Kran i blat w kuchni - ciemny design
W blacie szafki ustawionej w rogu kuchni można umieścić zlew. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak rozsądnie zagospodarować kuchenny kąt

Sposób zagospodarowania kątów w kuchni może sprawić, że zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania naczyń i sprzętu albo że stracimy sporą część jej metrażu. Dobre pomysły na kuchenne kąty są istotne zwłaszcza w niedużych kuchniach, w których walczy się o każdy centymetr kwadratowy powierzchni.

Narożna szafka z łamanymi drzwiami

Kuchnie modułowe, sprzedawane jako zestawy mebli kuchennych, najczęściej nie uwzględniają niestandardowych rozwiązań, umożliwiających np. zagospodarowanie kątów. Szafki narożne można wtedy dokupić poza zestawem lub wykonać na zamówienie.

Standardowym rozwiązaniem, które jest proponowane dla osób szukajcych narożnych mebli, są szafki z łamanymi drzwiami. Drzwi odchyla się w nich tylko w jedną stronę, a ich skrzydła są połączone zawiasami tak, że po zamknięciu szafki tworzą kąt prosty. Szafki tego typu są bardzo pojemne, doskonale nadają się do tego, żeby trzymać w nich duży sprzęt kuchenny lub duże naczynia.

Żeby ułatwić organizację przestrzeni w takiej szafce i ułatwić dostęp do znajdujących się w niej przedmiotów, można zamontować tzw. kosze cargo. Są to najczęściej chromowane kosze, które można zamontować w szafce na prowadnicach. Dzięki temu łatwo jest je wysunąć nawet z najdalszego kąta szafki i wsunąć z powrotem. Taki kosz może być połączony z drzwiami szafki, co sprawi, że będzie wysuwał się automatycznie wtedy, kiedy ktoś otworzy szafkę.

Zlew narożny

W blacie szafki ustawionej w rogu kuchni można umieścić zlew. W sprzedaży znajdują się zlewy o różnych kształtach, np. trójkątne, owalne, o kształcie trapezu, które doskonale nadają się do tego, żeby umieścić je w rogu kuchni. Po obu stronach narożnego zlewu powinna znajdować się przestrzeń, np. szafka z blatem, a nie ważne urządzenia jak np. zmywarka czy kuchenka, dzięki temu wygodniej będzie korzystać z kuchni więcej niż jednej osobie w tym samym czasie.

Półeczki narożne

Rozwiązaniem, które może przypaść do gustu minimalistom, jest zawieszenie na ścianie trójkątnych półek, które wpasowane w kąt, wypełnią go. Takie półeczki można przymocować od podłogi do takiej wysokości, jaką mają pozostałe kuchenne meble. Na otwartych półkach można przechowywać np. dekoracyjne naczynia.

Przeczytaj także: Energooszczędna kuchnia

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

garnki nieprzywierające

Gotuj bez przypaleń z garnkami nieprzywierającymi

Kompletowanie wyposażenia kuchni potrafi trwać latami. Głównie dlatego, że mało kogo stać na zakup w …