patelnia na kuchni
Obecnie patelnie dostępne są w wielu wielkościach i modelach. Powstają z różnych materiałów, które dobrze sprawdzają się na odmiennych źródłach ciepła | fot.: materiał partnera

Jak wybrać najlepsze patelnie do kuchni?

Akcesoria kuchenne odgrywają niemałą rolę w życiu każdego, kto chociaż trochę zajmuje się gotowaniem. Bez odpowiednich przyborów nie sposób przygotowywać domowych obiadów i innych posiłków. Dobrej jakości naczynia i akcesoria kuchenne to niezbędne przedmioty w każdym gospodarstwie domowym. Jednym z potrzebniejszych akcesoriów, dzięki któremu przyrządzisz potrawy smażone i duszone jest patelnia. Jak wybrać idealny model, gdy producenci cały czas zaskakują nowościami? Sprawdź!

Patelnia – niezbędne wyposażenie każdej kuchni

Obecnie patelnie dostępne są w wielu wielkościach i modelach. Powstają z różnych materiałów, które dobrze sprawdzają się na odmiennych źródłach ciepła. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na zalecenia, na jakim rodzaju kuchenki można wybraną patelnię używać. Dobrze dopasowane urządzenia kuchenne i naczynia znacznie ułatwiają szybkie przyrządzanie posiłków.

Jeszcze do niedawna gospodynie domowe nie zwracały uwagi na rodzaj materiałów, z jakich daną patelnię wyprodukowano. Najczęściej używało się takiej, na której potrawy nie przypalały się. To pozwalało na przygotowanie smacznego obiadu. Obecnie patelnie przeszły dużą metamorfozę. Dostępy jest ogromy wybór.  W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego znajdziesz patelnie uniwersalne, płytkie do naleśników, głębokie do duszenia mięs, grillowe, dołkownice oraz wiele innych specjalistycznych modeli.

Patelnia uniwersalna

Naczynie nadające się praktycznie do każdego trybu przyrządzania potraw. Jest to model z płaskim dnem i niewysokimi ściankami. Najczęściej posiada powłokę teflonową, kamienną lub ceramiczną. Jest odporna na wysokie temperatury i nie przypala zawartości. Chcesz kupić garnki patelnie, które sprawdzą się do codziennego gotowania? Ten uniwersalny model to element większości zestawów naczyń.

patelnie na ścianie
Jeszcze do niedawna gospodynie domowe nie zwracały uwagi na rodzaj materiałów, z jakich daną patelnię wyprodukowano | fot.: materiał partnera

Patelnia głęboka

Jest nieco bardziej rozbudowaną wersją patelni klasycznej. Ze względu na wysokie brzegi, znakomicie sprawdza się przy zwiększonym wsadzie. Doskonale podsmaża potrawy, jak również nadaje się do późniejszego ich duszenia. Dzięki wysokim brzegom zawartość nie wypada na zewnątrz, a przykrycie patelni pokrywką przyspiesza gotowanie.

Tego rodzaju patelnie najczęściej mają powłokę teflonową lub kamienną. Niektóre modele są wykonane z wysokiej jakości stali (bez dodatkowej powłoki).

Patelnia grillowa

To specjalny produkt przeznaczony do smażenia bez tłuszczu. Dzięki specjalnie ukształtowanemu dnu patelni, tłuszcz wypływający ze smażonego na niej mięsa lub soki z grillowanych warzyw nie rozmaczają dania, ale zbierają się poniżej. Pyszności przyrządzone na takiej patelni mają bardzo zbliżony smak do produktów pieczonych na grillu gazowym, elektrycznym lub węglowym. Patelnie grillowe najczęściej są żeliwne lub kamienne.

Patelnia do naleśników

Niskie brzegi, teflonowa powłoka i nienagrzewająca się rączka to atuty patelni do naleśników. Dzięki niej, szybko usmażysz cieniutkie naleśniki, które będą idealne na deser lub jako baza do ulubionych gorących dań (np. krokietów).

patelnia mięsa
W każdej kuchni warto mieć kilka rodzajów patelni | fot.: materiał partnera

Dołkownica

Jest to bardzo oryginalna patelnia przeznaczona do smażenia jajek sadzonych, racuchów lub małych omletów. Ze względu na jednakowej wielkości zagłębienia w patelni, przyrządzane potrawy są identycznego kształtu i wielkości. To zapewnia wysoką estetykę podania. Tego typu patelnia najczęściej ma powłokę teflonową, która zapobiega przywieraniu potrawy do dna.

Kupujesz zestaw naczyń? W każdej kuchni warto mieć kilka rodzajów patelni. To znacznie ułatwi Ci szybkie przygotowanie różnorodnych potraw. Dzięki temu możesz sprawnie smażyć, dusić i grillować mniejsze lub większe porcje bez przypalania.

Sprawdź także

odtrucia alkoholowe

Kliniki odtruwania alkoholowego w Warszawie: jak znaleźć tę najlepszą?

Kto z nas nie zna tego uczucia, gdy budzimy się po imprezie z „lekkim” kacem …