czyste powietrze w domu
Oczywiście z dnia na dzień nie zmienimy powietrza w środowisku, które nas otacza, ale możemy podjąć próby oczyszczania powietrza w domu | fot.: Fotolia

Jak oczyszczać powietrze w mieszkaniu

Ubiegłej wiosny pojawił się ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. Jak się okazało, ponad połowa miast w rankingu należy do Polski, z czego w pierwszej dziesiątce jest aż siedem polskich miast. Do najbardziej zanieczyszczonych należą Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Kraków, Katowice, Nowa Ruda, Gliwice, Zakopane. Jak się okazało po analizie danych, także miasta, które nie znalazły się w rankingu nie mają się czym chwalić. W większości miast i miasteczek norma zanieczyszczeń powietrza przekroczona jest dwukrotnie, a to wszystko odbija się na naszym zdrowiu.

Zanieczyszczenia w domu

Powietrze, które jest na zewnątrz, naturalnie jest również w naszych domach, do tego dochodzi kurz, sierść zwierzęca, liczne alergeny, a niekiedy także zarodniki grzybów i pleśni. Do tego wszystkiego powinniśmy jeszcze doliczyć elektrosmog. Jak więc widać powietrze, które nas otacza i jest niezbędne do życia jednocześnie nam szkodzi. Oczywiście z dnia na dzień nie zmienimy powietrza w środowisku, które nas otacza, ale możemy podjąć próby oczyszczania powietrza w domu.

Domowe sposoby na oczyszczanie powietrza

Najbardziej naturalnym sposobem oczyszczania powietrza jest wprowadzenie dużej ilości roślin pokojowych. To one dostarczą nam tlen i wyłapią liczne zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla. Doskonale sprawdzają się chamedory, paprotki, anturium i inne rośliny. Kolejnym elementem wpływającym na jakość powietrza w domu jest częste sprzątanie, w tym odkurzanie, mycie podłóg i wszelkich poziomych powierzchni. W ten sposób zlikwidujemy dużą ilość kurzu i żyjących w nim roztoczy, a także pyłków i innych zanieczyszczeń. Bardzo dobre w tej roli są odkurzacze wodne.

Parametry powietrza

Na jakość powietrza, którym oddychamy ma też wpływ jego wilgotność i temperatura. W zbyt suchym powietrzu wszelkie zanieczyszczenia przy każdym ruchu unoszą się i krążą w powietrzu, a my je wdychamy. Z drugiej strony zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni jeszcze bardziej szkodliwych dla zdrowia. Wilgotność powietrza możemy jednak mierzyć wilgotnościomierzem i regulować nawilżaczami powietrza. Kolejnym parametrem jest temperatura. Przegrzewanie pomieszczeń również nie wpływa dobrze na nasz układ oddechowy, ale także na samopoczucie.

Jonizacja

Ważna jest również jonizacja powietrza. Z pomocą dobrego jonizatora możemy usunąć jony dodanie wytwarzane przez urządzenia elektryczne (elektrosmog). Jony dodatnie powodują między innymi bóle głowi zmęczenie. Jonizatory wytwarzają jony ujemne, które neutralizują jony dodanie. Jony ujemne wydzielają także nagrzane bryły soli, które służą jednocześnie jako nietypowa lampka.

Oczyszczacze powietrza

Wśród sprzętu AGD mamy do wyboru mnóstwo oczyszczaczy powietrza. Są one rzeczywiście bardzo skuteczne i wyłapują nawet najmniejsze zanieczyszczenia i niwelując nieprzyjemne zapachy. Niektóre oczyszczacze mają funkcję nawilżania powietrza, jonizacji, aromaterapii i inne. Kupując oczyszczacz warto zainwestować z model, który wydajnie filtruje powietrze i ma bardzo dobre filtry, w innym wypadku oczyszczacz nie spełni swojego zadania.

APA

Sprawdź także

nowoczesny dom projekt

Montaż rekuperacji, czyli zalety nowoczesnych rozwiązań dla domu

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszy się rekuperacja. Odpowiednia wentylacja naszych pomieszczeń stanowi wartość …