszeni. Rachunki będziesz opłacać co miesiąc albo w dwumiesięcznych odstępach, natomiast rozliczenie możesz zażyczyć sobie raz na rok, raz na pół roku lub co miesiąc

Pozytywne i świadome zużycie

Pozytywne podejście do wydatków na prąd wiąże się też ze świadomym ich planowaniem. Jeśli po analizie okaże się, że w twoim przypadku energia elektryczna zużywana jest w ściśle określonych porach, to najkorzystniej będzie wybrać taką taryfę energetyczną, która wprowadzi zróżnicowanie w stawkach w różnych porach twojej aktywności. Najczęstszym rozwiązaniem jest tańsza energia w nocy, od 22 do 6 rano i droższa w pozostałym czasie, za wyjątkiem dwóch godzin w środku dnia, od 13 do 15. W tym właśnie czasie możesz zaplanować największy pobór energii i na przykład zaprogramować piec kondensacyjny na podgrzanie wody lub włączenie ogrzewania domu. Dwie godziny wystarczą także na zrobienie prania albo nastawienie piekarnika, które to urządzenia także należą do największych „pożeraczy prądu” w naszym domu. Wprowadzenie innej taryfy na dzień i na noc przy jednoczesnym skrupulatnym trzymaniu się pór aktywności i spoczynku pozwoli zauważyć od razu pozytywne zmiany w wysokości opłacanych rachunków za prąd.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

procenty, wizualizacja rabatu

7 nadchodzących wyprzedaży w marcu 2020

Myślimy, że zgadzacie się z tym, że obecność w sklepie pary ślicznych butów wcale nie …