pędzel przy ścianie
Jednym z pomysłów na ożywienie wnętrz jest użycie dwóch, mocno kontrastujących ze sobą kolorów | fot.: materiał partnera

Jak pomalować pokój – na co warto zwrócić uwagę?

Każde mieszkanie od czasu do czasu wymaga małego remontu. Zazwyczaj sprowadza się on do pomalowania ścian, ewentualnie wymiany części mebli na nowe. Malowanie uchodzi za czynność względnie łatwą dlatego większość z nas podejmuje się wykonać je samodzielnie. Oddając pracę w ręce fachowca musimy się przygotować na większy wydatek niż zakup farb i pędzli. Biorąc całość na siebie możemy zaoszczędzić pieniądze, ale musimy zarezerwować sobie ekstra czas. Wybór jest więc dość prosty. W poniższym tekście podpowiemy jak pomalować pokój, aby uzyskać pożądany efekt.


Kolor ma znaczenie

Każdy, kto choć raz wprowadzał się do nowego miejsca z pewnością zwracał uwagę na kolory ścian. Wbrew pozorom mają one znaczenie i to spore. Tradycyjna biel nie zawsze jest idealnym wyborem, gdyż może budzić skojarzenia sterylności i zimna. Co innego, gdy dodamy do niej odcień żółtego. Lekko kremowe ściany dodają wnętrzom ciepła pozostając przy tym jasnymi. Malowanie jest na tyle proste i względnie tanie, iż prostymi zabiegami możemy mocno odmienić klimat każdego pokoju. Co istotne coraz częściej można spotkać się z rozwiązaniem, w którym część mieszkania maluje się na jeden kolor, a pozostałą na drugi. Dzięki temu zyskuje ono nowoczesny wygląd bez kosztownych zabiegów.

Jak pomalować pokój na dwa kolory?


Jednym z pomysłów na ożywienie wnętrz jest użycie dwóch, mocno kontrastujących ze sobą kolorów. Co istotne nie musi to być wcale domena pokoju dziecięcego. Sprawdzi się również w salonie. Wówczas główny np. biały stanowi kolor główny, a np. pomarańcz lub czerwień wykorzystujemy do pomalowania stosunkowo niewielkich fragmentów ścian. Odpowiednio wkomponowane pionowe pasy mogą wnieść do pomieszczenia ciekawy efekt.
Oczywiście dobór kolorów powinien być podyktowany zarówno przeznaczeniem pokoju: salon, sypialnia, przedpokój, jak i jego wielkością i wysokością. Kolor może optycznie dodać przestrzeni, jak i ją zmniejszyć.
O ile w pokoju dziecięcym żółte ściany i niebieski sufit mogą wyglądać doskonale, o tyle te same kolory w salonie mogą nie dać podobnego efektu. Tak samo należy się zastanowić, zanim wprowadzimy do sypialni kolor czerwony, który jak wiadomo działa pobudzająco, a to ostatnia rzecz, jakie nam potrzeba, kiedy próbujemy zasnąć.

Jak pomalować salon?


Salon to w każdym mieszkaniu lub domu miejsce wyjątkowe. To tutaj odpoczywamy, tutaj podejmujemy gości. Warto, aby panował w nim odpowiedni klimat, w którym będziemy lubili przebywać bez względu na porę roku i dnia. Salon to również największy pokój w mieszkaniu co daje większe możliwości aranżacji. Jak wcześniej wspomnieliśmy powoli odchodzi się od malowania ścian na tradycyjną biel. Producenci farb zdają sobie z tego sprawę wprowadzając do swojej oferty biel z odrobiną żółci, różu czy błękitu, dzięki czemu ściany pozostają niemal białe, ale nie tworzą w salonie zimnego klimatu.

Więcej porad dotyczących malowania pokoju na dwa kolory znajdziesz na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/duze-pomieszczenia-jakie-kolory-farb-wybrac-porady-eksperta

Materiał partnera

Sprawdź także

kobieta w kurtce jeansowej

Hity modowe lata 2021

Co roku trendy się zmieniają. W jednym sezonie popularnością mogą cieszyć się pastele, a w …