ekosprzatanie
Ekologiczne sprzątanie opiera się wyłącznie na produktach ekologicznych, czyli bezpiecznych dla środowiska i naszego zdrowia |fot.: Fotolia

Ekosprzątanie, czyli jak zadbać o dom bez użycia chemii

Sprzątanie domu to nie lada wyzwanie – potrzeba na to nie tylko czasu, ale i różnorodnych detergentów i innych środków chemicznych, aby wszystko lśniło i pachniało. Ale czy na pewno? Obecnie dbamy o to, co jemy, segregujemy śmieci, staramy się używać mniej wody, dlaczego więc nie zatroszczyć się także o wnętrze naszego domu? Ekologiczne sprzątanie powoli zyskuje na popularności. Czym jest i jakie ekoprodukty pomogą nam w walce z brudem?

Sprzątanie w style eko – czym jest?

Ekologiczne sprzątanie opiera się wyłącznie na produktach ekologicznych, czyli bezpiecznych dla środowiska i naszego zdrowia. Zwykłe detergenty, gdy przedostają się do wód ściekowych, mogą nawet przyczynić się do wydzielania substancji trujących, np. metanu. Natomiast opary niektórych specyfików mogą działać rakotwórczo. Ponadto obecnie coraz więcej osób zmaga się z uczuleniami na różnego rodzaju chemiczne środki. Jeśli zaczniemy korzystać z naturalnych metod sprzątania, z całą pewnością pozbędziemy się niechcianych objawów alergii i uchronimy nasze zdrowie przed szkodliwym wpływem chemicznych preparatów.

Czego używać, aby sprzątać ekologicznie?

Jest kilka magicznych składników, które pozwolą nam w łatwy i naturalny sposób uporać się z brudem czy kamieniem. Wykorzystywane niegdyś przez nasze babcie, dziś wracają do łask. W co warto się zaopatrzyć, aby sprzątać eko? Przede wszystkim w sodę oczyszczoną, która zmiękcza wodę i nadaje się do szorowania. Kolejnym cudownym środkiem jest kwasek cytrynowy. Nawet niewielka ilość kwasku pozwoli nam w prosty sposób pozbyć się kamienia w łazience. Sprawdzi się także w walce z tłuszczem. Ocet będzie odpowiedni do mycia garnków i innych naczyń, do mycia okien, a także łazienki (zlewu, prysznica). W walce z brudem może się przydać mydło roślinne lub boraks. W gospodarskie domowym także znajdą zastosowanie różne naturalne olejki eteryczne, które wpływają na wzmocnienie właściwości antybakteryjnych i antywirusowych środków czyszczących. Obecnie coraz popularniejszą są także tzw. orzechy piorące, które dzięki dużej zawartości saponiny nadają się do użytku zarówno w pralce, jak i w zmywarce. Mogą być także stosowane jako szampon do włosów lub środek do czyszczenia srebra.

Sprzątanie ekologiczne – cena

Nie bez znaczenia jest cena ekoproduktów. Są one o wiele tańsze w porównaniu z dostępnymi w sklepach chemicznymi środkami. Ocet, kwasek cytrynowy, boraks czy soda oczyszczona to produkty, których cena to zaledwie kilka złotych. Warto korzystać z rozwiązań ekologicznych w domu – nie tylko sprawią, że oszczędzimy pieniądze, ale też uchronią nas przed toksycznym działaniem niektórych detergentów.

Dbając o dom, powinniśmy korzystać z przyjaznych dla środowiska produktów. Bez przeszkód można je zakupić w każdym supermarkecie czy aptece. Tłuszcz, kamień, nieprzyjemnych zapach – z wszystkim można się uporać, korzystając wyłącznie z babcinych, naturalnych metod. Nie warto truć się chemicznymi preparatami, które z pewnością przyspieszą sprzątanie, ale także negatywnie odbiją się na naszym zdrowiu.

NPA

Sprawdź także

drzwi lodówki

Mycie lodówki – warto to robić raz na jakiś czas

Utrzymanie czystości w miejscach, w których pracujemy i mieszkamy, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. …