poduszki eklektyczne wnętrze boho
Poduszki ozdobne pozwalają na dodanie naszemu wnętrzu charakteru, podkreślenie indywidualnych upodobań czy wyrażenie umiejętności nawiązywania do trendów wnętrzarskich | fot.: stock.adobe.com

Jak odpowiednio dobrać poduszki dekoracyjne?

Każdy z nas ogromną uwagę przykłada do tego, jak prezentuje się nasze wnętrze. Można śmiało powiedzieć, że chcemy, by było ono maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb oraz preferencji. Wobec tego, niezbędnym elementem wystroju wnętrz stały się poduszki. Nie tylko pozwolą nam one się zrelaksować, ale co więcej, będą spełniały konkretną funkcję dekoracyjną. Tak więc jak dobrać poduszki ozdobne?

Poduszki ozdobne i ich rozmiar

W pierwszej kolejności, przy wyborze poduszek dekoracyjnych należy kierować się rozmiarem sofy. To właśnie na niej one się znajdą, więc muszą być idealnie wręcz dopasowane. Śmiało można powiedzieć, że poduszki dekoracyjne dla sofy trzyosobowej powinny mieć wymiary około 45×45 centymetrów lub nieco więcej czyli 50×50 centymetrów. Wybierając poduszki w mniejszym rozmiarze, nie będą one się dobrze uzupełniać z wymiarami sofy i mogą wyglądać nieco nieestetycznie. W przypadku w którym jesteśmy posiadaczami sofy o pokaźnych rozmiarach, na której z powodzeniem zmieści się pięć osób, a nawet i więcej, wówczas można postawić na poduszki dekoracyjne w rozmiarach 60×60 lub 70×70 centymetrów. Wówczas wprowadzą one do wnętrza przytulność. Dla małych sof przeznaczą są poduszki w rozmiarach 40×40 centymetrów lub mniejsze. W ten sposób nie zabiorą one przestrzeni do siedzenia, a równie dobrze będzie je można wykorzystać w przypadku foteli.

Kształt poduszek dekoracyjnych

W przypadku poduszek dekoracyjnych ich kształt jest tak samo ważny jak ich rozmiar. Okazuje się, że najpopularniejszym kształtem poduszek ozdobnych jest figura geometryczna- kwadrat. Niemniej jednak szukając poduszek dekoracyjnych w sklepie internetowym można również natknąć się na modele prostokątne, okrągłe lub na poduszki w kształcie walca. Pojawia się więc swoiste pytanie, jak wybrać najlepszy kształt? Wówczas warto się zainspirować poniższymi wyznacznikami:

  • jeśli przede wszystkim cenimy sobie wygodę i chcemy komfortowo usiąść a przy okazji mieć podparcie dla pleców na całej ich długości, wówczas idealnie sprawdzi się poduszka kwadratowa. Jest to kształt najbardziej wszechstronny, a także można wykorzystać je jako podparcie podczas siedzenia na krześle lub w fotelu.
  • jeśli z kolei zależy nam przede wszystkim na podparciu niższej części kręgosłupa lub jego odcinka szyjnego, wówczas rozwiązaniem są poduszki prostokątne, które można wykorzystywać zarówno w ułożeniu pionowym jak i ułożeniu poziomym.
  • jeśli posiadamy skórzaną sofę i chcemy do niej dobrać odpowiedni kształt poduszek dekoracyjnych, to warto postawić na poduszki-wałki, gdyż nie będą one się ześlizgiwać w dół, a dzięki temu zapewnią idealne podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Poduszki ozdobne: swobodnie kreuj styl

Niemniej jednak koniecznie trzeba również uwzględnić jaki efekt chcemy osiągnąć wybierając poduszki dekoracyjne. Sklep internetowy z tego typu akcesoriami oferuje właściwie dowolny wybór tekstyliów, stąd możemy niemal dowolnie kształtować wnętrze stosując wybrane dodatki. Wykorzystanie jedynie kwadratowych poduszek dekoracyjnych, w tym samym rozmiarze i kolorze podkreśli nowoczesny wygląd wnętrza i zaakcentuje jego prostotę. Jeśli jednak efekt ma być bardziej eklektyczny można zdecydować się na poduszki dekoracyjne w różnych kształtach i rozmiarach oraz dowolnie wybranych kolorach. Taki eklektyzm nawiązuje do szalenie popularnego stylu boho i umożliwia wprowadzenie do wnętrza nieco ekstrawagancji i swobodnego luzu. Z kolei poduszki ozdobne w stylu skandynawskim to najczęściej symetryczne prostokątne lub kwadratowe, regularne poduszki w kolorach zbliżonych do kolorów ziemi. Możemy także uczynić z poduszek swoisty kontrapunkt dla wystroju mieszkania. Wówczas na przykład w stonowanym, minimalistycznym pomieszczeniu, możemy postawić na wyraźny kolor, a nawet poduszki z tłoczoną ornamentacją.

Poduszki ozdobne pozwalają na dodanie naszemu wnętrzu charakteru, podkreślenie indywidualnych upodobań czy wyrażenie umiejętności nawiązywania do trendów wnętrzarskich. Możemy swobodnie dysponować tego typu dodatkami dyskretnie zmieniając charakter sypialni czy salonu. Tego typu akcesoria świetnie nadają się właśnie do tego aby niewielkim nakładem środków odświeżyć aranżację i cieszyć się wymarzonym wnętrzem.

OLI

Sprawdź także

karnisze styl skandynawski

Karnisze sufitowe w stylu skandynawskim: jak osiągnąć prostotę i elegancję w aranżacji?

Urządzasz dom w stylu skandynawskim? Takie wnętrze wyróżnia się jasnością. Znajduje się w nim sporo …