wymienniki ciepła w domu
Wymienniki ciepła stosuje się najczęściej tam, gdzie pełni on rolę centralnego urządzenia, które z kolei odpowiedzialne jest za prawidłowe funkcjonowanie systemu | fot.: stock.adobe.com

Jak działa wymiennik ciepła CO? Kiedy warto go stosować i jak czyścić?

Zrozumieć zasadę działania wymienników ciepła nie jest trudno. Montując owe urządzenia jesteśmy w stanie zaoszczędzić na kosztach, jakie ponosimy podczas ogrzewania i ochładzania pomieszczeń. Wymiennik ciepła sprawia, że efektywność urządzeń wchodzących w skład ogrzewania wzrasta. Jednak przed przystąpieniem do czynności, jaką jest montaż całej instalacji, warto zapoznać się z rozwiązaniami jakie znajdziemy na rynku.

Czym jest wymiennik ciepła?

Wymiennik ciepła daje nam możliwość wymiany ciepła pomiędzy płynami o różnych temperaturach. Wymiana ciepła zachodzi w wyniku zachodzącego zjawiska, jakim jest konwekcja oraz przewodzenie. Gorący płyn z jakim mamy styczność przekazuje energię konwekcyjną do ścianki lub powierzchni rurki. Następnie całość przechodzi przez ściankę rurki lub płytkę, gdzie ostatecznie wszystko jest pobierane przez zimny płyn.

Wymienniki dają nam możliwość wymiany ciepła w sposób ustalony i nieustalony. Do pierwszego typu wymiany dochodzi tylko i wyłącznie w urządzeniach o ciągłym działaniu. Natomiast system nieciągły może wymieniać ciepło jednorazowo lub całość da się zaprogramować tak by załączała się o odpowiednich porach. W tych systemach występują jedynie nieustalone pola temperaturowe.

Gdzie stosuje się wymienniki ciepła?

Wymienniki ciepła stosuje się najczęściej tam, gdzie pełni on rolę centralnego urządzenia, które z kolei odpowiedzialne jest za prawidłowe funkcjonowanie systemu. Jednak nie tylko – korzysta się z niego również w celu utrzymania odpowiedniej temperatury. Z tego typu systemami mamy do czynienia także wówczas, gdy montowane są w wentylacjach w, których istnieje potrzeba  odzysku ciepła wyprowadzonego na zewnątrz. Wymiennik ciepła co to jedna z kilku części instalacji centralnego ogrzewania (CO) oraz ciepłej wody użytkowej (CWU).

Coraz częściej korzysta się z nich również podczas użytkowania instalacji, która bez słońca nie mogła by działać. Szczególnie rozwiązanie to można spotkać w zakładach przemysłowych.

Wymiennik ciepła płytowy

Płytowy wymiennik ciepła zbudowany jest z cienkich płyt, które połączone są ze sobą. Działanie wymiennika jest banalnie proste: mianowicie dochodzi do wymiany ciepła pomiędzy nośnikami w formie płynnej lub gazowej. Ciepłem obraca się zazwyczaj wykorzystując do tego celu dwa urządzenia w formie przekaźników jednak istnieją sposoby na zwiększenie owej ilości. Mimo tego mechanizm działania wymienników korzysta z powstałej różnicy temperatur pomiędzy dwoma mediami w ten sposób istnieje możliwość przekazania energii cieplnej.

Dodatkowo warto wspomnieć, że nie ważne z jakim wymiennikiem ciepła mamy styczność, gdyż minimum raz w roku należy pamiętać o jego przeglądzie oraz gruntownym czyszczeniu ze względu na warunki w jakich pracują owe urządzenia. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się specjalne agregaty, a zakres prac z jakimi będziemy musieli się zmierzyć zależy tylko i wyłącznie od modelu z jakim mamy styczność. Przy obecnych cenach za węgiel czy prąd metoda ogrzewania o jakiej wspomniano w tym artykule należy do rozwiązania, które nie nadwyręży naszego budżetu domowego. 

OLI