jadalnia obrus na stole
Obrusy na stół występują w wersji gotowej, jak i na metry | fot.: stock.adobe.com

Jak dobrać rozmiar obrusu?

W każdym domu i mieszkaniu powinien znaleźć się przynajmniej jeden obrus. Większość osób posiada ich nawet kilka – do stosowania na co dzień, na szczególne okazje, na święta i tak dalej. No ale jak dobrać odpowiedni rozmiar? Przeglądamy dostępne obrusy na stół i odpowiadamy na to ważne pytanie.

Krok pierwszy – zmierz stół

Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniego obrusu na stół jest dokonanie stosownych pomiarów. Należy dokładnie zmierzyć stół – jego długość i szerokość. Przy stołach prostokątnych sprawa jest dość prosta. Nieco trudniejsze jest wymierzenie stołów owalnych. Tam interesuje nas najdalej wysunięty fragment stołu. Przy stołach rozkładanych musimy też uwzględnić wszystkie możliwe warianty. Należy zatem stopniowo dokładać kolejne płyty lub części stołu i dokonać każdego pomiaru osobno. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wiemy, że korzystamy ze stołu tylko przy określonym jego rozłożeniu. Wówczas jeden pomiar wystarczy. Obrusy na stół muszą być dobrze dopasowane, dlatego dokonanie pomiarów stanowi najważniejszy element zakupu.

Krok drugi – określ rozmiar zakładki

Jak powszechnie jednak wiadomo, obrus nie kończy się idealnie z brzegiem stołu. Konieczne jest również dokonanie stosownej zakładki. Najczęściej zwisająca część ma około 20-25 centymetrów. To optymalny wymiar, ponieważ przy tej długości obrus ładnie opada ze stołu, a jednocześnie nie jest za długi. Zbyt długi obrus może powodować, że goście będą go ze sobą zabierać przy każdym wstawaniu albo ściągać w czasie siedzenia. Jeżeli chcesz samodzielnie stwierdzić, jaka długość będzie optymalna, połóż na stole ściereczkę lub prześcieradło i zobacz jak wygląda każda z możliwych wersji. Obrusy na stół pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim zabezpieczają stół przed otarciami. Z drugiej strony natomiast stanowią efektowny dodatek. Można je dopasować do aranżacji jadalni lub salonu albo używanej zastawy.

Krok trzeci – kup odpowiedni obrus

Obrusy na stół występują w wersji gotowej, jak i na metry. Przy stole o niestandardowych wymiarach trzeba niestety postawić na tę drugą opcję. Obrusy gotowe dostępne są natomiast zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach z tekstyliami i akcesoriami do domu lub mieszkania. Polecamy w szczególności sklepy internetowe. Tam wybór obrusów jest bowiem najszerszy. Chodzi przy tym nie tylko o wymiary, ale również ich styl i kolorystykę. Warto stawiać na znanych i cenionych producentów. To bowiem gwarancja wysokiej jakości i jednocześnie przystępnej, korzystnej ceny.

Materiał partnera zewnętrznego