farba gotowa i z mieszalnika
Wybierając kolory do wnętrza, zastanów się, czy wystarczą Ci gotowe palety odcieni, czy może lepiej kupić którąś z farb z mieszalnika | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Farba gotowa czy z mieszalnika?

Farby z mieszalnika to setki różnych odcieni. Palety gotowych farb liczą zaś zazwyczaj około kilkudziesięciu tonacji. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Remont to doskonały pretekst do zmiany kolorystyki wnętrza. Możesz sięgnąć po kolor, który ostatnio przypadł Ci do gustu, lub skorzystać z podpowiedzi projektantów i podejrzeć, jakie są topowe odcienie ostatnich sezonów. Wybierając kolory do wnętrza, zastanów się, czy wystarczą Ci gotowe palety odcieni, czy może lepiej kupić którąś z farb z mieszalnika.

Co to są farby z mieszalnika?

Farba z mieszalnika to produkt, w którym kolor jest tworzony specjalnie na zamówienie klienta. Wystarczy, że wybierzesz odcień – jeden z dostępnych w palecie kolorystycznej. Wyrób zostanie przygotowany w punkcie sprzedaży poprzez dodanie wybranego pigmentu do bazy.

Dla kogo farby z mieszalnika?

Farby z mieszalnika pozwalają na dokładne zaplanowanie kolorystyki wnętrza. To dobre rozwiązanie przede wszystkim, jeśli zależy Ci na wyjątkowo precyzyjnym dobraniu odcienia, np. do ulubionego elementu czy dodatku. Może to być obraz, wazon lub ulubiony fotel, którego odcień pragniesz powielić również na poziomie ścian – na całości lub ich fragmencie. Dzięki farbom z mieszalnika można też idealnie skopiować odcień, który wpadł Ci w oko podczas przeglądania magazynów wnętrzarskich.

Jak wybierać farby z mieszalnika?

Estetyka jest ważna, ale nie może ustępować kwestiom praktycznym i użytkowym. Pamiętaj, że farbę z mieszalnika należy dobierać, biorąc pod uwagę przede wszystkim właściwości produktu, czyli parametry wytrzymałościowe powłoki. Sięgaj przede wszystkim po wyroby o podwyższonej odporności na ścieranie, jak np. Nobiles Latex Mix.

farba z mieszalnika
Pamiętaj, że farbę z mieszalnika należy dobierać, biorąc pod uwagę przede wszystkim właściwości produktu, czyli parametry wytrzymałościowe powłoki | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

A może farba gotowa?

Ogromna liczba dostępnych odcieni to rozwiązanie przede wszystkim dla osób o jasno sprecyzowanym pomyśle na aranżację. Jeżeli jednak szukasz podpowiedzi, które możesz łatwo i szybko wykorzystać we wnętrzu, sięgnij raczej po gotowe farby dostępne w mniejszej palecie kolorów. Większość producentów tworzy inspiracje, np. sesje zdjęciowe wnętrz opartych na tych właśnie najpopularniejszych odcieniach – to gotowy „wzór”, który możesz zastosować we własnym mieszkaniu. Ograniczona paleta odcieni oznacza więc uproszczenie procesu decyzyjnego.

Lepsza będzie farba z mieszalnika czy gotowa? Odpowiedź brzmi oczywiście: to zależy. Jeśli uzyskanie konkretnego odcienia jest dla Ciebie kluczowe, sięgnij po farby z mieszalnika. Jeżeli jednak widzisz kolor dla siebie w palecie gotowych farb, takie rozwiązanie na pewno będzie prostsze, a często też tańsze.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

farby pokój dziecięcy

Farby do pokoju dziecięcego – jakie wybrać?

Malowanie pokoju dziecka to duże wyzwanie dla każdego kochającego rodzica. W końcu chodzi o urządzenie …