Modna i funkcjonalna jadalnia
Gdy całość została utrzymana w tradycyjnym, klasycznym, czy rustykalnym klimacie, postawmy na stół i krzesła zdobione, drewniane, lub tapicerowane. | fot.: fotolia.com, 162403988 | autor: Photographee.eu

Jak urządzić elegancką i funkcjonalną jadalnię?

W jadalni liczy się zarówno odpowiednie wyposażenie, jak i właściwe rozplanowanie przestrzeni. Musi panować w niej odpowiedni klimat, a wystrój powinien sprzyjać komfortowemu spożywaniu posiłków. Jadalnię można urządzić jako osobne pomieszczenie, albo w specjalnie wydzielonej części salonu czy kuchni. O czym należy pamiętać przy jej planowaniu?

Wbrew pozorom, jadalnia to nie tylko odpowiedni stół i krzesła. Chociaż to właśnie te elementy stanowią niezaprzeczalną podstawę, warto poznać zasady urządzania strefy jadalnianej. Jeżeli mamy nieco więcej miejsca do zagospodarowania, warto zdecydować się na większy stół. Najpraktyczniejsze będą modele prostokątne i okrągłe, jednak blat z prostymi brzegami łatwiej ustawimy pod ścianą. Jego minimalna długość powinna wynosić 120 cm. Gdy urządzamy jadalnię w kuchni lub w salonie, pamiętajmy, aby pozostawić około 80 cm na umieszczenie krzeseł. W tym przypadku bardzo istotna jest również stylistyczna spójność. Kolorystyka i forma mebli musi odpowiadać reszcie wyposażenia.

Dlatego, jeżeli w danym pomieszczeniu dominuje styl nowoczesny, wybierzmy dopasowane krzesła designerskie. Gdy całość została utrzymana w tradycyjnym, klasycznym, czy rustykalnym klimacie, postawmy na stół i krzesła zdobione, drewniane, lub tapicerowane. Komfortowe siedziska są niezbędne do bezproblemowego delektowania się potrawami w rodzinnym gronie. Powinny być maksymalnie wygodne i znajdować się na właściwej wysokości (od 45 do 49 centymetrów od podłogi). Te elementy wyposażenia odgrywają ogromną rolę, dlatego ich wybór należy dobrze przemyśleć. Będą intensywnie użytkowane przez wiele kolejnych lat, warto więc, aby były nie tylko estetyczne, ale również trwałe i dobrze wykonane. W poszukiwaniu odpowiednich mebli kierujmy się ofertą renomowanych sklepów, zwłaszcza internetowych, w których znajdziemy o wiele większy wybór i często korzystniejsze ceny. Doskonałym przykładem jest sklep modekor.pl z bogatą ofertą ekskluzywnych mebli.

Meble to nie wszystko. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu

Ogromną rolę w każdej jadalni odgrywa oświetlenie. To ono decyduje o apetycznym wyglądzie potraw i atrakcyjności stołowej zastawy. Wbrew pozorom, światło jest jednym z najważniejszych wyznaczników, o których powinniśmy pamiętać przy urządzaniu każdej strefy – salonu, kuchni, jadalni, czy korytarza. W przypadku stołu umieszczonego pod ścianą, możemy zdecydować się na lampę ścienną lub drugą oprawę wiszącą (gdy posiadamy wystarczająco duży salon czy kuchnię). Innym sposobem jest umieszczenie praktycznych kinkietów. Najlepszy efekt aranżacyjny gwarantuje jednak wisząca lampa umieszczona centralnie nad stołem.

W przypadku dominującego stylu w większości jadalni, od lat rządzą proste i ponadczasowe elementy wyposażenia. Stawiamy na drewno, tapicerkę, skórę, szkło, oraz praktyczny minimalizm. Coraz większą popularnością cieszą się też meble designerskie, które same w sobie stanowią ozdobę każdego wnętrza. Ich oryginalna i nietypowa forma dodaje wyjątkowego charakteru, a prostota wykonania zachwyca wygodą i funkcją dekoracyjną.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

winylowa podłoga

Jaki kolor podłogi wybrać? Poradnik

Kolor podłogi to bardzo ważny aspekt, który wpływa na odbiór całego pomieszczenia. Powinien on współgrać …