ilustracja kredyt hipoteczny pieniądze
Bank musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać comiesięczną ratę bez opóźnień, a takie zobowiązanie nie zaburzy płynności finansowej | fot.: materiał partnera

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Czy jesteś pewien, że stać Cię na spłatę comiesięcznych rat w ramach kredytu hipotecznego? Czy sprawdzałeś swoją zdolność kredytową? Masz gwarancję, że bank wyda decyzję pozytywną i uda Ci się nabyć własne „M”? Pamiętaj, że dzisiaj kredyt hipoteczny zaciągany jest na średnią wartość 350 000 złotych, a czas jego spłaty to około 13 lat. To zobowiązanie, które cieszy się ogromną popularnością, ale jednocześnie wymaga ogrom zabezpieczeń.

Wszystko dlatego, że to zobowiązanie, jakie niesie za sobą spore ryzyko kredytowe, a więc ryzyko ewentualnej niewypłacalności. To dlatego same instytucje bankowe dyktują ogrom restrykcyjnych warunków i nakładają ogrom ograniczeń, które spełnić musi kredytobiorca, by otrzymać potrzebne wsparcie finansowe. Sprawdź, kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

Warunki, jakie stawia bank, by dostać kredyt hipoteczny

Nie ma dwóch identycznych kredytów hipotecznych, każde takie zobowiązanie jest elastyczne, dosłownie „szyte na miarę” potrzeb, ale też możliwości spłaty danego klienta dlatego warto sprawdzić i porównać wszystkie oferty na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne . Każda instytucja bankowa prowadzi też własną politykę kredytową, przez co warunki takich zobowiązań są różne. Warunki dyktowane są również przez obowiązujące w Polsce przepisy prawa oraz normy unijne, które mają chronić interesy klientów, ale również samych banków. Kredyt hipoteczny wiąże się z typowymi ograniczeniami oraz szeregiem specyficznych obostrzeń.

Warunkiem koniecznym jest wpłata wkładu własnego, który dzisiaj wynosi 20% wartości całego zobowiązania. Osoby, które takiego nie wniosą, nie mają szans na otrzymanie kredytu na mieszkanie. Co więcej, nieruchomość, na jaką brany jest kredyt, zostaje zabezpieczona wpisem do hipoteki – w ten sposób bank minimalizuje ryzyko niewypłacalności klienta. Priorytetem jest również sama zdolność kredytowa, która wyliczana jest w każdym przypadku wpłynięcia wniosku o kredyt.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Singiel czy para wnioskuje o takie zobowiązanie? Jakie są inne zobowiązania potencjalnego kredytobiorcy i jak radził sobie w przeszłości ze spłatą innych kredytów? To czynniki, które zawsze weryfikują analityce kredytowi i które mają ogromny wpływ na wydanie decyzji pozytywnej.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

W skład samej zdolności kredytowej wchodzą rozmaite czynniki. Banki niezwykle skrupulatnie weryfikują wypłacalność swoich przyszłych klientów. Zawsze generują raport BIK, sprawdzają historię kredytową, żądają zaświadczenia o zarobkach. Jeśli kredytobiorca posiada długi albo nie spłaca innych zobowiązań w terminie, raczej nie ma szans na kredyt hipoteczny. Co więcej, warunki kredytowe są zawsze indywidualne w zakresie wartości osiąganych dochodów i comiesięcznych kosztów stałych. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny 100 000 złotych? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo każdy bank daje inne wytyczne. Należy też pamiętać, że liczy się tutaj nie tylko wysokość zarobków, ale też średnia wartości zobowiązań, jakie posiada i musi spłacać klient. Może okazać się, że dochód zainteresowanego kredytem mieszkaniowym jest naprawdę imponujący, ale posiada on tak dużo kosztów stałych, że praktycznie jest niewypłacalny. Pytanie o same zarobki nie jest więc adekwatne, co do warunków kredytowych, jakie można uzyskać.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Trzeba wiedzieć, że im większy ma być kredyt hipoteczny, tym więcej trzeba zarabiać. Bank musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać comiesięczną ratę bez opóźnień, a takie zobowiązanie nie zaburzy płynności finansowej. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny 200 tys. zł? Doradcy kredytowi potwierdzają, że przy takiej kwocie kredytu wymaga się osiąganych dochodów o średniej wartości około 4 000 złotych netto. Nie sama wysokość zarobków jest jednak ważna, bo liczy się też forma ich generowania. Za najbardziej wiarygodnych kredytobiorców uznawani są ci, którzy pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Oczywiście nie oznacza to, że szans na kredyt hipoteczny nie mają osoby zarabiające na podstawie umowy zlecenia, o dzieło czy prowadzący działalność gospodarczą. W ich przypadku bank może jednak zaproponować nieco gorsze warunki kredytowe albo dochód musi być znacznie wyższy.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny 300 tys. zł? Jeszcze więcej, bo około 6 000 złotych. Tutaj zasada wyliczania zdolności finansowej jest dokładnie taka sama.

Pamiętajmy, że nie każdy generuje tak wysokie dochody, by można było zaciągnąć kredyt hipoteczny samodzielnie. Nie jest to problem, bo jedną z metod na wzmacnianie zdolności kredytowej jest wzięcie takiego zobowiązania z inną osobą, na przykład z mężem, członkiem rodziny, a nawet z przyjacielem. Zdolność kredytowa zostaje wtedy rzecz jasna wzmocniona, natomiast warto mieć na uwadze, że wtedy wszyscy współkredytobiorcy zostają obarczeni dokładnie taką samą odpowiedzialnością za regularną spłatę comiesięcznych rat i spełnianie wszelkich warunków kredytowych, jakie zostały zapisane w umowie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kredyt hipoteczny dla frankowiczów

Kredyty hipoteczne a frankowicze. Co warto wiedzieć?

Jeśli masz kredyt hipoteczny w szwajcarskich frankach, prawdopodobnie martwisz się o przyszłość kursu tej waluty. …