Segregowanie śmieci
Sortowanie odpadów zaczyna być również normą w naszych domach, a liczne kampanie edukacyjne kierowane są do wszystkich jeszcze nieprzekonanych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak prawidłowo segregować śmieci? Zobacz co musisz wiedzieć o sortowaniu odpadów

Segregacja śmieci coraz rzadziej bywa postrzegana przez Polaków jako uciążliwy obowiązek czy działanie pozbawione sensu. Chociaż nadal walczymy o to, by ilość gospodarstw domowych i firm, sortujących odpady była większa, sytuacja zmienia się wraz ze wzrostem naszej świadomości ekologicznej i ekonomicznej.

Lepiej zaczynamy rozumieć cel segregowania oraz dostrzegamy korzyści, jakie sortowanie odpadów niesie środowisku, społeczeństwu czy firmie. Segregowanie odpadów staje się ważnym elementem w bieżącej działalności przedsiębiorstw, które optymalizują dzięki recyklingowi swoje koszty i procesy produkcyjne oraz budują pozytywny wizerunek swojej marki. Sortowanie odpadów zaczyna być również normą w naszych domach, a liczne kampanie edukacyjne kierowane są do wszystkich jeszcze nieprzekonanych.

Dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna?

Segregacja śmieci to czynność tak istotna i pożądana, ponieważ odpady to cenne surowce. Wiele z nich może dostać nowe życie i stać się dobrem, z którego jeszcze nie raz skorzystamy. Selekcja odpadów, czyli umiejętne ich klasyfikowanie i rozdzielenie w miejscu, gdzie powstają, to podstawowy czynnik, który decyduje o efektywności recyklingu.

Im więcej odpadów poddamy przetworzeniu, tym więcej wartościowych surowców odzyskamy. A dzięki temu oszczędzimy zasoby naturalne, energię, czas, pieniądze. Bez względu na to, czy naszym celem jest zrównoważony rozwój firmy, optymalizacja zasobów w procesie produkcyjnym przedsiębiorstwa czy aktywizuje nas po prostu troska o środowisko naturalne, musimy segregować odpady tak, by można było je w jak największej części ponownie wykorzystać.

Same kosze do segregacji nie wystarczą: potrzebna jest wiedza

Istotnym ułatwieniem przy sortowaniu śmieci w gospodarstwach domowych jest to, że pojemniki do segregacji mają zróżnicowaną kolorystykę, która pozwala bez trudu rozpoznać ich przeznaczenie. Kosze do segregacji są także wyposażone w instrukcje czy tabliczki informacyjne, które precyzują, co można w nich umieścić. W przypadku wątpliwości można również wesprzeć się informacjami dostępnymi na stronie Ministerstwa Środowiska czy gminy.

O ile w domach dość łatwo udaje nam się stosować zasady obowiązujące przy selekcji śmieci, o tyle w przypadku firm o różnych profilach działalności, a więc i produkujących różne typy odpadów, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Praktyczny i wartościowy poradnik zainteresowani mogą odnaleźć w materiałach przygotowanych przez Stena Recycling, dedykowanych konkretnym potrzebom Klientów produkcyjnych.

Świadomi przedsiębiorcy, dla których racjonalna gospodarka odpadami to synonim optymalizacji ważnych zasobów firmy, takich jak czas, praca, finanse, wprowadzają liczne rozwiązania wspierające recykling. Stawiają na efektywniejsze sortowanie i edukację pracowników. Wiele firm korzysta przy tym z pomocy specjalistów. Stena Recycling potrafi dopasować rozwiązania z zakresu gospodarowania odpadami do specyficznych potrzeb danej firmy tak, by maksymalnie wykorzystać wartość każdego odpadu.

Prawidłowa segregacja śmieci – kilka ważnych zasad

  • zawsze stosuj się do wskazówek umieszczonych na workach i pojemnikach na odpady; pamiętaj m.in. o opróżnianiu butelek i słoików;
  • staraj się, by odpady zajmowały w koszu jak najmniej miejsca: zgniataj butelki i puszki, składaj pudła i kartony;
  • redukuj ilość odpadów zmieszanych – część z nich można odzyskać, np.: fragment zabrudzonego papieru można oderwać, a czysty wrzucić do śmieci przeznaczonych do przetworzenia;
  • odpady niebezpieczne zawsze pozostawiaj w miejscach do tego przeznaczonych: leki w aptekach, baterie czy zużyty sprzęt elektroniczny w sklepach, opony w warsztatach itp.;
  • jeśli prowadzisz biznes, skorzystaj przy selekcji odpadów z pomocy specjalistycznych firm, które zajmują się gospodarowaniem odpadami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

benzyna syntetyczna

Benzyna syntetyczna: przyszłość motoryzacji

Wysoka emisja spalin przyczynia się do pogorszenia się jakości powietrza, a co za tym idzie …