Salon w stylu new art deco
Styl New Art Déco nawiązuje do nurtu art déco, który narodził się na początku XX wieku we Francji i zyskał popularność w całej Europie podczas dwudziestolecia międzywojennego | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jak urządzić salon w stylu New Art Déco?

Styl New Art Déco szturmem zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Próżno szukać innego trendu wnętrzarskiego, który tak zgrabnie łączyłby wyrazistą kolorystykę, geometryczny porządek i obfitość dekoracji z dobrym smakiem oraz przytulnością. Zobacz, jak urządzić salon w stylu New Art Déco!

Art déco w nowoczesnej odsłonie

Styl New Art Déco nawiązuje do nurtu art déco, który narodził się na początku XX wieku we Francji i zyskał popularność w całej Europie podczas dwudziestolecia międzywojennego. Styl ten polegał na łączeniu uporządkowanych, symetrycznych form z przepychem luksusowych materiałów, takich jak: złoto, heban, mahoń, marmur, kość słoniowa, aksamit, jedwab czy kamienie szlachetne. We wnętrzach urządzonych w duchu art déco królowały kontrasty kolorystyczne, regularne, geometryczne (choć często skomplikowane) desenie, wygodne meble o miękkich obiciach, błyszczące, lustrzane powierzchnie, a wszystko to skąpane w blasku licznych świec, lamp i żyrandoli.

Okres królowania art déco na salonach był jednocześnie czasem prężnego rozwoju sztuki użytkowej. Wyznacznikami omawianej stylistyki stały się zatem wygoda i praktyczność. Meble oraz przedmioty codziennego użytku miały być nie tylko piękne, lecz także użyteczne. Styl New Art Déco czerpie pełnymi garściami z minionej ery luksusu, a zarazem jest przystosowany do nowoczesnych wnętrz: bardziej stonowany, przytulny i dostępny dla każdego.

Meblujemy salon w stylu New Art Déco

Styl New Art Déco z jednej strony promuje symetrię, prostotę i uporządkowaną przestrzeń, z drugiej hołubi nasycone kolory, bogate dekoracje i wytworne tkaniny. Meble do salonu wpisujące się w jego założenia powinny być zatem dalekie od minimalistycznego designu. Wybierzmy sofy i fotele o opływowych kształtach, wyposażone w wygodne wygięte oparcia, szerokie podłokietniki i miękkie obicia skórzane lub welurowe.

Fotel Grimsey w stylu New Art Déco
Fotel Grimsey w stylu New Art Déco | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

W klasycznym art déco prym wiodły biel i czerń, w nowoczesnej wersji tego stylu natomiast uznaniem cieszą się komplety wypoczynkowe o pikowanych obiciach w odcieniach burgundu, ciemnej zieleni i zgaszonego różu.

Aby aranżacja nabrała lekkości, warto postawić w salonie stolik na cienkich nóżkach albo ławę ze szklanym blatem. Rewelacyjny efekt osiągniemy, łącząc materiały o zróżnicowanej fakturze, np. matowe drewno z błyszczącym metalem imitującym złoto, srebro lub miedź. W salonie nie może zabraknąć smukłych witryn i przeszklonych regałów, w których zaprezentujemy kolekcję naszych stylowych dekoracji.

Poduszki dekoracyjne
Poduszka dekoracyjna z cekinami idealnie sprawdzi się do pomieszczenia w stylu New Art Déco | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wybieramy dekoracje w duchu New Art Déco

Punktem wyjścia przy dobieraniu dodatków do salonu w stylu New Art Déco powinny być geometryczne wzory. Okręgi, półkola, romby, trójkąty i uproszczone motywy roślinne mogą zagościć na dywanie, zasłonach, narzutach, poszewkach na poduszki oraz w designie naczyń, lamp i pojemników na bibeloty. Te proste i powtarzalne kształty mają przyciągać uwagę, dlatego warto zadbać, by występowały w kontrastowych kolorach. Barw nie musimy jednak dobierać na zasadzie przeciwieństw – postawmy na mniej krzykliwe, eleganckie połączenia, np. bladoróżowy bieżnik albo burgundową poduszkę w złociste wzory. Pamiętajmy, że geometryczne desenie prezentują się korzystnie w towarzystwie gładkich powierzchni. Wzorzyste tekstylia łączmy z tkaninami bez nadruków, dekoracyjnymi ze względu na oryginalną strukturę.

Różowe siedzisko New Art Déco
Różowe siedzisko, czyli subtelny dodatek do salonu urządzonego w stylu New Art Déco | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

W salonie w stylu New Art Déco furorę zrobi welur – przyjemny w dotyku, ciepły i pięknie połyskujący. Ten intrygujący materiał nie jest zarezerwowany dla obić mebli i może pojawić się np. na ozdobnej szkatułce. Jednobarwne pudełko na drobiazgi lub prosty świecznik zaprezentują się ciekawiej ze złotymi lamówkami, a leżąca na sofie poduszka zyska na dekoracyjności dzięki błyszczącym cekinom. Jeszcze więcej blasku dodadzą aranżacji stylowe lampiony i lampy o kloszach utrzymanych w dekadenckiej ciemnej kolorystyce.

Stylowa Sofa Lisera w stylu New Art Déco
Stylowa Sofa Lisera idealnie sprawdzi się do pomieszczenia utrzymanego w stylu New Art Déco | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

 

Nieoczywiste zestawienia nie są w ramach stylu New Art Déco niczym dziwnym. To estetyka pozwalająca popuścić wodze wyobraźni, która w każdym obudzi duszę dekoratora wnętrz.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

nowoczesny minimalistyczny gabinet

Jak urządzić gabinet w nowoczesnym, lecz minimalistycznym stylu?

Coraz więcej osób zakłada swoje firmy i aby ograniczyć koszty swój gabinet przygotowuje w domu. …