duże meble do małych przestrzeni
Mniejsza liczba w większej skali sprawi, że przestrzeń będzie wyglądała na większą i stanie się bardziej funkcjonalna | fot.: Fotolia

Duże meble w małych pomieszczeniach – to działa!

Tylko dlatego, że masz małą przestrzeń, nie oznacza, że powinieneś mieć małe meble. Jednym z największych błędów projektowych w pomieszczeniu o dowolnej wielkości jest zapchanie go małymi elementami. Sekret udanego projektu małej przestrzeni jest jednak zgoła odmienny: wybierz największe możliwe elementy.

Najpierw kup duże przedmioty

Może się wydawać, że kupno dużych elementów wystroju przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego, ale to nieprawda. Przy zakupie poniższych mebli i wystroju przestrzeni skup się na doborze możliwie jak największych:

  • Żyrandola lub lampy wiszącej
  • Dywanu zaznaczającego daną strefę
  • Obrazu
  • Sofy, lub kanapy
  • Stolika kawowego
  • Łóżka

Przez kupno dużych mebli nie będziesz w stanie pomieścić tak wielu przedmiotów, jak początkowo zakładałeś, ale to dobrze. Mniejsza liczba w większej skali sprawi, że przestrzeń będzie wyglądała na większą i stanie się bardziej funkcjonalna.

Salon

Zacznij od zawieszenia gigantyczne lustro. Działa magicznie w małej przestrzeni, odbijając światło i podwajając poczucie przestrzeni. Powieś największe lustro, jakie możesz zmieścić. Możesz postawić je na podłodze i oprzeć o ścianę lub stworzyć lustrzaną ścianę.

Zapomnij o negatywnej przestrzeni. Przestrzeń wokół mebli jest przyjemna – jeśli mieszkasz w dużym domu lub mieszkaniu. Jednakże cała ta miła negatywna przestrzeń na nic się nie przyda, jeśli będziesz miał gości. Ustawiaj meble możliwie najbliżej ścian i wybieraj duże kanapy.

Połóż największy możliwy dywan. Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważa nasze oko, jest to, co znajduje się na podłodze. Chcesz, aby Twoja mała przestrzeń wyglądała na większą? Dodaj największy dywan, który możesz zmieścić. Najlepszym sposobem na znalezienie idealnie dopasowanego dywanu jest zmierzenie otwartego obszaru, na który dobierasz swój dywan. Następnie kup dywan zaledwie kilka centymetrów mniejszy, dzięki któremu uzyskasz efekt obramowania wizualnego, które nie wygląda jak wykładzina. W ten sposób tworzysz obramowanie wizualne, które nie wygląda jak wykładzina. Postaw na odważny wzór – im większy, tym lepiej.

Wypełnij salon dużą kanapą narożną. Do czego najczęściej używasz salonu? Do siedzenia i wylegiwania się z przyjaciółmi i rodziną lub w pojedynkę. Przeznacz większość miejsca na siedzenie i pomiń stoły boczne oraz mniejsze sofy i krzesła.

Użyj dużej otomany zamiast stołów w salonie. Jest jeden dobry powód, dla którego warto pominąć stolik do kawy i zdecydować się na wielką otomanę. Będzie jeszcze bardziej wszechstronna! Ten niezwykle uniwersalny mebel, otomana, działa jak stolik kawowy, jeśli postawisz na niej duży blat. Po jego zdjęciu stworzysz kolejny element do siedzenia. Jeśli planujesz przesuwać otomanę, wybierz model z kółkami, aby ułatwić sobie życie. Wybierz taką, która daje możliwość przechowywania różnych drobiazgów.

Sypialnia

Podstawą urządzenia małej sypialni jest znalezienie jak największego łóżka, które przejdzie przez drzwi. Z dużym łóżkiem jako centralnym punktem, mała sypialnia wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. Sypialnia to miejsce, w którym można odpocząć, więc czy naprawdę potrzebujesz biurka, telewizora, części wypoczynkowej, a nawet kredensu? Być może nie. Nadaj priorytet meblom z najważniejszym elementem danego pomieszczenia. W przypadku sypialni będzie to łóżko. Jeśli masz jeszcze wolne miejsce, rozważ dodanie szafki nocnej lub półki na ścianę. Nie zapomnij o lampie!

Skoro znasz już sekret urządzania małych pomieszczeń, wypróbuj go we własnym mieszkaniu. Zacznij od pozbycia się zbędnych, małych elementów i nadmiaru mebli. Zamień je na meble, które są niezbędne do życia. I wybieraj jak największe wymiary!

KGR

Sprawdź także

sypialnia w kratkę

Urządzamy sypialnię marzeń

Sypialnia to przestrzeń, w której spędzamy dużo naszego czasu. Śpimy codziennie około 8 godzin. Jeśli …