wymiana filtra w odkurzaczu
Filtry HEPA zaliczane są do najskuteczniejszych w zakresie oczyszczania powietrza | fot.: stock.adobe.com

Filtr HEPA do odkurzacza – co to jest i czy warto go mieć?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup odkurzacza z filtrem HEPA. Początkowo takie filtry przeznaczone były głównie dla alergików oraz osób wrażliwych na zanieczyszczenia, jednak bardzo szybko zaczęto je stosować w odkurzaczach powszechnie, gdyż okazało się, że ludziom bardzo zależy na czystości powietrza. Czym są filtry HEPA i jak działają?

Czym jest filtr HEPA?

HEPA (ang. high-efficiency particulate air filter) to filtr o wysokiej skuteczności, stosowany głównie w urządzeniach, przez które w jakiś sposób przepływa powietrze. Po raz pierwszy taki filtr stworzony został w latach 40. XX wieku, a jego zadaniem była ochrona przed skutkami promieniowania radioaktywnego. Aktualnie najczęściej stosowany jest w odkurzaczach, oczyszczaczach powietrza i klimatyzatorach.

Działanie filtrów HEPA

Do prawidłowego działania filtry HEPA wykorzystują 3 podstawowe procesy:

  • przechwytywanie;
  • zderzanie;
  • dyfuzja.

Procesy te mają na celu filtrowanie cząsteczek o różnych wielkościach. O tym, jak skutecznie będzie działał taki filtr, decyduje jego klasa.

Rozróżnienie filtrów HEPA według skali jakości:

  • EPA E10 – niska klasa filtra, wyłapuje ok. 85% zanieczyszczeń;
  • EPA E11 – filtr zapewniający filtrowanie nawet do 95%;
  • EPA E12 – filtracja wynosi 95%;
  • HEPA H13 – zapewnia skuteczność całkowitą 99,95% oraz skuteczność miejscową 99,75%;
  • HEPA H14 – najwyższa jakość filtrowania; używane głównie w specjalnych odkurzaczach, przeznaczonych dla alergików.

Czy można czyścić filtr HEPA?

Chcąc przedłużyć żywotność filtra HEPA, warto od czasu do czasu go przeczyścić. Należy jednak wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Zazwyczaj indywidualne informacje na temat czyszczenia filtra znajdziemy w instrukcji produktu – wtedy warto postępować według podanych w niej wskazówek.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie filtry HEPA nadają się do czyszczenia. Chcąc mieć pewność, czy nasz model można oczyszczać, warto sprawdzić w sieci jego dokładne oznaczenie. Zazwyczaj podczas zakupu możemy dowiedzieć się, czy wybrany przez nas filtr HEPA jest zmywalny, czy niezmywalny.

  • Filtry HEPA zmywalne – wykonane są z cząsteczek, które dobrze znoszą kontakt z wodą, a więc można je czyścić na mokro.
  • Filtry HEPA niezmywalne – nie nadają się do czyszczenia ze względu na materiał wykonania, którym najczęściej jest celuloza.

Czy warto wybrać urządzenie z filtrem HEPA?

Filtry HEPA zaliczane są do najskuteczniejszych w zakresie oczyszczania powietrza. Początkowo przeznaczone były głównie do urządzeń stosowanych przez alergików oraz osoby wrażliwe, aktualnie stały się bardzo popularne wśród całej społeczności. Coraz bardziej zwiększa się świadomość na temat tego, jak ważne jest czyste powietrze. Wybierając odkurzacz (np. z oferty sklepu internetowego VKOMTECH), oczyszczacz powietrza czy klimatyzator, staramy się kupować produkty, które pozwolą oczyszczać powietrze w jak najwyższym stopniu. Takie działanie umożliwiają im właśnie filtry HEPA, dlatego zakup sprzętu z takimi produktami jest jak najbardziej uzasadniony. Należy jednak pamiętać, że jak wszystkie filtry, także HEPA z czasem ulegają zużyciu i należy wymienić je na nowe.

Materiał partnera zewnętrznego